11 të arrestuar për sulme terroriste në Belgjikë

Policia Belge të mërkurën ka arrestuar 11 persona si të dyshuar për terrorizëm.

Periskopi.com Lajme

Të dyshuarit janë arrestuar në rajonin e Brukselit, si pjesë e një hetimi për terrorizmit, i cili nuk ka të bëjë me vrasjet e 13 nëntorit në Paris dhe as të 22 marsit në Bruksel, njoftoi prokurori federal belg.

Belgjika është njëri nga vendet evropiane që është përballur mjaft me sulme terroriste.

Vetëvendosje themelon pika në Bruksel dhe Namur të Belgjikës

Në Bruksel dhe Namur të Belgjikës janë themeluar pika e partisë më të madhe opozitare në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosjes në këtë fundjavë.

Periskopi.com Lajme

Ky subjekt ka informuar në rrjetin social facebook se procesi i strukturimit organizativ të Lëvizjes në Belgjikë do të vazhdojë gjatë javëve në vijim përmes themelimit të pikave tjera në disa prej qyteteve kryesore ku ekziston një prezencë domethënëse e bashkatdhetarëve, si Anvers, Bruges, Liège dhe Huy.

“Ky proces po tregon se përkrahja për Lëvizjen Vetëvendosje! po rritet çdo ditë e më shumë, si përgjigje kundërshtuese ndaj regjimit autoritar në Kosovë. I ftojmë të gjithë simpatizuesit dhe përkrahësit të marrin pjesë aktive në procesin e brendshëm zgjedhor dhe në aktivitetet që do pasojnë, përmes angazhimit dhe anëtarësimit në Lëvizjen Vetëvendosje!”, thuhet në njoftimin e tyre.

Shqiptari kërcënon live në Facebook dy belgë (Video)

Vëllai i tij i vogël plagosi me thikë dy persona nga 24 vjeç në Belgjikë. Për ngjarjen e ndodhur në Ninove, vëllai i madh i shqiptarit ka kërcënuar me vdekje përmes një videoje në Facebook, dy shtetasit belg.

Periskopi.com Lajme

“Vëllai im ndodhet në burg. Thuaji atyre që të kenë kujdes. Do t’u vras. Dhe nuk do ta bëj me thikë, por me tjetër armë”, kërcënon shqiptari me një holandishte të çalë.

Mediat belge raportojnë se në videon live që zgjat rreth 19 minuta, shqiptari duket se ndodhet nën efektin e alkoolit.

Një ditë para videos, shqiptar postoi një foto me flamurin shqiptar, me kapele dhe me dy pistoleta. “Njëra ka ikur, po tjetra është ende këtu”, shkruante ai.

Pas videos së gjatë shqiptari, publikon dhe një tjetër ku thotë se do të qëllojë me një pistoletë prej ari dhe ndaj policisë dhe në një fragment tregon dhe armën.

Policia belge po heton rastin dhe prokurori i çështjes thotë se kërcënimi është marrë seriozisht.

Vëllai i tij i vogël, 16 vjeç, u arrestua pak ditë më parë. Mbrëmjen e së shtunës së kaluar, ai plagosi dy persona.

Shpërthim në Belgjikë, ka të lënduar (Foto)

Në parkingun e shtëpisë së operës në qytetin e Liezhit, në Belgjikë ka pasur një zjarr, dhe dy persona janë lënduar.

Periskopi.com Lajme

Zjarrfikësit kanë dalë në vendin e ngjarjes për të shuar zjarrin, policia e ka mbyllë rrugën për në parkingun e operës.

Shkaku i zjarrit nuk dihet ende, transmeton lajmi.net.

Ky ishte incidenti i tretë gjatë ditës së sotme.  Fillimisht ishte në panairin e Hamburgut, ku do të mbahej  një takim i ministrave të jashtëm të OSBE-së, huliganët shkaktuan zjarrin , në Londër janë evakuuar dy stacione metro, edhe atje shkak ishte zjarri.

fgbgfb

Flet urdhërdhënësi i vrasjes së Enver Hadrit: Nuk do të dorëzohem

Familja e aktivistit të vrarë shqiptarë nga Kosova, Enver Hadri, vlerëson se aktgjykimi i gjykatës belge, e cila për vrasjen e tij i dënoi me burg të përjetshëm ish serbët e UDB-së, Bozhidar Spasiqin dhe kriminelët Andrija Drashkoviq dhe Veselin Vukotiq, është fitore e madhe e drejtësisë.

Periskopi.com Lajme

Njëri nga të dënuarit, Bozhidar Spasiq ka thënë për REL-in në gjuhën serbe, se nuk e ka ndërmend të dorëzohet tek autoritetet belge, transmeton lajmi.net.

Organët shtetërore serbe ende nuk kanë marrë kërkesë zyrtare për ekstradimin e tre vrasësve të Enver Hadrit.

Spasiq thotë se nuk ka asnjë informacion zyrtar për këtë rast, kështu që nuk e ka ndërmend t’ju dorëzohet autoriteteve serbe.

“Unë po planifikoj ta padis shtetin belg dhe atë familjen Hadri për shkak të shqetësimit, padisë së rreme, etj”, ka thënë Spasiq.

Spasiq ishte urdhërdhënësi i vrasjes së Hadrit, pasi që ai aso kohe ishte edhe inspektor kryesor i UDB-së, shërbimit informativ jugosllav.

Enver Hadri u vra në vitin 1990 në Belgjikë. Ai ishte aktivist për të drejtat e njeriut dhe angazhohej fuqishëm për pavarësinë e Kosovës.

Ministrja serbe: Nuk kemi marrëveshje për ekstradim në Belgjikë të vrasësve të Enver Hadrit

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviq ka deklaruar sot se Belgjika ende nuk e ka dërguar kërkesën për ekstradimin e tre shtetasve serbë të dënuar për vrasjen e aktivistit kosovar për të drejtat e njeriut dhe aktivistit për pavarësinë e Kosovës, Enver Hadri.

Periskopi.com Lajme

Gjykata në Bruksel dënoi dje tre serbët, ish pjesëtarë të UDB-së, Veselin Vukotiq, Andrija Drashkoviq dhe Bozhidar Spasiq me burgim të përjetshëm për vrasjen e Hadrit në vitin 2005 në komunën belge, Saint-Gilles.

Ajo ka theksuar se nuk ka marrëveshje Serbi – Belgjikë për ekstradimin e shtetasve, kështu që Belgjika, sipas saj, mund të kërkojë vetëm ekzekutimin e vendimit të plotfuqishëm gjyqësor, raporton Radio Evropa e Lirë në gjuhën serbe, transmeton lajmi.net.

“Kjo do të thotë se nëse aktgjykimi belg bëhet i plotfuqishëm, ky shtet mund të kërkojë që Vukotiq, Drashkoviq dhe Spasiq ta kryejnë dënimin në Serbi”, ka thënë Kuburoviq.