Besa kërkojnë ndërhyrje të bashkësisë ndërkombëtare në Maqedoni

Lëvizja Besa përmes një komunikate të dërguar për Telegrafin në Maqedoni ka reaguar ndaj vendimit të sotëm të presidentit Ivanov, i cili vendos të mos e ndajë mandatin për formimin e qeverisë së re. Nga Lëvizja Besa thonë se ky është moment shqetësues dhe Ivanov është shkelësi më i madh i Kushtetutës.

Periskopi.com Lajme

“Ky është një moment shqetësues për vendin. Në të vërtetë, Ivanov është shkelësi më i madh i Kushtetutës, qoftë kur ia dha mandatin padrejtësisht kryetarit të VMRO-DPMNE-së ose kur nuk ia dha kryetarit të LSDM-së. E kur kihet parasysh se ai përfaqëson institucionin më të lartë të vendit, ndërsa në emër të këtij institucioni ai gati sa nuk bëri thirrje për linçim të shqiptarëve të Maqedonisë, vetëm për arsyen e vetme se shqiptarët paskan nënshkruar një Deklaratë të Përbashkët të Partive Shqiptare, kjo është alarmante. Prandaj i bëjmë thirrje bashkësisë ndërkombëtare, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian, që ta kenë parasysh se vendimi i sotëm është rrezik potencial për komunitetin shqiptar në Maqedoni, andaj i ftojmë ato që të ndërhyjnë në rikthimin e shtetit të së drejtës, për të garantuar paqen dhe sigurinë e të gjithë qytetarëve në Republikën e Maqedonisë dhe për ta vendosur shtetin në binarët e integrimit euro-atlantik”, thuhet në komunikatën e Lëvizjes Besa.

Ata gjithashtu ju bëjnë thirrje qytetarëve të jenë gjakftohtë dhe të mos bien pre e provokimeve të ndryshme./Telegrafi/

Llapi nënkampion vjeshtor, Besa e Drita ndajnë pikët

Llapi ashtu siç është pritur ka arritur fitore me rezultat të thellë kundër Hajvalisë 3-1.

Periskopi.com Sporti

Florim Berbatovci, Edon Zeqiri e Berat Hyseni shënuan për skuadrën e Llapit që tashmë ngjitur në pozitën e dytë me 36 pikë, tri më pak se lideri Trepça ’89.

Në ndeshjen tjetër në mes të Dritës dhe Besës nuk pati fitues 1-1.

Besa kaloi e para në epërsi me golin e Diar Miftarajt, ndërsa Drita barazoi me Gilberto Fortunadon.

Pas kësaj ndeshje Besa ngjitet në pozitën e pestë, ndërsa Drita mbetet e 10 ta.

 

 

Prishtina fiton derbin, rikthehet në krye të tabelës

Prishtina ka shënuar fitore tejet të rëndësishme ndaj Besës, në derbin e madh.

Periskopi.com Sporti

Kaltërebardhët mposhtën pejanët me rezultat 2:0 me golat e Mërgim Pevqelit dhe Endrit Krasniqit.

Me këtë fitore, Prishtina rikthehet në krye të tabelës me 34 pikë të grumbulluara, një më shumë sesa Trepça ’89, e cila ka një ndeshje më pak të zhvilluar. /Periskopi.com

Sot, derbi i madh në futbollin kosovar

Sot zhvillohen dy ndeshje në kuadër të xhiros së 15-të të Vala Superligës, ku vëmendja pa diskutim është në Kastriot.

Periskopi.com Sporti

Aty takohen dy rivalët e vjetër që synojnë titullin këtë sezon, Prishtina dhe Besa.

Ndërkohë në “Bajram Aliu”, Drenica pret ekipin e Gjilanit. Dy ndeshjet fillojnë në ora 13:00.

E shtunë
Prishtina – Besa
M.Baliu, E.Baliqi, K.Bajrami, S.Isufi.

Drenica – Gjilani
N.Rraci, F.Abrashi, A.Latifi, F.Tahiri.

Trajneri i skuadrës së madhe kosovare ofroi shkëputjen e kontratës

Trajneri i Besës së Pejës, Gani Sejdiu, ka folur pas barazimit 1:1 me Feronikelin, të luajtur në Pejë.

Periskopi.com Sporti

Ai sqaroi edhe situatën e krijuar në ditët e fundit, ku Olle publikoi lajmin për ofrimin e dorëheqjes nga ai, gjë që u konfirmua edhe nga vetë Sejdiu.

“Dorëheqje jo, por iu kam ofruar ndërprerje të kontratës, pasi me barazimin ndaj Gjilanit u larguam nga gara për titull. Por, kryesia e klubit nuk ka dashur të dëgjojë dhe kemi vazhduar. Një klub i mençur, i cili dinë çka është kualiteti. Unë besoj se finalja (fundi i garave) do të jetë e suksesshme”, tha Sejdiu për Super Sort, raporton Gazeta Olle.

