Nga sot hiqen tarifat e roaming-ut brenda BE-së

Periskopi.com Lajme

 

Ligji i Bashkimit Evropian për të shfuqizuar tarifat e roaming-ut për njerëzit që përdorin telefonat mobilë jashtë vendit të tyre, ka hyrë në fuqi.

Me rregullat e reja, qytetarët që udhëtojnë brenda BE-së do të mund të telefonojnë, dërgojnë mesazhe dhe të hapin internetin në telefonat e tyre me çmimin e njëjtë që paguajnë në shtëpi.

Komisioni Evropian tha se fundi i tarifave të roaming-ut është njëri prej sukseseve më të mëdha të BE-së.

“Secilën herë që një qytetar evropian ka kaluar një kufi të BE-së, qoftë për pushime, punë, studime, apo vetëm për një ditë, ai është dashur të shqetësohet për përdorimin e telefonit celular dhe tarifën e lartë të roaming-ut”.

“Eliminimi i tarifave të roaming-ut është një nga sukseset më të mëdha dhe më të prekshme të BE-së”, tha Komisioni Evropian.

BE zyrtarisht vendos për hapjen e dy kapitujve të ri për pranimin e Serbisë

Periskopi.com Lajme

Bashkimi Evropian zyrtarisht sot ka vendosur që t’i hap Serbisë dy kapituj të rinj në negociatat e pranimit.

Sipas Tanjug, të gjitha 28 shtetet anëtarë I kanë dhënë dritën jeshile për fillimin e negociatave sipas Kapitullit 29 në lidhje me bashkimin doganor dhe 7 për të drejtat e pronësisë intelektuale.

Deputeti i Parlamentit Evropian: Zgjedhje vërtet konkurruese në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Shefi i Misionit, Z. Alojz Peterle, Deputet i Parlamentit Evropian, paraqiti sot gjetjet preliminare të Misionit të Bashkimit Evropian për Vëzhgimin e Zgjedhjeve (EU EOM) për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit në Kosovë.

“Zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit 2017 ishin vërtet konkurruese dhe të qeta në pjesën më të madhe të Kosovës. Votuesve në përgjithësi ju ofruan informacione pluraliste për forcat politike që ishin në garë,” tha Z. Peterle sot në konferencën për shtyp në Prishtinë. “Megjithatë, zgjedhjet u ndikuan negativisht nga dobësitë e vjetra, veçanërisht nga listat e pasakta të votuesve që janë të cenueshme ndaj mashtrimeve, një sistem zgjedhor që lë mundësi për abuzim, dhe një sistem me shumë të meta për votim jashtë Kosovës.”

“Këto çështje do të kërkojnë vullnet dhe përkushtim politik për të bërë reformat e nevojshme,” tha Z Peterle.

EU EOM-i vlerësoi se “në zonat me shumicë serbe, procesi zgjedhor u dëmtua nga frikësimi dhe rastet e dhunës brenda komunitetit serb të Kosovës kundër kandidatëve dhe votuesve. Po ashtu pati një reagim të pamjaftueshëm nga prokuroria dhe policia ndaj atyre incidenteve.”

Peterle tha se “kjo ngrit pyetje rreth besueshmërisë së procesit demokratik në këto zona.”

Dita e zgjedhjeve ishte e qetë dhe nuk u vërejt ndonjë incident i theksuar nga EU EOM, përfshirë edhe në veriun e Kosovës. Votimi në përgjithësi u vlerësua pozitivisht. Megjithatë, vëzhguesit vërejtën raste të shpeshta të votimit familjar, raste të ndihmës abuzive të votuesve, dhe pranisë së tepërt të vëzhguesve nga dy subjekte politike duke e shkelur ligjin. Procedurat e numërimit të votave nuk u përfillën gjithmonë, duke nënvizuar nevojën për trajnim më të mirë të stafit zgjedhor.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) u konsiderua nga EU EOM të jetë politikisht përfshirës, që kryesisht vepron në mënyrë transparente, dhe që ka bërë përpjekje të zhvillojë një proces transparent dhe të mirëfilltë.

Igor Šoltes, udhëheqës i delegacionit nga Parlamenti Evropian, i inkurajoi autoritetet kosovare  që të veprojnë në adresimin e mangësive të identifikuara: “Ka pasur rekomandime të qarta lidhur me periudhën e nevojshme kohore për përgatitjen e zgjedhjeve.” Për vendimin për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme brenda afatit më të shkurtër të mundshëm, Šoltes tha: “Pasojat e kësaj zgjedhjeje janë të dukshme, nga cilësia e listave të votuesve, te mundësia për votuesit jashtë Kosovës që të votojnë ose te gatishmëria e organeve për menaxhimin e zgjedhjeve.”

