Audi” zbulon bishën “Q 8”, rivalin e “BMW X6”

Gjiganti “Audi” vjen me versionin më spektakolar të 2017-ës të SUV-it 4×4 “Q8”, i cili sipas specialistëve të automobilizmit do të jetë një konkurent i denjë i “BMW X6” në versionin e saj të ri.

Periskopi.com Tech/Auto

Prestigjiosja gjermane “Bild”, ka publikuar disa nga fotot e modelit të ri “Q8” i cili shumë shpejt do të dalë në shitje në të gjithë autosallonet e “Audi-t” nëpër botë.

Kjo makinë i kap 100 kilometrat e para për më pak se 5,4 sekonda, ndërkohë që shpejtësia maksiame e tij arrin në 250 km/h.

Por ajo ç’ka është më fantastike dhe më ekonomike njëkohësisht, është fakti se makina “Q8” harxhon vetëm 2,3 litra karburant në 100 kilometra edhe për faktinj se makina deri në shpejtësinë 60 kilometra përdor sistemin hibrid me bateri, çka e bënë që të kursejë shumë karburant.

Për të gjithë të apasionuarit pas këtyre super-makinave po ju sjellim këtë fotogaleri të modelit “Q8”.

Benz e Audi, me linjë prodhimi për pjesë në Korçë

Bashkia Korçë ka finalizuar marrëveshjen me kompaninë gjermane Nexans Autoelectric, për hapjen në këtë qytet të një linje prodhimi të kabllove elektrike për markat e njohura të automjeteve si Benz, Volkswagen, Audi, General Motors etj.

Periskopi.com Tech/Auto

Duke e konsideruar një lajm të mirë për qytetin e Korçës, Bashkia Korçë do të rikonstruktoje një kapanon tek ish UMB, që do të vihet në funksion të këtij projekti.

Sipas bashkisë, projekti krijon mundësi punësimi për 1 mijë punonjës.

Audi u dhuron automobila të rinj futbollistëve të Barcelonës

Sponsori i klubit të Barcelonës, kompania Audi, u dhuroi futbollistëve të klubit automobila të rinj për përdorim gjatë stinorit.

Periskopi.com Sporti

Në ceremoninë e dorëzimit të çelësave të organizuar nga Audi në qytetin e Barcelonës, vëmendje tërhoqi futbollisti i lënduar turk Arda Turan me këmbë të fashuar dhe me pantofël.

 

Audi vjen me modelin e saj A9

Veturat elektrike do të pushtojnë botën në të ardhmen dhe të gjitha markat e mëdha janë vënë pas krijimit të tyre duke aplikuar teknologjinë më të avancuar, transmeton lajmi.net

Periskopi.com Tech/Auto

Audi, gjithashtu është duke punuar në këtë drejtim. Audi A9 besohet se do të jetë modeli i parë më konkurent për markat e tjera sa i përket veturave elektrike.

Nuk janë zbuluar detaje të veturës, kur do të lansohet ose performancat e saj, përveç asaj që thuhet se vetura do të kapë shpejtësinë 500km/h./lajmi.net

Ndërsa, kanë rrjedhur edhe konceptet se si do të duket vetura:

imageshandler-1 imageshandler-2 imageshandler-4 imageshandler-5 imageshandler-6 imageshandler-7 imageshandler-8 imageshandler