Vjen në jetë trashëgimtarja e Astrit Deharit

Periskopi.com Lajme

Bashkëshortja e të ndjerit Astrit Dehari, ditën e djeshme ka lindur një vajzë.

Në kohën kur Astriti u nda nga jeta ajo ishte shtatzënë dhe si dy të dashuruar ishin në pritje të ëmbël, të bëheshin prindër, por Fati nuk e deshti.

Dhe tani Arta Dehari bëhet nënë, e kjo foshnje e vogel do të rritet me mungesën e babait.

Burime të GazetaBlic, në spitalin e gjinekologjisë kanë bërë të ditur se Arta ka lindur një vajzë, ndërsa për emrin nuk është bërë e ditur ende.

Pezullohen hetimet për Astrit Deharin

Në Austri kanë përfunduar xhirimet e Qendrës së Paraburgimit në Prizren, ku vdiq Astrit Dehari.

Periskopi.com Lajme

KohaVisioni ka mësuar nga burime brenda Prokurorisë se xhirimet janë dërguar muajin e kaluar në Austri që t’u bëhet ekspertizë.

“Pamjet e xhiruara të kamerave të sigurisë janë dërguar për analizë. Për të parë nëse ka pasur ndonjë ndërhyrje ose jo në to”, ka thënë ky burim.

Prokurori në Prizren, Metush Biraj, që është duke e hetuar rastin, shkurt i ka thënë televizionit se ai është në pritje të disa raporteve të reja.

“Pa i marrë ato raporte dhe rezultatet që janë të nevojshme, unë nuk mund të vazhdoj asnjë veprim hetimor”, ka thënë Biraj përmes telefonit.

Aktivisti i “Vetëvendosjes”, Astrit Dehari, ka vdekur këtu në Qendrën e Paraburgimit në Prizren vitin e kaluar. Familja e tij ka kërkuar hetim nga një Institut në Zvicër.

Avokati i familjes Dehari thotë se Prokuroria në Prizren do të duhej të merrte parasysh përfundimin e këtij hetimi, meqenëse dy raportet paraprake janë kundërthënëse.

Megjithatë, Ministria e Drejtësisë dhe Qeveria e Kosovës ende nuk kanë vendosur për kërkesën e familjes që t’ia paguajnë shpenzimet, bazuar në Rezolutën e Kuvendit të Kosovës.

Edhe pas 4 ditësh, Zyra e Kryeministrit nuk ka kthyer përgjigje në pyetjet e KTV-së për kërkesën që familja e ka dorëzuar një muaj më parë.

Pika e fundit e Rezolutës së Kuvendit megjithatë mund të jetë problem, meqenëse aty thuhet se ekspertizat shtesë mund të bëhen në çdo vend të Bashkimit Evropian dhe të SHBA-së. Zvicra nuk është anëtare e BE-së.

Gashi: Mbyllja e hetimeve për Astrit Deharin, skandal!

Familja Dehari është në fazën përfundimtare të përzgjedhjes së një institucioni të një shteti që do t`i kryejë hetimet e pavarura. Kështu ka deklaruar për “Indeksonline” avokati i kësaj familje, Tomë Gashi.

Periskopi.com Lajme

“Familja Dehari shumë shpejtë do të dalë me një komunikatë që do ta bëj unë si përfaqësues juridik, lidhur me institucionin e përzgjedhur për kryerjen e hetimeve të pavarura për ekspertiza shtesë. Jemi në fazën përfundimtare të përzgjedhjes së një institucioni të shtetit përkatës dhe shumë shpejtë do të informohet edhe opinioni”, ka thënë ai.

Gashi ka folur rreth mbylljes së hetimeve të rastit të vdekjes së Astrit Deharit, duke thënë se prokurori i rastit Metush Biraj ka të drejtë t`i mbyllë hetimet kurdo që e sheh të arsyeshme, por që kjo do të binte ndesh me Rezolutën e miratuar në Kuvendin e Kosovës në dhjetor të vitit 2016.

Sipas kësaj Rezolute, familja Dehari autorizohet të angazhojë ekspertë të pavarur për ekspertiza shtesë. Ndërsa, mundësinë e mbylljes së hetimeve para këtij veprimi, Gashi e ka quajtur skandal.

“Parlamenti i Kosovës e ka nxjerrë atë Rezolutë ku familja Dehari është autorizuar që të përzgjedhin një institucion me Bashkimin Evropian, apo SHBA-në që të angazhohen ekspertë jashtë Kosovës, për të kryer ekspertiza dhe hetimet të pavarura.Deri sa kjo nuk bëhet, prokurori ka të drejtë që t`i mbyllë hetimet në cilëndo kohë që ai mendon se i ka kryer të gjitha hetimet hetimore, dhe në cilëndo kohë që i ka grumbulluar informatat nga institucionet e pavarura, mirëpo kjo do të ishte një skandal në vetvete sepse në këtë mënyrë, Parlamenti i Kosovës do t`ia parandalonte Ministrisë së Drejtësisë të drejtën që fmailja Dehari të angazhojë ekspertë për hetime të pavarura nga shtete të BE-së apo SHBA-së”, është shprehur ai.