Në ditën e zgjedhjeve, EU EOM ka shpërndarë rreth 100 vëzhgues gjithandej Kosovës nga shtetet anëtare të BE-së, si dhe nga Norvegjia dhe Zvicra. EU EOM do të mbetet në Kosovë për të përcjell procesin në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve dhe zgjidhjen e të gjitha ankesave dhe parashtresave, deri në shpalljen e rezultateve përfundimtare./ Periskopi

Vëzhguesit e BE-së të shqetësuar me OJQ-në e vëzhguesve të PDK-së dhe AAK-së

Periskopi.com Lajme

Shefi i Misionit të Bashkimit Europian për Vëzhgimin e Zgjedhjeve në Kosovë, Alojz Peterle, tha sot se përfshirja e vëzhguesve të zgjedhjeve të PDK-së dhe AAK-së nën petkun e një organizate të shoqërisë civile është në kundërshtim me ligjin.

Këto komente, Peterle i bëri në një konferencë për shtyp ku prezantoi raportin preliminar me të gjeturat e misionit gjatë procesit zgjedhor që përfshin fushatën zgjedhore dhe ditën e votimit.

Në ditën e zgjedhjeve, më 11 qershor, KALLXO.com ka raportuar se një organizatë joaktive e quajtur “Instituti Rajonal për Demokraci, të Drejtat e Njeriut dhe Studime Politike” kishte mbledhur rreth 4 mijë vëzhgues për ditën e zgjedhjeve. KALLXO.com ka gjetur se disa nga vëzhguesit e akredituar janë zyrtarë të PDK-së dhe AAK-së nëpër komuna të ndryshme.

Peterle sot shprehu dyshime rreth mënyrës së akreditimit dhe funksionimit të kësaj organizate.

“Ajo OJQ është regjistruar në orën e fundit para zgjedhjeve dhe nuk kemi pasur kurrfarë komunikimi me të dhe as që ka shprehur far interesimi të komunikojë me ne”, tha Peterle kur u pyet nga KALLXo.com.

“Kjo është një prej pikave që do të qartësohet”, shtoi ai.

Peterle tha se është i vetëdijshëm rreth shqetësimeve të ngritura prandaj kërkoi që gjërat të qartësohen.

“Jemi të vetëdijshëm rreth shqetësimeve. Procesi nuk ka marrë fund ende dhe do të donim sikur ky element të qartësohet me KQZ. Nuk e di nëse ka pasur ankesa që janë parashtruar edhe me institucionet tjera gjithashtu”, tha ai.

Apostolova në terren, ka një paralajmërim për qytetarët

Periskopi.com Lajme

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka nisur vizitat në disa qendra të votimit për t’u njohur nga afër me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

Ajo me këtë rast ka vizituar , Qendrën e votimit në Fakultetin Filologjik në Prishtinë.

“Sot është një ditë shumë e rëndësishme për Kosovën. Ju duhet të zgjidhni përfaqësuesit tuaj prandaj kujdes së kë zgjedhni”, tha Apostolova.

Pas Prishtinës, ajo do të qëndrojë në Skenderaj, në qendrën e votimit në Gjimnazin “Hamëz Jashari”.

Më pas do të vizitojë qendrën e votimit në Shkollën fillore “Mustafa Bakia e re” në Gjakovë.

Pesëmbëdhjete minuta pa u mbyllur qendrat e votimeve Apostolova do të shkojë në Graçanicë në Shkollën fillore “Mreti Millutin” në Graçanicë, në ora 18.45, njofton Klan Kosova.

BE paralajmëron: Për ushtrinë duhet siguruar pajtimi i të gjitha komuniteteve

Periskopi.com Lajme

Partitë politike gjatë fushatës elektorale kanë premtuar qytetarët se Kosova do të jetë e sigurt më ushtrinë e saj.

Liderët e partive politike, në programet e tyre qeverisëse nuk kanë lënë pa e përmendur se demarkacioni dhe ushtria do të jenë çështje të cilat me marrjen e mandatit do të fillojë realizimi i tyre.

Kandidati për kryeministër nga koalicioni “PAN” , Ramush Haradinaj, ka premtuar qe brenda 3 muajve, do të themelojnë ushtrinë e Kosovës. Edhe lideri i VV-së, Albin Kurti, kandidat për kryeministër, ka premtuar se ushtria është një nder prioritet kryesore të tij.