Prishtina mposht Ferizajin, dramë në sfidën Llapi – Besa,

Llapi ka shënuar fitore shumë të rëndësishme përballë Besës së Pejës me rezultat 3:2, ndërsa Prishtina ka shënuar fitoren e radhës përballë Ferizajit.

Periskopi.com Sporti

Ndeshjet tejet interesante në Merdarë ndërmjet Llapit dhe Besës, e cila përfundoi me fitoren e vendësve me rezultat 3:2.

Mysafirët shënuan dy gola të shpejtë në minutën e dytë dhe të pestë, ku të parin e shënoi Qemail Elshani, ndërsa i dyti ishte autogol i llapjanëve.

Vendësit arritën të ngushtojnë epërsinë në minutën 48 nëpërmjet Florim Berbatovcit, ndërsa rezultati u barazua nëntë minuta më vonë nga Bujar Idrizi.

Golin e fitores për Llapin e shënoi Edon Zeqiri në minutën e 85.

Edhe Prishtina ka shënuar fitore të rëndësishme ndaj Ferizajit me rezultat 1:0.

Golin e vetëm në këtë sfidë e shënoi Debatik Curri në minutën e 82. /Periskopi.com

 

Sejdiu kritikon amatorët e Prishtinës për shkarkimin e Munishit

Trajneri i njohur kosovar, Gani Sejdiu tregon objektivat e skuadrës që drejton, Besës së Pejës. Mitrovicasi foli edhe për shkarkimin e trajnerit Kushtrim Munishi nga Prishtina.

Periskopi.com Sporti

Besa e Pejës aktualisht gjendet në pozitën e tretë në tabelë me 12 pikë, tri më pak se Trepça ’89 që gjendet në pozitën e dytë dhe gjashtë më pak sesa lideri Prishtina.

“Pretendimet janë për t’u shpallur kampion. Por, normal se duhet pak kohë deri tek ndërtimi i skuadrës. Mirëpo, puna është duke shkuar mirë në këtë drejtim”, ka thënë Sejdiu për Periskopin.

Ai shton se në garë për titull ka edhe disa skuadra tjera, ku veçon tri prej tyre, ndërsa foli edhe për rritjen e cilësisë së futbollit kosovar si dhe për referimin.

“Rivalët kryesor për titull janë Prishtina, Feronikeli dhe Gjilani. Cilësia e futbollit në Kosovë është në rritje e sipër në çdo aspekt, por duhet ende punë e madhe që cilësia të ngritet ende”.

“Me referimin jam i kënaqur, pasi ka tendenca të rritjes së përgjegjësisë në referim prej pranimit në UEFA dhe FIFA”.

Ai foli edhe për largimin e Kushtrim Munishit nga pozita e trajnerit të Prishtinës, dhe tha se nuk i mirëpret padrejtësitë që i bëhen ndonjë kolegu të tij.

“Sa i përket Munisht, çdo padrejtësi që i bëhet ndonjë kolegu, unë nuk do ta mirëpres”, përfundoi ish-trajneri i Feronikelit, Trepçës dhe Trepçës ’89. /Periskopi.com

Besa synon titullin kampion dhe Kupën

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Besës së Pejës, Qemail Elshani ka shprehur hapur dëshirën e skuadrës së tij.

Ai thotë se klubi pejan synon titullin kampion dhe Kupën e Kosovës.

“Pas organizimit madhështor të kryesisë së klubit, afrimit të trajnerit Gani Sejdiu si dhe përforcimeve, synimet tona janë që të shpallemi kampion dhe të fitojmë Kupën”, deklaroi Elshani.

Pas pesë xhirosh të zhvilluara në Superligë, Besa ka grumbulluar nëntë pikë, katër më pak se lideri Prishtina. /Periskopi.com

Besa – Prishtina sfida kryesore e kësaj jave në Superligë

Periskopi.com Sporti

Ndeshja kryesore e xhiros së katërt në Vala Superligën e Kosovës në futboll zhvillohet nesër ndërmjet Besës së Pejës dhe Prishtinës.

Kjo ndeshje pritet të jetë mjaft interesante, pasi të dyja skuadrat kanë një rivalitet prej shumë vitesh.

Takimi zhvillohet të dielën në stadiumin Shahin Haxhiislami në Pejë me fillim nga ora 15:00. /Periskopi.com

Besa shfaqet seksi me bikini (Foto)

Periskopi.com Showbiz

Këngëtarja Besa Kokëdhima erdhi mjaft atraktive gjatë verës, fillimisht publikoi bashkëpunimin “1 2 3” me Flori Mumajesin, e ndërsa më pas erdhi solo me këngën “Hangover”.

Ajo gjithashtu ka qenë mjaft e angazhuar edhe me koncerte, gati në të gjitha qytetet e Shqipërisë.

 Së fundmi ajo është shfaqur mjaft seksi me bikini në disa fotografi të postuara në Instagram, gjersa ka treguar se po shijon pushimet në plazhin e jugut. /Telegrafi/

besa_1473176498-8002680besa2_1473176497-9298705