Ndryshe, Astrit Dehari kishte qenë aktivist i Lëvizjes Vetëvendosje. Ai ishte duke u mbajtur në paraburgim në burgun e Prizrenit nën dyshimin se kishte marrë pjesë në sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës. Dehari ka vdekur më 5 nëntor, kurse institucionet vendore e kanë vlerësuar rastin si vetëvrasje, gjë që nuk është miratuar as nga familja Dehari, as nga partia aktivist i së cilës ishte Astriti. Familja pritet të angazhojë ekspertë të huaj që të merren me rastin e vdekjes së djalit të tyre në qelinë e burgut.

Kajtazi e Molliqaj përplasen për rastin Dehari (Video)

Sekretari i LVV-së, Dardan Molliqaj në Rubikon të KTV-së ka thënë se një gazetar ashtu siç di të kritikojë, duhet të dijë edhe t’i pranojë kritikat.

Periskopi.com Lajme

Molliqaj ka thënë se dënon rëndë çdo akt kërcënues ndaj një gazetari edhe pse siç thotë Molliqaj, gazetari nuk është i paprekshëm dhe ndonjëherë mund edhe të përballet me kritika më të rënda.

“Më mirë është më thënë unë pretendoj se është kështu se sa unë sjella fakte të reja… Unë nuk mendoj që gazetari është i shenjtë, vetëm jeta e njeriut është e shenjtë”, ka thënë ai.

Përball tij, gazetari Vehbi Kajtazi iu kundërpërgjigj duke i parafrazuar disa nga deklaratat e lëshuara më herët nga pjesëtarë të po kësaj lëvizje.

“Po veç jo me thënë që ‘kur vijmë në pushtet kemi me ju heq zvarrë’”, ka thënë Kajtazi. “Por jo me të quajt ‘klysh i pushtetit’, jo me të quajt ‘njeri i aferës Pronto’ kur unë isha ai që i kisha nxjerrë ato afera”.

 

Kajtazi: Astrit Dehari është vetëvrarë (Video)

Shteti nuk kishte arsye ta vrasë Astrit Deharin. Interesi shtetëror sipas gazetarit Vehbi Kajtazi ishte pikërisht e kundërta, ta nxjerrë atë para drejtësisë.

Periskopi.com Lajme

“Në rastin konkret e para e punës nuk e shoh që shteti ka pas motiv për me vra Astrit Deharin. Nuk ka qenë figura qendrore siç është Dardan Molliqaj. Shteti, ky çfarë është ka pas interesim me nxjerr para drejtësisë ashtu si Frashër Krasniqin dhe të tjerët”, ka thënë ai.

Kajtazi beson se rasti nuk ka të bëjë me vrasje.

“Hetimi që ka dalë në këtë rast sado që kemi dyshime, është kryer në këtë vend dhe ka dalë se kemi të bëjmë më vetëvrasje. Unë besoj që është vetëvrasje dhe nuk besoj që kemi të bëjmë këtu me vrasje”, ka thënë ai.

Kurti: Këta persona duhet hetuar për vdekjen e Astrit Deharit

Ish-kreu i lëvizjes Vetëvendosje, deputeti Albin Kurti tregon se kush duhet hetuar për vdekjen e Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

Ai në një intervistë në Gazetën Tema ka thënë se nuk do të ndalen në kërkim të drejtësisë dhe se nevojitet një hetim i pavaruru dhe i paanshëm.

“Vdekja e Astrit Deharit është humbje e madhe për Kosovën dhe popullin shqiptar. Aktivist i palodhshëm, patriot i pa epur e student i shkëlqyeshëm. Ende nuk e kemi marrë veten, nuk e dimë nëse jemi më shumë të tronditur, të pikëlluar apo të zemëruar. Na e kanë goditur shembullin e brezit të ri të Lëvizjes sonë. Kosova është bërë shtet i kapur ku të rinjtë opozitarë që arrestohen padrejtësisht edhe mund të mos dalin të gjallë prej andej. Duket se ky ishte mesazhi i pushtetit. Por ne nuk ndalemi në kërkimin e drejtësisë për Astritin. Nevojitet një hetim i pavarur e i paanshëm”, ka thënë ai.

Kurti ka përmendur edhe emrat e atyre që duhet hetuar për vdekjen e Astrit Deharit.