Mirëpo, Maja Kocijancic, zëdhënëse e BE-së, për Indeksonline ka thënë se BE po përcjellë nga afër çështjen e transformimit të FSK-së në ushtri dhe se paralajmëron që ky proces duhet të përfshijë pëlqimin e të gjitha komuniteteve në Kosovë, duke përfshirë edhe komunitetin serb.

“BE po ndjek çështjen e transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës nga afër. BE ndan pikëpamjet e NATO-s dhe SHBA-ve për këtë çështje. Ky transformim duhet të bëhet në një proces gjithëpërfshirës dhe multietnik duke siguruar pajtimin e të gjitha komuniteteve në Kosovë” thuhet në përgjigjen e Kociajançic.

BE po ashtu ka paralajmëruar edhe njëherë se ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit të kufirit duhet të jenë prioritet i menjëhershëm i çdo qeverie të re. Sipas tyre, kjo është kushti kryesor që BE të jep dritën e gjelbër lirisë së lëvizjes për qytetarët e Kosovës, të vetmit në Ballkan të izoluar ende.

“Komisioni i njeh përpjekjet që Kosova ka bërë për të ratifikuar marrëveshjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Siç është paraparë në propozimin legjislativ të Komisionit të majit 2016, ratifikimi i kësaj marrëveshjeje është një kërkesë për liberalizimin e vizave. Është shumë e rëndësishme që ky proces të përfundohet në mënyrë që Komisioni të japë dritën e gjelbër për bashkë-ligjvënësit” thuhet në përgjigjen e BE.

Tash kur Kosova është në prag të zgjedhjeve parlamentare, BE ka bërë thirrje liderve politik që të sigurojnë që zgjedhjet të jenë në përputhje me standardet demokratike, derisa janë shprehur se këto të fundit po zhvillohen në një kohë kritike për Kosovën dhe reformat e saj lidhur me BE.

Shefi i Misionit Vëzhgues nga BE: Incidentet gjatë zgjedhjeve të hetohen menjëherë

Periskopi.com Lajme

Shefi i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve nga BE, Alojz Peterle, lëshoi këtë deklaratë sot:

“Gjatë vizitës time të fundit në Kosovë, jam takuar me një gamë të gjerë të bashkëbiseduesve, të cilët mirëpritën punën e Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve nga Bashkimi Evropian dhe shprehën angazhimin e tyre për zgjedhje demokratike. Gjithashtu kam bërë thirrje për të gjitha palët pjesëmarrëse të shfrytëzojnë mundësinë që në zgjedhjet e 11 qershorit të tregojnë pjekuri demokratike. Dua të jem absolutisht i qartë se çfarë do të thotë kjo.

Çdo frikësim i kandidatëve dhe familjeve të tyre është i papranueshëm. E drejta e të qenit kandidat dhe mundësia e të bërit fushatë në mënyrë të lirë janë parakushtet absolute të zgjedhjeve demokratike. Të gjithë akterët politikë duhet të demonstrojnë përkushtimin e tyre ndaj principeve demokratike duke refuzuar fuqimisht të gjitha format e frikësimit, dhunës dhe presionit. Gjithashtu u bëj thirrje policisë dhe prokurorëve që të hetojnë incidentet e tilla në mënyrë të menjëhershme dhe rigoroze.

Policia, autoritetet dhe udhëheqësit politikë duhet të sigurojnë që votuesit dhe kandidatët të mund të ushtrojnë të drejtën e tyre demokratike pa dhunë.

Media ka rol thelbësor në nxitjen e debatit publik në alternativat e ndryshme politike. Përpjekjet e raportuara të partive politike të ndërhyjnë dhe imponojnë kushte në qasje te debatet zgjedhore, gjë që është në dëm të elektoratit, janë duke rezultuar në vështirësi për mediat në organizim të debateve të drejta dhe gjithëpërfshirëse në përputhje me ligjin.

Nuk është shumë vonë të ndryshojmë këto trende negative të cilat rrezikojnë njollosjen e gjithë procesit zgjedhor. Votuesit e Kosovës meritojnë më mirë. Është obligim i akterëve politikë të Kosovës të demonstrojnë se janë të gatshëm të përmbushin standardet demokratike evropiane. Kjo është çështje e përgjegjësisë kolektive. Udhëheqësit e partive politike të Kosovës duhet t’i përgjigjen kësaj sfide.”

 

Misioni i Vëzhgimit të Zgjedhjeve nga BE, që ka vëzhgues afatgjatë duke mbuluar 38 komuna në Kosovë, do të vazhdojë të përcjellë të gjitha aspektet e procesit zgjedhor, duke i kushtuar vëmendje të veçantë këtyre çështjeve./ Periskopi

Jahjaga paralajmëron: Serbia shkeli brutalisht Marrëveshjen e Brukselit

Periskopi.com Lajme

Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga nuk ka marrë pjesë në promovimin e e librit ‘’Unë dua të dëgjohem’’ në kuadër të festivalit ”Mirëdita, dobar dan!” në Beograd pasi asaj nuk i është lejuar hyrja në territorin serb.

