Hoxhaj në Konferencën e Mynihut, pajtohen me Austrinë për plan të përbashkët

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron për vizitë në Mynih, ku po merr pjesë në Konferencën vjetore të Sigurisë. Në kuadër të qëndrimit atje, Hoxhaj ka takuar homologët e tij nga vende të ndryshme të Evropës.

Periskopi.com Lajme

Ministri Hoxhaj ka takuar ministrin e Jashtëm të Austrisë, Sebastian Kurz, me të cilin janë pajtuar për planin e veprimit për aktivitetet e përbashkëta mes Kosovës dhe Austrisë, i cili përmban në detaje aktivitetet e përbashkëta në politikën e jashtme dhe në fusha tjera të të dy vendeve.

“Ky plan i veprimit vë objektiva të qarta dhe të matshme në aktivitetet tona të përbashkëta me Austrinë”, tha Hoxhaj.

Hoxhaj ka zhvilluar takim me Komisionerin Hahn, me të cilin kanë biseduar për agjendën evropiane të Kosovës, MSA-në dhe liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, si dhe takim dy palësh është zhvilluar edhe me komisionerin Avramopoulos.

Në kuadër të agjendës së takimeve në Mynih, Hoxhaj ka zhvilluar takime me shumë homologë evropian, si ministrin e Jashtëm të Çekisë, Sllovakisë, ministren e Lihtenshtajnit, me të cilët kanë biseduar për bashkëpunimin bilateral. Këtë agjendë Hoxhaj do ta vazhdojë gjatë gjithë kohës së qëndrimit atje./Periskopi

 

 

Një president si ai i Austrisë, rrugëve të qytetit në kërkim të zbritjeve (Foto)

Në një rrugë të frekuentuar të Vjenës, një ditë më parë kanë qarkulluar afro 140 mijë kalimtarë, shumë nga të cilët blerës.

Periskopi.com Lajme

Një nga blerësit, që siç shihet në foto mban diçka në duar, është edhe një person i veçantë, që quhet Alexander Van der Bellen.

Ky është presidenti i porsazgjedhur i Austrisë, në përditshmërinë e tij, si profesor, si qytetar e si politikan në shërbim të popullit, përcjell Telegrafi

Dhe, ky person, që do të udhëheq me një nga shtetet më të zhvilluara në botë – me histori të madhe e krenare, politike, ushtarake, shkencore e artistike; shtetin trashëgimtar të një prej superfuqive dhe perandorive më jetëgjata në botë – ecën vetëm, në këmbë.

A vjen kjo ditë te shqiptarët?

Deputetë austriakë kërkojnë pezullimin e aderimit të Turqisë në BE

Disa deputetë austriakë kërkuan të enjten pezullim të plotë të procesit të aderimit të Turqisë në Bashkimin Evropian (BE) si pasojë e arrestimeve të fundit të disa deputetëve të opozitës dhe gazetarëve.

Periskopi.com Lajme

“Apelojmë te qeveria e Turqisë urgjentisht të lirojë deputetët dhe gazetarët e arrestuar”, thuhet në deklaratën e përbashkët të gjashtë partive politike të përfaqësuara në Parlament, raporton AA

Deputetët e partisë Social Demokrate (SPO), Partisë Popullore Austriake (OVP), Partia Austriake për Liri (FPO), Partia e Gjelbër, Team Stronach dhe NEOS – Austria e Re, kritikuan edhe gjendjen e jashtëzakonshme në Turqi të shpallur pas puçit të 15 korrikut.

Ish-futbollisti i Bayernit nuk dëshiron të luajë për Kosovën

Ylli Sallahi nuk dshiron të luajë për Përfaqësuesen e Kosovës. Këtë e ka konfirmuar vetë ai.

Periskopi.com Sporti

Ish-anëtari i Bayern Munich thotë se do të vazhdojë të luajë për Austrinë.

“Jam i befasuar që Federata e Futbollit të Kosovës ka shprehur interesim për mua, por askush nuk ka folur me mua. Unë dëshiroj të luajë për Austrinë. Kjo është çfarë kam thënë dhe e kam bërë për një kohë të gjatë”, deklaroi Sallahi.

Futbollisti në fjalë luan në pozitën e mbrojtësit të majtë. /Periskopi.com