“Familja e Astrit Deharit, shoqëria civile dhe Lëvizja jonë kanë kërkuar dorëheqjen e ministres së drejtësisë, Dhurata Hoxha, dhe të ministrit të brendshëm, Skënder Hyseni. Dhe, pastaj, edhe të hierarkisë sipas përgjegjësisë: drejtorit të Policisë, Shpend Maxhuni, drejtorit të Njësisë Kundër Terrorizëm, Fatos Makolli, drejtorit të përgjithshëm i RTK-së, Mentor Shala, redaktorit në RTK, Ridvan Berisha, zëvendësdrejtorit të Njësitit Kundër Terrorizmit, Luan Keka, prokurorit të Prokurorisë Speciale, Abdyrrahim Islami, gjyqtarit të procedurës paraprake Vehbi Kashtanjeva, Kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha, prokurorit, Metush Biraj, Komandantit të Policisë Rajonale në Prizren, Nexhmi Krasniqi. Të gjithë fajtorët do t’i zbardhte vetëm një hetim i pavarur në të ardhmen”, ka thënë ai. /Periskopi

Rexhep Qosja: Qytetarët jetojnë me frikë, një nga ta e vrau shteti në burg

Akademiku Rexhep Qosja ka thënë se është e vështirë jeta në “Kosovën e oligarkëve”, të cilët sundojnë për shkak se intelektualët kanë interesa të lidhura me ta.

Periskopi.com Lajme

Akademiku, shkrimtari dhe kritiku letrar, Rexhep Qosja në Zona e Debatit në Klan Kosova, ka thënë se qytetarët e vendit sot jetojnë me frikë, të llojeve të ndryshme.

Ai ka përmendur arrestimin e aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe vdekjen e njërit prej tyre, Astrit Dehari, si një nga llojet e frikës me të cilën kalojnë jetën ata.

“Në jetën tonë sot sundon frika. Njerëzit frikësohen. Më parë jemi frikësuar nga UDB-ja. Sot shumica nuk i frikësohemi burgut. Megjithëse jo të gjithë. Disa aktivistë të Vetëvendosjes mbahen në burg tash e disa muj. Dhe nuk mund t’i gjykojnë, sepse nuk kanë fakte. Një qytetar na vdiq në burg. E vrau shteti në burg”.

“Por sot në përgjithësi kemi frikë tjetër nga kjo. Ta përzë djalin nga puna, atë tjetrin nga puna dhe t’i bën njëqindmijë të zeza. Kjo është politika e oligarkisë tonë”.

Sa i përket heshtjes së intelektualëve për nepotizmin, korrupsionin dhe krimin e organizuar në vend, Qosja ka thënë se kjo është rrjedhojë direkte e interesave të tyre, të lidhura me këto dukuri.

“Sot kemi profesorë që japin mësim në pesë fakultete. Kemi një profesoreshë që ka qenë pjesë e pesë bordeve. Ndaj nuk flasin. Nuk duan t’i prishin punë vetes. Prandaj nuk u pengon korrupsioni, nepotizmi, krimi i organizuar. Kështu është gjendja jonë. Ka korrupsion të përgjithshëm. I niveleve të ulëta dhe të larta”.

Çfarë shkroi Astrit Dehari në ditarin e tij në 68 ditët në paraburgim (Video)

63 fletë A4 me dorëshkrime të ndryshme të Astrit Deharit dhe 22 fletë nga blloku i shënimeve të tij, janë analizuar nga një ekip mjekësh, për të kuptuar gjendjen e tij emocionale sa ka qenë i paraburgosur në Prizren. Përfundimi i këtij raporti është se i ndjeri Dehari nuk ka pasur gjendje emocionale të rëndë, e cila do të çonte në vetëvrasje.

Periskopi.com Lajme

Analizë shkrimeve të ndryshme të gazetave ditore e kolumneve dhe përkthim librash kishte bërë Astrit Dehari në 68 ditët e tij të qëndrimit në burg.

Dorëshkrimet i kishte mbajtur në 22 fletë në një bllok shënimesh dhe në 63 fleta A4.

Këto i janë nënshtruar një analize të Institutit të Psikiatrisë Forenzike të Kosovës, të kërkuar nga Prokuroria Themelore e Prizrenit, raport të cilin e ka KTV-ja.

Dorëshkrimet në formë ditari janë analizuar për të kuptuar gjendjen emocionale të Astrit Deharit.

Konstatimi i dy neuropsikiatërve, një psikiatri dhe një psikologeje, është se i ndjeri Dehari nuk ka pasur gjendje emocionale të rëndë, e cila do të çonte në vetëvrasje.

“Nuk kemi gjetur shenja, ndonjë plan të përgatitur për vizion determinim negativ në kondita penale. Megjithatë, mund të flitet për një gjendje emocionale me ndryshime të herëpashershme, të varura nga perceptimet ditore të situatës politike, pritjeve, ku herë pas herë ka shprehur ndjenjën e mërzitjes, paqartësi dhe pesimizëm”, shkruan në raport.