Sipas Jahjagës hyrja e saj në shtetin e Serbisë u pamundësua me një arsyetim absurd.

“Sot unë kam pasur të jem në Beograd për promovimin e librit “Unë dua të dëgjohem”, ka qenë e organizuar në kuadër të festivalit “Mirëdita, dobar dan!”, pjesëmarrja ime atje ka qenë e paraparë që të fillojë me një fjalim për të mbijetuarit e dhunimit dhe përdorimin e dhunimit si mjet gjatë luftës”.

“Fatkeqësisht pjesëmarrja ime është pamundësuar dhe pamundësia ime që të hyjë në territorin e Serbisë është kthyer me një përgjigje banale e absurde”.

Ish-presidentja e Kosovës që është e ftuar në Zona Zgjedhore të Klan Kosovës ka thënë se të gjitha përgatitjet për vizitën e saj atje, janë bërë në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit për vizita të zyrtarëve të lartë.

“Institucionet, ambasadori ynë atje në Zyrën Ndërlidhëse kanë bërë kërkesën që ka të bëjë me vizita të larta, të gjitha procedurat e protokolit janë përcjellur siç e sheh marrëveshja e Brukselit”.

Jahjaga ka thënë se “autoritetet e Serbisë kanë dështuar në ofrimin e sigurisë”.

“Serbia ka shkelur brutalisht Marrëveshjen e Brukselit”.

BE paralajmëron liderët në Kosovë, shkak zgjedhjet

Periskopi.com Lajme

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova thotë se raportet e fundit që përmendin kërcënimet për zgjedhjet që do mbahen më 11 qershor në Kosovë, janë në kundërshtim me pritshmëritë që kanë.

Ajo kërkon nga të gjithë individët përgjegjës, kandidatët dhe drejtuesi e ardhshëm të subjekteve politike që të përmbahen nga gjuha denigruese dhe të refuzojnë të gjitha format e presionit, raporton Periskopi

Deklarata e saj e plotë:

Që nga shpallja e zgjedhjeve të parakohshme, jam takuar me një sërë palësh të interesit. Të gjithë kanë shprehur pritshmëritë për zgjedhje të qeta dhe transparente të 11 qershorit, në një ambient të barabartë, si parakusht i domosdoshëm që Kosova të ecë përpara në zhvillimin e saj demokratik. Raportet e kohëve të fundit që përmendin kërcënimet janë në kundërshtim me këto pritshmëri. Prandaj shfrytëzoj këtë mundësi për t’u bërë thirrje të gjithë individëve përgjegjës, kandidatëve dhe drejtuesve të ardhshëm të subjekteve politike që të përmbahen nga gjuha denigruese dhe të refuzojnë të gjitha format e presionit që mund të dëmtojnë integritetin e procesit zgjedhor. Kjo është jetike dhe njerëzit e Kosovës duhet të ndjehen të sigurt se janë të lirë nga çdo presion në mënyrë që të bëjnë zgjedhje të pavarur dhe të lirë./ Periskopi

Bashkimi Evropian pret fushatë dhe zgjedhje demokratike në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Misioni Vëzhgues i Zgjedhjeve i Bashkimit Evropian përmes një komunikate për media ka sqaruar punën që ky mision do të bëjë gjatë zgjedhjeve të përgjithshme të 11 qershorit.

“Në përgjigje të ftesës nga Presidenti i Kosovës, Bashkimi Evropian ka vendosur një Mision Vëzhgues për Zgjedhjet për të vëzhguar zgjedhjet e parakohshme parlamentare të planifikuara për 11 qershor. Pas zgjedhjeve lokale në vitin 2013 dhe zgjedhjeve parlamentare në 2014, kjo është hera e tretë që BE vendos një mision vëzhgues për zgjedhjet në Kosovë”, sqarohet në këtë komunikatë.

Bazuar në komunikatë, Federica Mogherini, Përfaqësuese e Lartë e Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, ka emëruar Alojz Peterle, anëtar i Parlamentit Evropian, si Shef të Misionit Vëzhgues.

Mogherini ka deklaruar se këto zgjedhje do të jenë një mundësi e mirë që qytetarët e Kosovës të shprehin vullnetin e tyre. Ajo ka folur edhe për punën e këtij misioni.

