Zyrtare: Witsel transferohet në Kinë

Axel Witsel ka kompletuar transferimin te klubi kinezë Tianjin Quanjian, pasi refuzoi mundësinë e kalimit te Juventusi.

Periskopi.com Sporti

27-vjeçari verën e kaluar ishte pran transferimit te kampioni italian, por lëvizja e tij u bllokua në orët e fundit të afatit kalimtar dhe raportohej se do të kalonte në Itali gjatë këtij afati kalimtar të janarit.

Por interesimi nga Kina, që përfshinë pagën javore prej 300 mijë eurove, bindi belgun që t’i bashkohet Oscarit dhe Tevezit në ligën kineze.

Witsel për gjashtë milionë euro transferohet tek gjigandi italian?

Mesfushori belg, Axel Witsel ishte afër largimit nga Zenit në merkaton e verës, pasi edhe i kishte kryer testet mjekësore në Torino për të kaluar te Juventusi.

Periskopi.com Sporti

Por klubi e prishi marrëveshjen në minutat e fundit të merkatos pasi nuk arriti të gjejë një zëvendësim për Witsel.

Tashmë sipas Gazetta Dello Sport, Witsel te Juventus është punë e kryer pasi klubi rus, Zenit ka pranuar një ofertë prej 6 mil eurosh që në nëntor.

 

Witsel: Juventus ka dy futbollistë të klasit botëror

Mesfushori belg, Axel Witsel, është deklaruar Paulo Dybala dhe Claudio Marchiso janë futbollistët më të mirë në Juventus.

Periskopi.com Sporti

Ish anëtari i Benficas që një kohë është lidhur me një kalim te Zonja e Vjetër, por ende nuk e di se kur do të realizohet ky transfer. Ai mendon se Marchiso dhe Dybala janë më të mirët në skuadrën e drejtuar nga Allegri.

Witsel ka folur edhe për trajnerin italian të cilin e cilëson si një nga trajnerët më të mirë në botë.

“Unë nuk e di ende se kur tifozët italianë do të jenë në gjendje për të më parë mua në Juventus”, ka thënë Witsel për Mediaset Premium, nuk e di nesë do të jetë në janar apo verën e ardhshme”.

“Allegri është një trajner super, dhe dy lojtarët më të mirë në Juventus janë Dybala dhe Marchisio”, përfundoi mesfushori belg. /Periskopi.com/

 

Juventus prapë me ofertë për Witsel

Juventus nuk dorëzohet për Axel Witsel pasi që mendon të bëjë ofertë në afatin kalimtar të janarit .

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Zenit St. Peterburgut ishte shumë afër të kalonte te klubi italian në afatin kalimtar të verës.

Gazzetta dello Sport raporton se Juventusi do të bëjë ofertë 6 milionë euro për belgun, kontrata e të cilit skadon në qershorin e 2017.

Nëse nuk arrin që ta transferojë tani Witselin, atëherë do të provojë të përforcohet me Nemanja Matiqin ose Blaise Matuidin.

Cuadrado dhe Witsel afër Juventusit

Periskopi.com Sporti

Juventus mund të jetë në gjendje për të mbyllur për Axel Witsel të dy Zenit St Petersburg dhe Chelsea Juan Cuadrado.

Me afatit kalimtar më pak se 48 orë larg, bardhezinjtë do të duhet të ngutemi në qoftë se ata janë për të përfunduar projektin e përforcuar mesfushën e tyre.

burime të shumta raportojnë se negociatat për të dy Cuadrado dhe Witsel janë në vazhdim e sipër dhe shumë afër një përfundim. /Periskopi.com