Izraeli pro murit të Trump

Benjamin Netanyahu, kryeministri i Izraelit ka dalë pro idesë së Presidentit Donald Trump për ndërtimin e murit ndarës me Meksikën, njofton Klani

Periskopi.com Lajme

“Trump ka të drejtë. Unë kam ndërtuar një mur në kufirin jugor të Izraelit dhe kam ndalur migrimin ilegal. Sukses i madh dhe ide e madhe”, ka shkruar Netanyahu në profilin e tij në Facebook.

Zjarr i fuqishëm në Izrael, mijëra njerëz evakuohen nga vendi i tyre

Dhjetëra mijëra njerëz janë duke u evakuuar pasi flakët kanë kapluar pjesë të qytetit të tretë më të madh të Izraelit, Haifa.

Periskopi.com Lajme

Zjarret vijnë pas një thatësire dy-mujore dhe janë duke u nxitur nga erërat e forta në veri të qytetit, njofton .Klan Kosova

Zjarret gjithashtu po kërcënojnë shtëpitë pranë Jeruzalemit dhe në Bregun Perëndimor.

Shefi i policisë së Izraelit tha se zjarr vënia është e qëllimshme në disa raste dhe kryeministri Benjamin Netanyahu tha se çdo sulm i tillë do të përbënte “terror”