KMDLNj thotë se muri në veri NUK do të rrënohet

Për kryetarin e Këshillit për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut, Behgjet Shala, ndërtimi i murit në veri ka filluar në konferencën e Rambujesë, ndërsa ndërtimi fizik i murit ka nisur javën e kaluar.

Periskopi.com Lajme

Shala thotë se përkundër zotimeve të institucioneve dhe nxjerrjen e vendimeve të më të cilat konstatohet se muri është i jashtëligjshëm, muri në veri nuk do të rrënohet.

Ai në një intervistë në Tribuna Channel, ka akuzuar edhe Bashkësinë Ndërkombëtare se është treguar me dy fytyra në këtë rast.

E, sa i përket ankesave të Lëvizjes Vetëvendosje se KMLDNJ nuk e ka kryer punën siç duhet në rastin e Astrit Dehari, Shala ka thënë se Vetëvendosje nuk ka asnjë arsye të ankohet, pasi Këshilli të cilin ai e drejton e ka kryer punën e vet me përgjegjësi të plotë dhe profesionalizëm.

Sa i përket çështjes se demarkacionit, ai ka thënë se ka një presion të fuqishëm ndërkombëtar qe kjo marrëveshje të nxjerrjet për votim brenda këtij muaji.

Ndërsa, për Gjykatën Speciale ka thënë se është një precedent i rrezikshëm qe po shkaktohet.

Vetura luksoze e Behxhet Shalës (FOTO)

Kryetari i KMLDNJ-së, Behxhet Shala vozitë një veturë tejet luksoze.

Periskopi.com Lajme

Në këto foto të siguruara nga “Zeri.info” shihet Shala me automjetin e tij të tipit “Range Rover” nëpër rrugët e Prishtinës. Sipas çmimeve të publikuara në internet kjo veturë është tejet e shtrenjtë. Vetura më e lirë e tipit “Range Rover” shkon prej 8 mijë euro e deri mbi 100 mijë euro.

Ndryshe, sekretari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka akuzuar mbrëmë kreun e KMLDNJ-së se ky i fundit është pjesë e SHIK-ut.

“Jo rastësisht ai ka kohë që endet rrugëve të Prishtinës me një xhip të zi të madh e të shtrenjtë si dhe pat blerë shtëpi e truall atje te fshati ndërkombëtar në periferi të qytetit duke u bërë fqinj i Thaçit, atje ku po instalohen nomeklatura e regjimit me familjet e tyre”, ka thënë Molliqaj.

Ndërsa Shala, në një prononcim për “Zeri.info” ka mohuar zërat se ai është pjesë e Shërbimit Informativ të Kosovës, ndonëse pranoi se me disa prej ish-anëtarëve të kësaj organizate ka raporte të mira.

Image

Image

Image