Fitojnë Prishtina e Bashkimi

Sigal Prishtina dhe Bashkimi i kanë fituar duelet përkatëse në kuadër të xhiros së 11-të të Superligës së basketbollit.

Periskopi.com Sporti

Bardhekaltrit e mposhtën pa problem Vëllaznimin në Gjakovë me rezultat 103:86 (29:31, 33:17, 21:31 e 20:7), kurse prizrenasit ishin më të mirë se fqinji i tyre, Golden Eagle Ylli, ndaj së cilit fituan 96:57 (22:22, 17:10, 23:15 e 34:10), shkruan zeri.info

Trepça e ka mundur të premten Rahovecin 79:73, kurse Peja luan sot me Kerasan Prishtinën nga ora 14:00.

Ky është çmimi i biletave për ndeshjen Peja-AEK Larnacad

Skuadra e Pejës do të debutojë në shtëpi në FIBA Europe Cup ndaj skuadrës AEK Larnacad.

Periskopi.com Sporti

Drejtuesit e klubit pejan kanë vendosur që çmimi i biletave të jetë vetëm dy euro shkruan GazetaOlle.com

Të kujtojmë që interesimi për këtë takim është shumë i madh.

Peja fiton dramën ndaj Prishtinës

Klubi basketbollistik Peja ka bërë një rikthim sensacional në derbin kryesor kundër Sigal Prishtinës duke fituar në palestrën “Karagaçi” me rezultat 81-73.

Periskopi.com Sporti

Skuadra mysafire ishte më e mirë në çerekun e parë, të cilin e mbylli me epërsi prej 12 pikësh (8:20).

Me mbështetje të madhe të tifozëve, vendasit u përpoqën të ktheheshin në fraksionin e dytë, por vizitorët nuk lëshonin pe.

Sidoqoftë, pejanët ia dolën që ta ngushtonin rezultatin dhe pas pjesës së parë ishin prapa tetë pikë (24:32).

Sensacional ishte rikthimi i nikoqirëve në çerekun e tretë, në të cilin arritën në një moment që ta barazonin rezultatin (36-36) dhe pastaj për herë të parë kaluan në epërsi (43-41).

Pas disa barazimeve të disahershme, pjesëloja e tretë u mbyll me rezultat 48:47 dhe ky ishte çereku i parë të cilin Peja e përfundonte me avantazh.

Në dhjetëminutëshin e fundit, basketbollistët e ekipit vendas vazhduan të ishin më të përqendruar dhe pos që e ruajtën epërsinë, edhe e rritën shumë atë.

Mirëpo, kur besohej se pejanët e kishin në dorë fitoren, ata dështuan në disa raste dhe Prishtina kaloi në epërsi duke e bërë sërish dramatik fundin e derbit.

Në sekondat e fundit rezultati u barazua dhe koha e rregullt përfundoi me rezultat 67:67 duke bërë që ndeshja të shkonte në vazhdime.

Në vazhdime, Peja u tregua skuadër shumë më e fortë dhe arriti që t’i gëzohet fitores me rezultat 81-73.

Kjo ishte fitorja e dytë sezonale e Pejës që e ka nisur më së miri garën për ta kërkuar titullin e Superligës së Kosovës në basketboll, derisa Sigal Prishtina e ka regjistruar humbjen e dytë.

Kosova zhvillon sonte ndeshjen e fundit për ‘Euro Basket 2017’

Periskopi.com Sporti

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll do të zhvillojë sonte mbrëma ndeshjen e fundit në kuadër të kualifikimeve për ‘Euro Basket 2017’.

Skuadra e shtetit tonë do të përballet me Bullgarinë në palestrën Minatori në Mitrovicë.

Skuadra e drejtuar nga Arben Krasniqi do të kërkojnë fitoren e parë në këto kualifikime, pas pesë humbjesh rresht. /Periskopi.com

Sot ndeshja Ukrainë – Kosovë

Periskopi.com Sporti

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll ka arritur në Vilnius të Lituanisë, ku sot me fillim nga ora 18:00 do të zhvillojë ndeshjen ndaj Ukrainës.

Skuadrat do të përballet në terren neutral në ndeshjen e pestë kualifikuese për Eurobasket 2017.

Në ndeshjen e parë të zhvilluar para disa ditësh në palestrën ‘Minatori’ në Mitrovicë, triumfuan ukrainasit me rezultat 63:70. /Periskopi.com

Bileta për ndeshjen Kosovë – Slloveni kushton 3 euro

Periskopi.com Sporti

Bileta për të parë në palestrën Minatori ndeshjen e së shtunës që Kosova e zhvillon kundër Sllovenisë do të kushtojë 3 euro.

Basketbollistët kosovarë do të tentojnë të shënojnë fitoren e parë në Kualifikimet për Europianin e vitit të ardhshëm. /Periskopi.com

Sot Kosova luan kundër Bullgarisë

Periskopi.com Sporti

Kosova do të zhvillojë sot ndeshjen e radhës Kualifikuese për Euro Basket 2017 si mysafir i Bullgarisë.

Ndeshja zhvillohet nga ora 17:00.

Në dy ndeshjet e para Kosova pësoi disfatë, të parën nga Sllovenia si mysafir dhe të dytën nga Ukraina në palestrën ‘Minatori’ të Mitrovicës. /Periskopi.com

Kosova fiton edhe një ndeshje në basketboll

Periskopi.com Sporti

Kosova ka mposhtur ekipin Athletes in Action me rezultat 88-81.

Basketbollistët e Përfaqësueses së Kosovës kanë shënuar edhe një fitore në përgatitje për kualifikimet e “EuroBasket 2017”.

Justin Doellman, Dardan Berisha, Jaren Sina dhe Scott Bamworth u pushuan nga trajneri Arben Krasniqi, përcjell “Lajmi.net”.

Por, Kosova prapë shënoi fitore falë paraqitjeve të mira nga Leonard Mekaj që realizoi 20 pikë, Granit Rugova me 18, Drilon Hajrizi me 12 dhe Yll Kaçaniku me 11.