Avni Arifi : Lirimi me kusht i Haradinajt humbje kohe, ai është dashur  që sot të lirohet

Këshilltari kryesor i kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës  Ramush Haradinaj,Avni Arifi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Colmanit  të  bërë të ditur para pak minutave për lirimin me kusht të Haradinajt, duke thënë se kjo është humbje kohe dhe se është dashur që sot të lirohet Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

 

“Është humbje kohë, është dashur që sot të lirohet zotëri Haradinaj, megjithëse është një vendim shumë më i mirë se sa të mbetet në paraburgim. Procedurat ligjore përcillen dhe besoj që shumë shpejtë do të vije deri tek seanca përfundimtare”, ka thënë Arifi për Gazetën Monitor.

Ish-kryeministri ishte ndaluar një javë më parë nga autoritetet franceze derisa ishte në udhëtim bashkë me familjen.

Haradinaj është ndaluar në Basel me urdhër arrest të lëshuar nga Serbia.

Arifi i AAK-së: Opozita të mos ngutet me kërkesën për zgjedhje

Periskopi.com Lajme

Kryetari i degës së AAK-së në Prishtinë, Avni Arifi, po konsideron se opozita nuk duhet të ngutet me kërkesën për zgjedhje

Sipas tij, çdo ditë që koalicioni LDK-PDK udhëheq me vendin, qytetarët do t’i njohin më shumë

“Zgjedhjet në Drenas po tregojnë se opozita nuk duhet të ngutet me kërkesa për zgjedhje nacionale. Çdo ditë që koalicioni qeverisës LDK-PDK udhëheq me Kosovën aq më mirë po i sheh dhe po i njeh populli. Kosova përnjëmend paska pas nevoj për koalicionin LDK-PDK”, ka shkruar Arifi në facebook.

Avni Arifi vazhdon polemikat me LDK-në: Shiteni për të mbijetuar politikisht

Avni Arifi i AAK-së po vazhdon polemikat me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Kësaj here Arifi ka shfaqur reagim ndaj këshilltarit të kryeministrit Mustafa, Bajram Gecaj, i cili ka thënë se LDK nuk trillon e as nuk sulmon për të mbetur gjallë politikisht.

“Ju jo vetëm që trilloni e sulmoni për të mbijetuar politikisht, por edhe shiteni për të mbijetuar politikisht”, ka shkruar Arifi në Facebook.

Lexoni reagimin e plotë:

Edhe ti Bajram Gecaj a?

Ishte duke më mbetur hatri kur që nga Kryetari dhe krejt partia juaj gjetën kohë që të merren me mua dhe Bajram Gecaj ishte në heshtje. Nuk e dija çka po ndodh? Bajrami, Samurai i Isës mos me u shpreh???Çudi

Pastaj, më erdhi edhe më shumë keq kur në nën-titull e pashë se ju, sipas teje Bajram, “nuk trilloni dhe nuk sulmoni për të mbijetuar politikisht”!

Eh more Bajram…

Ju jo vetëm që trilloni e sulmoni për të mbijetuar politikisht, por edhe shiteni për të mbijetuar politikisht!

Qe dy vjet, jeni duke lëpirë atë që e keni pështyrë qe 15 vjet!

Qe dy vjet, jeni lodhur duke bartuar çantat e shefave tuaj de facto. Tash, për çfarë çantash po flas, ju e dini mirë!

Sa për trillim e sulmim, lexoje deklaratën e djeshme të LDK-së dhe sulmin e paftyrë ndaj meje personalisht!

A thua, kush është autori? A je ti autori? Sepse, jam shumë i gatshëm ta dëgjojë në seancë gjyqësore rrëfimin e tij apo saj!

Sepse, të më thoni mua “njeri i kazinove dhe haraçit” e duke ditur se të gjithë më njihni, do të thotë se ju jo vetëm që trilloni e sulmoni, por jeni të pafytyrë dhe të ndytë në këto sulme.

Për fund, Bajram Gecaj ti e din shumë mirë se Raporti i Progresit nga Komisioni Evropian është raporti i vetëm vlerësues në rrugën evropiane të Kosovës.

Dhe, ky Raport i fundit, ka qenë tmerrësisht negativ për qeverisjen tuaj!

Ti dhe shefi yt, në vend se të tregoni një fije institucionalizmi dhe shqetësimi njerëzor, ju me metoda plotësisht komuniste tentoni t’i manipuloni të dhënat statistikore dhe me pafytyrësi konstatoni ulje të papunësisë për 9 për qind.

Bajram, kur reagova unë nuk ju fyeva. Sepse, ju veç e patët fyer vetveten.

P.SBash po më intereson të të shoh në Gjykatë, ty ose këdo se si në “mënyrë profesionale dhe institucionale”, të “bazuar në eksperta” do ta dëshmoni komunikatën e djeshme ndaj meje në emër të LDK-së për “kazinot dhe haraçin tim”.

Anëtari i AAK-së mendon se subjekti i tij është dashtë ta bojkotojë dje Kuvendin

Kryetari i degës së AAK-së në Prishtinë, Avni Arifi beson se AAK është dashtë të bojkotojë debatin e djeshëm në Parlament.

Periskopi.com Lajme

Kjo pasi sipas tij, shumë deputet debatonin për të shëruar komplekset e veta e nuk iu bën për vlerat e UÇK.

“Tek e fundit, është po e njëjta legjislaturë që votoj gjykatën speciale. Debati për vlerat e UÇK ka përfunduar atëherë kur u votua gjykata speciale. Aty falë votës së shumicës përfundoi tregimi për vlera e tregimi tjetër fillon në pranverë“, shkruan ai në Facebook.

Pritet të shohim sot, nëse subjektet politike do të marrin pjesë që të gjitha në Kuvend, në vazhdimin e seancës.