“Nën udhëheqjen e zotëri Peterle, jam i bindur se Misioni i Vëzhgimit i Zgjedhjeve do të ofrojë një kontribut të rëndësishëm në forcimin e mëtejshëm të institucioneve demokratike të Kosovës. Ky mision vëzhgues konfirmon mbështetjen e BE-së për Kosovës. Ne presim që të gjitha partitë politike, udhëheqësit dhe institucionet e Kosovës të sigurojnë që këto zgjedhje dhe fushata të zhvillohen në përputhje me standardet demokratike evropiane”, ka thënë Mogherini.

Ndërsa shefi i misionit vëzhgues, Alojz Peterle, deklaroi se për të është e rëndësishme që të udhëheq këtë mision.

“Unë jam shumë i nderuar që udhëheq Misionin e Vëzhgimit të Zgjedhjeve në Kosovë. Besoj që të gjithë palët e interesuara do të kontribuojnë për të siguruar që zgjedhjet e ardhshme të jenë paqësore, transparente dhe gjithëpërfshirëse”, ka thënë Peterel.

Misioni i Vëzhgimit të Zgjedhjeve ka ardhur në Kosovë më 16 maj. Një ekip i përbërë prej 7 analistëve zgjedhor do të qëndrojë në Kosovë deri në përfundim të zgjedhjeve dhe do të kryej një vlerësim gjithëpërfshirës të procesit zgjedhor.

Këtij ekipi më 26 maj i janë bashkuar edhe 16 vëzhgues që do të vendosen në tërë Kosovën dhe më pas më 7 qershor në Kosovë do të jenë edhe 32 vëzhgues të tjerë.

Gjithashtu edhe një delegacion i Parlamentit Evropian dhe diplomatëve nga vendet anëtare të BE-së të akredituara në Kosovë do të përforcojë misionin në ditën e zgjedhjeve.

Menjëherë pas ditës së zgjedhjeve, misioni do të lëshojë një deklaratë paraprake të gjetjeve, por do të mbajë edhe një konferencë për media në Prishtinë. Një raport përfundimtar, duke përfshirë rekomandimet për proceset e ardhshme zgjedhore, do të paraqitet në një fazë të mëvonshme, pas përfundimit të gjithë procesit zgjedhor.

Mediumi serb: BE-ja përmes Gjykatës Speciale po i pastron rrugën Vetëvendosjes

Periskopi.com Lajme

Bashkimi Ndërkombëtarë do që ta pastrojë terrenin e politikanëve në Kosovë, për t`i lëshuar rrugë partisë së krijuar nga Albin Kurti.

Mediumi serb “Kurir” ka paralajmëruar se nesër do ta publikojë një shkrim të plotë ku tregon për rrugëtimin e BE-së për të pastruar rrugën për Vetëvendosjen.

Sipas “Kurir”, BE-ja do ta përdorë Gjykatën Speciale për t`i gjykuar pjesëtarët e UÇK-së që sot udhëheqin Kosovën, pikërisht për të përgatitur terrenin për Vetëvendosjen, transmeton Indeksonline.

“Bashkësia Ndërkombëtare do të përdorë Gjykatën për krimet e UÇK-së për të pastruar udhëheqësit e Kosovës me një të kaluar kriminale dhe për të përgatitur terrenin për Vetëvendosjen”, shkruan mediumi serb.

Sipas kësaj gazete, Perëndimi ka plane të reja për Kosovën dhe për udhëheqësit kosovarë me të kaluar kriminale.

Apostolova dënon sulmin ndaj anëtares së PDK-së

Periskopi.com Lajme

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka reaguar për sulmin e mbrëmshëm që i është bërë Arbana Xharrës.

Apostolova sulmin e ka konsideruar kundër vlerave njerëzore, gjithashtu ka bërë thirrje nga institucionet relevante t’i ndëshkojnë keqbërësit.

Shkrimi i Nataliya Apostolova në Twitter:

“E tronditur nga sulmi ndaj Arbana Xharrës. Bashkimi Evropian qëndron mbi çdo sulm kundër vlerave njerëzore. U bëj thirrje institucioneve për t’i ndëshkuar keqbërësit”.

Lajm i mirë për Shqipërinë, Mogherini: Pas Brexit, Ballkani të hyjë në BE

Periskopi.com Lajme

Bashkimi Europian jo vetëm nuk do të zmbrapset, por përkundrazi, do të marrë hov të ri duke e hedhur vështrimin në mënyrë të veçantë tek aderimi i vendeve ballkanike.

