Besnik Hasi nga gjigandi europian në atë shqiptar

Pas shumë rezultateve zhgënjyese, shkarkimi i Andrea Agostinelit nga Skënderbeu duket thjeshtë çështje kohe. Këto janë më të rejat e fundit që vijnë nga kampi bardhekuq.

Periskopi.com Sporti

Ndërkohë mësohet se drejtuesit e kampionëve kanë filluar punën për të gjetur trajnerin e ri që do të marrë drejtimin e kampionëve për pjesën e mbetur të sezonit.

Sipas asaj që raporton SuperSport, emri më i përfolur është ai i Ilir Dajës. Ish-trajneri i Tiranës ka qenë edhe më parë i lidhur me Skëndërbeun, por asnjëherë nuk e mori drejtimin e kampionëve.

Por jo vetëm emri i Dajës qarkullon në Korçë. Orët e fundit përmendet edhe një emër tjetër i mjaft i njohur, dhe është pikërisht Besnik Hasi.

Ish trajneri i Anderlehtit dhe Legias së Varshavës aktualisht është pa skuadër, por megjithatë duket e vështirë që ai të marrë drejtimin e Skënderbeut.

Megjithatë emri i tij qarkullon në ambjentin sportiv në Korçë, aty ku ndoshta Agostineli po kalon orët e fundit si trajner i kampionëve

Besnik Hasi-Real Madrid, a e keni ditur këtë?

Besnik Hasi është një tifoz i zjarrtë i Real Madrid dhe trajneri shqiptar e pranon hapur këtë pasion që ka.

Periskopi.com Sporti

Portali belg, “Het Laatste Nieuws”, duke njohur këtë pasion të tij për madrilenët, e ka ftuar Hasin për një intervistë të veçantë pak para ndeshjes “El Clasico” ndaj Barçës.

Gjakovari ishte përkrah holandezit Johan Boskamp, i cili në të kaluarën ka drejtuar gjithashtu Anderlehtin dhe është një tifoz i Barcelonës, ata kanë bërë përzgjedhjet për atë që do të ishte ekipi ideal.

Hasi, edhe pse tifoz i Realit, nuk ka ngurruar që në ekipin e tij ideal të përzgjidhte Suarez para Benzema në rolin e qendërsulmuesit, edhe pse e cilëson lojtar krejt të ndryshëm.

Ndërkaq, në mbrojtjen e tij ideale, do të preferonte që të ishte Pique përkrah Sergio Ramos.

 

Hasi gjen skuadrën e re?

Besnik Hasi mund të marrë drejtimin e skuadrës së Lokerenit.

Periskopi.com Sporti

Ish-futbollisti kuqezi shihet si një ndër favoritët për t’u ulur në stolin e bankën së skuadrës belge, pas eksperiencës së gjatë që pati me Anderlechtin.

Ekipi i Lokerenit u mund javën e shkuar me rezultatin 1-2 në shtëpi, nga Ostende. Kjo ka bërë që drejtuesit e skuadrës belge të kërkojnë një trajner të ri, në mënyrë që të vijnë edhe rezultatet e kërkuara, transmeton newsport.

Ja sa do të fitojë Hasi pas shkarkimit

Periskopi.com Sporti

Trajneri i deritanishëm i Legia Warshavës, Besnik Hasi do të përfitojë një shifër prej 1 deri në 1.5 milionë euro, si pasojë e shkarkimit të tij nga klubi polak, shkruajnë mediat polake.

Ky klub vendosi ta shkarkonte trajnerin nga Kosova pas humbjes së thellë prej 6:0 nga Borussia Dortmund në Ligën e Kampionëve.

Ka qenë një klauzolë në kontratën e Hasit e cila e ka sqaruar një gjë të tillë, që në rast se marrëveshja prishet në formë të njëanshme si në rastin konkret, atëherë trajnerit në fjalë do t’i  takonte një dëmshpërblim i tillë. /Periskopi.com

Hasi shpërthen pas debaklit nga Dortmund

Periskopi.com Uncategorized

Trajneri i Legia Varshavës, Besnik Hasi ka thënë se humbja e mbrëmshme prej 6:0 nga Borussia Dortmund është katastrofë për skuadrën.

44-vjeçari nga Kosova shton se gabimet e mbrojtjes ishin alarmante dhe këtë e quan si të papranueshme.

“Rezultati është katastrofal, por ky është realiteti. Iu thash lojtarëve që 20 minutat e para do të jenë shumë të rëndësishme për vazhdimin e ndeshjes”, deklaroi Hasi.

“Gabimet e mbrojtësve ishin alarmante, organizimi i lojës ishte i varfër. Kjo është e papranueshme. Borussia Dortmund është më e mirë se ne, por kjo nuk duhej të ndodhte”, shtoi ish-kapiteni i Kombëtares Shqiptare. /Periskopi.com