Deklarata e fortë e Federica Mogherinit erdhi pas ndërhyrjes së saj të martën në OKB. Shefja e diplomacisë europiane tha për “La Stampa” se pas referendumit mbi shkëputjen e Britanisë nga blloku europian, shumë kishin parashikuar që ajo votë do të shënonte fillimin e fundit.

Por të gjitha zgjedhjet e fundit, jo vetëm ato të Francës, theksoi Mogherini, kanë demostruar të kundërtën, shkruan TCH.

“Sigurisht ka probleme me të cilat duhet të përballemi, sepse shqetësimi i qytetarëve është real, por europianët kane nisur të kuptojnë se çfarë është realisht në lojë dhe francezët e thanë fort dhe qartë se mbështesin projektin europian, se duan ta rilancojnë, sepse e konsiderojnë pjesë tëzgjidhjes”, thotë Mogherini.

Por Brexit-i, a nuk e dobëson BE-në? Përgjigjja e kryediplomates europiane tregon hapur se cili është tashmë fokusi i ri i unionit.

“Unë jam e sigurtë se e ardhmja e bllokut nuk do te jetë 27-ta, sepse do të kemi vende të reja anëtare. Mendoj për shtetet e Ballkanit, me të cilat jemi duke negociuar hyrjen në Bashkimin Europian. Shumë i referohen këtij procesi si zgjerim, unë vetë preferoj të flas për ribashkim të Europës”, thotë ajo.

Pyetja  e radhes u referohet vendeve të rajonit, të cilat shfaqen më problematike për nga situata e raporteve mes tyre apo stabilitetit. Anetaresimi i Serbisë, Malit të Zi dhe Kosovës mund t’i ndihmonte të kapërcenin problemet e fqinjësisë.

Mogherini sqaron se është edhe falë raportit me secilin prej këtyre shteteve me BE-në, që është arritur në masë të madhe të kurohen plagët e luftrave të përpara dy dekadave.

Rruga është ende e gjatë, e lodhshme dhe jo gjithmonë e sheshtë, thotë ajo, por jam e bindur se do të vazhdojë edhe falë faktit që secili prej tyre, ka një perspektivë të përbashkët në bllokun europian.

BE: Rënia e Qeverisë në një kohë kritike për Kosovën

Periskopi.com Lajme

Bashkimi Evropian u bëri thirrje liderëve politikë dhe institucioneve të Kosovës që të mos harrojnë sfidat e mëdha me të cilat përballet vend i tyre.

“Jemi në dijeni për votën e mosbesimit të Kuvendit të Kosovës dhe shkarkimin e qeverisë. Kjo votë u zhvillua në një kohë kritike për Kosovën dhe reformat që lidhen me BE-në”, tha përmes një deklarate me shkrim Maja Kocijançiq, zëdhënëse e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

“Është e rëndësishme që puna, e cila, mes tjerash, lidhet me promovimin e sundimit të ligjit dhe zhvillimin ekonomik, dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja dhe liberalizimin e vizave, të vazhdojë për të mirën e popullit të Kosovës”, tha Kocijançiq.

Liria e shprehjes dhe liria e shtypit janë nën sulme gjithnjë e në rritje në mbarë botën

Federica Mogherini Opinione

Shtypi i lirë është qenësor për të pasur një demokraci që funksionon. Sot ne festojmë Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit në një kontekst të vështirë për gazetarinë. Liria e shprehjes dhe liria e shtypit janë nën sulme gjithnjë e në rritje në mbarë botën.

Mediat e lira, të larmishme dhe të pavarura janë të domosdoshme për promovimin dhe mbrojtjen e demokracisë në mbarë botën. Një shtyp i lirë dhe liria e shprehjes janë ndër themelet e njëjta të demokracisë, kontribuojnë në shoqëri të qëndrueshme, gjithëpërfshirëse dhe fleksibile dhe mund të ndihmojnë në zbutjen e tensioneve dhe ndaljen e konflikteve. BE-ja mbështet zbatimin e Agjendës për Zhvillim të Qëndrueshëm për vitin 2030, i cili përfshin sigurimin e qasjes universale në informacion dhe mbrojtjen e lirisë së shprehjes.

Mbështetja e gazetarisë së pavarur, cilësore dhe etike është thelbësore. Duke lehtësuar rrjedhën e lirë të informacionit cilësor dhe të hulumtuar mirë mbi çështje me interes publik dhe duke vepruar si “mbikëqyrës i publikut”, mediat e pavarura janë baza e një demokracie pjesëmarrëse dhe një mjet për t’i mbajtur qeveritë të përgjegjshme për veprimet e tyre. BE-ja siguron që respekti për lirinë e shprehjes të integrohet në të gjitha politikat dhe programet e zhvillimit të BE-së. BE-ja në masë të madhe financon projekte specifike në vendet e treta që rrisin cilësinë e gazetarisë, qasjen në informimin publik dhe lirinë e shprehjes. Që nga qershori i vitit 2015, BE-ja ka mbështetur të paktën 45 mbrojtës të rrezikuar të të drejtave të njeriut që promovojnë të drejtën e lirisë së shprehjes në kuadër të skemës së granteve të vogla.

BE-ja dënon rritjen e kërcënimeve dhe shkeljeve ndaj gazetarëve dhe medias profesionale jashtë rrjetit dhe në hapësirën kibernetike. Të gjitha shtetet pritet të përmbushin detyrimet e tyre globale për të mbrojtur lirinë e shprehjes dhe sigurinë e gazetarëve duke ofruar një mjedis ligjor mbështetës dhe  duke ndjekur penalisht të gjitha sulmet ndaj gazetarëve. BE-ja  kundërshton vazhdimisht, në kontakte dypalëshe me vendet e treta si dhe në forume shumëpalëshe dhe rajonale , çdo legjislacion, rregullore ose presion politik që kufizon lirinë e shprehjes dhe ndërmerr hapa konkretë për të parandaluar dhe reaguar ndaj sulmeve kundër gazetarëve dhe blogerëve.

Udhëzimet e BE-së për lirinë e shprehjes në  mediat elektronike dhe të shkruara, të miratuara në vitin 2014 dhe zbatimi i tyre i vazhdueshëm, riafirmojnë vendosmërinë e BE-së për të nxitur lirinë e mendimit dhe të shprehjes si të drejta që duhet të ushtrohen nga të gjithë kudo, bazuar në parimet e barazisë, mosdiskriminimit dhe universalitetit, përmes çdo mediumi dhe pavarësisht nga kufijtë.

 

*Deklarata e Përfaqësueses së Lartë, Federica Mogherini në emër të BE-së me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, 3 maj 2017

 

BE reagon ashpër për ndryshimet në Kodin Penal të Kosovës, madje paralajmëron

Periskopi.com Lajme

Zyra e BE-së në Kosovë/Përfaqësuesi Special i BE-së është e brengosur në lidhje me synimin e autoriteteve të Kosovës për të ndryshuar e plotësuar Kodin Penal të Kosovës me dispozita të reja për shpifjen dhe fyerjen.

“Kjo është në kundërshtim me trendet ndërkombëtare të shfuqizimit të ligjeve penale të shpifjes. Një numër shtetesh anëtare apo anëtare potenciale të BE-së, duke përfshirë Kosovën, tashmë kanë hequr kriminalizimin e shpifjes dhe fyerjes, ndërsa vendet tjera kanë bërë hapa të rëndësishëm në të njëjtin drejtim. Dekriminalizimi i shpifjes dhe fyerjes në Kosovë është raportuar si përparim në Raportin e Komisionit Evropian më 2013. Legjislacioni civil në Kosovë ofron masa të mjaftueshme në lidhje me shpifjet dhe fyerjet”, thuhet në reagimin e BE-së, raporton Periskopi

BE-ja në Kosovë i bën thirrje autoriteteve të Kosovës që të vazhdojnë respektimin e parimeve ekzistuese të garantimit të lirisë së shprehjes, të përligjur në Kushtetutën e Kosovës, e cila është përafruar me standardet më të larta evropiane./ Periskopi

 

Mustafa shkoi me lutje për BE-në, nuk ia pranuan, tani i ik temës

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka takuar sot në Bruksel komisionerin për Migrim, Punë të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos.

Gjatë takimit, kryeministri Mustafa dhe komisioneri Avramopoulos diskutuan gjerësisht të arriturat e deritashme dhe hapat e fundit që duhet të ndërmerren nga Kosova në procesin e liberalizimit të vizave.

Në njoftimin e dërguar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Komisioneri Avramopoulos, nga pozita që ai mbulon, vlerësoi lartë progresin e arritur nga Qeveria e Kosovës duke përfshirë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

“Komisioneri Avramopoulos shprehu përkrahjen e tij dhe të Komisionit Evropian në këtë proces, për qytetarët dhe institucionet e Republikës së Kosovës dhe gatishmërinë që të ndihmoj këto institucione në procesin e demarkacionit”, thuhet në njoftim. / Periskopi.com

Mustafa në Bruksel ‘lobon’ për pezullim të kushtit të Demarkacionit

 

Gjatë qëndrimit në Bruksel, kryeministri Isa Mustafa do të zhvilloj takim me Presidentin e Partive Popullore Evropiane, për të kërkuar përkrahjen e tyre në Parlamentin Evropian, Këshillin Evropian dhe në Komisionin Evropian për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës dhe avancimin e proceseve të tjera eurointegruese të Kosovës.

Limaj as nuk pranon të flet më për Hashim Thaçin, ka një arsye

Periskopi.com Lajme

Deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për bashkim të shqiptarëve në rast se BE vazhdon për të mos pranuar Kosovën, lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj i ka quajtur shaka.

“S’merrem me deklaratat hajgare të Thaçit, sepse ai brenda dite 10 herë i ndërron deklaratat”, ka thënë  Limaj në Televizionin Rrokum.

Limaj ka thanë se BE nuk i merr seriozisht deklaratat e Thaçit, sepse nuk ka seriozitet në atë çka thotë.

“Ato deklarata janë mashtrim për qytetarët, si me rastin e ushtrisë”, ka thënë Limaj.

Sipas Limajt, deklaratat dhe marrëveshjet e Thaçit i kanë dërgu vetëm dëme Kosovës.

 

 

 

 

 

Thaçi sikur Edi Rama ‘kërcënon’ BE-në: Nëse na e mbyllni derën, shqiptarët do të jetojmë në një hapësirë të vetme

Periskopi.com Lajme

Nëse Bashkimi Evropian e mbyll derën për Kosovën, atëherë të gjithë shqiptarët në rajon do të jetojnë në një hapësirë të vetme, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Reagimi i tij, pason deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama i cili ka thënë se bashkimi i Shqipërisë me Kosovën nuk mund të përjashtohet nëse perspektiva për anëtarësimin e Ballkanit në BE venitet.

“Bashkimi Evropian, aktualisht as në raport me Kosovën dhe as me Ballkanin Perëndimor, nuk ka as vizion dhe as lidership për integrimin apo zgjerim me përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Thaçi.

“Këtë vonesë, këtë ngurtësi, e këtë jovizion për Ballkanin Perëndimor, për fat të keq janë duke e shfrytëzuar ideologji dhe vende joevropiane dhe të frymës dhe vizionit jo euroatlantik”, ka theksuar ai.

“Natyrisht që qytetarët e Kosovës janë të frustruar me Bashkimin Evropian, me ngurtësinë e tyre, me bllokadën e tyre dhe padrejtësinë dhe ndëshkimin që po u bëhet qytetarëve të Kosovës për procesin e liberalizimit të vizave, sepse Kosova ka përmbyllur të gjitha kriteret e nevojshme dhe të domosdoshme dhe krejtësisht me të padrejtë e ka vënë edhe çështjen e demarkacionit”, ka thënë tutje presidenti i Kosovës.

“Natyrisht, atë që e kam thënë edhe në vitin 2013 e them edhe tani, nëse Bashkimi Evropian e mbyll derën për Kosovën, të gjithë shqiptarët në rajon do të jetojnë në një hapësirë të vetme për t’u integruar pastaj tutje në familjen evropiane”, është shprehur Thaçi.

Ditë më herët, në një intervistë për “Politico”, Edi Rama ka paralajmëruar se “Evropa mund të përballet me një makth” nëse vendet e Ballkanit “çmenden” si pasojë e nxjerrjes së zgjerimit jashtë agjendës së BE-së.

Ai në plan të parë e ka vënë bashkimin e shqiptarëve në kuadër të integrimit të tyre në Bashkimin Evropian. Por, nëse kjo rrugë pamundësohet, ai ka paralajmëruar edhe mënyra tjera.

“Askush nuk do të shohë drejt unioneve më të vogla. Të gjithë duan që të bashkohen në Unionin e madh. Por nëse nuk ka shpresë, nuk ka perspektivë dhe nuk ka hapësirë, atëherë bashkimet e vogla mund të ndodhin”, ka thënë Rama.

Ndërkohë, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i kishte cilësuar si populiste deklaratat e homologut të tij nga Tirana, Edi Rama.

Në një intervistë për “KTV”, ai është shprehur se Kosova nuk synon bashkim tjetër veç BE-së.

“Ne nuk e kemi orientimin që të bëjmë bashkime tjera, përveç Bashkimit Evropian. Edhe nëse s’na pranojnë për dere, do të hyjmë për dritareje”, ka theksuar ai. (REL)

Ende pa datë për vazhdimin e dialogut

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Kocijançiq ka thënë se në këtë moment ende nuk është caktuar data për rrethin e ri të dialogut Beograd- Prishtinë në nivelin e lartë politik.

Në BE përsëritin se dialogu është në interesin e të dyja palëve dhe se presin vazhdimin e punës konstruktive.