Më 2 tetor, pos analizës që iu bënte disa shkrimeve të Kohës Ditore, Dehari shkruante.

“Ditën po jam i qetë, nuk po kam probleme, e njëjta vlen edhe natën. I vetmi interval, në të cilin sadopak po kam brengë e mërzi, është zgjimi në mëngjes. Përkundër pafajësisë së plotë, jam duke përgatitur veten për gjithçka, dënim të gjatë, tortura, shpifje”.                        

ASTRIT DEHARI, 2.10.2016

 

Dehari analizonte edhe shkresat e lëndës ndaj tij dhe aktivistëve tjerë të VV-së dhe në një shkrim të datës 29 nëntor e quante veten të burgosur politik, kurse rastin ndaj tij dhe provat i quante të montuara.

Ai gjithashtu shkruante se si prokurori ende nuk e kishte marrë në pyetje me dyshimin se ‘po montojnë fakte’.

Brengosej për kualifikimin e veprës penale të terrorizmit, derisa bënte llogaritje të moshës së prindërve, gruas së tij dhe vetes se sa vjet do t’i kishte secili nëse dënohet me 15 vjet burgim.

Mes datave 24 dhe 31 tetor, i ndjeri shkruante se është duke e kaluar javën më të keqe që nga fillimi i paraburgimit.

“Po e kuptoj se në çfarë rreziku jam. Risku në politikë është mundësi. Jam shumë i hutuar, kam dëshpërim, frikë, gëzim, entuziazëm e tmerr përbrenda një dite. E pabesueshme! Ditët që po vijnë do të jenë tepër të rënda. E kam fjalën për vitet që po vijnë…”

                                                                               ASTRIT DEHARI, 24.10.2016

 

Prokuroria Themelore e Prizrenit e ka hetuar që nga fillimi vetëm pistën e vetëvrasjes së aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

 

 

Zgjerim hetimesh në rastin Dehari (Video)

Ndërhyrje në drejtësi është vlerësuar nga shoqëria civile vendimi i ministres Dhurata Hoxha, e cila i kërkoi kryeprokurorit Aleksandër Lumezi zgjerim hetimesh në rastin e vdekjes së Astrit Deharit, raporton KTV.

Periskopi.com Lajme

Pos zgjerimit të pistës së hetimit nga ajo e vetëvrasjes në vrasje, ministrja ka kërkuar hetim edhe për dy mjekët që u caktuan nga familja Dehari dhe për avokatin e familjes.

Avokati Tomë Gashi ka thënë se nuk ka arritur të kuptojë dhe nuk e di se saktë çfarë ka kërkuar ministria, duke shtuar se ai nuk ka bërë asnjë tejkalim të autorizimit ligjor.

KohaVisioni ka provuar të kontaktojë edhe me dy ekspertët e pavarur, por ata nuk janë përgjigjur.

Vetë Ministria e Drejtësisë dhe institucionet tjera kishin lejuar pjesëmarrjen e dy ekspertëve të caktuar nga familja Dehari dhe të avokatit të familjes, Tomë Gashi, në obduksion të të ndjerit Astrit Dehari.

Kjo ishte bërë publikisht dhe pa ndonjë shkresë që kufizonte ata që të mos nxjerrin raport pos atij të Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës.

Ky është vendimi i Kuvendit për rastin Dehari

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar propozimin e PDK-së për rastin e Astrit Deharit, ku ndër të tjera thuhet se nëse familja kërkon hetim të vdekjes së Astrit Deharit jashtë vendit, atëherë Qeveria e Kosovës, duhet t’ia mundësojë këtë duke hequr edhe shpenzimet.

Periskopi.com Lajme

Në ndërkohë është votuar edhe një projekt-rezolutës të propozuar nga Lëvizja Vetëvendosje, i cili morri më pak vota se sa rekomandimet e PDK-së.

Përplasje mes deputetëve Selimi e Beqiri

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, i ka quajtur hipokrizi fjalimet e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, veçanërisht ata të PDK-së.

Periskopi.com Lajme

Selimi tha se ngushëllimi më i mirë për familjen Dehari do të ishte sjellja e së vërtetës së rrethanave të vdekjes së Astrit Deharit në burgun e Prizrenit.

Selimi e ka quajtur koalicionin aktual qeverisës “të poshtër”, duke thënë se rasti i Deharit është politik, ashtu siç ishin edhe tentim atentatet ndaj ish-presidentit Ibrahim Rugova.

“Kosova ka pasur qeveri e pushtete të ndryshme, por qeveri ma të poshtër si kjo, Kosova nuk ka pas asnjëherë deri më sot”, u shpreh Selimi.

Pas fjalimit të tij, pati edhe replika nga shefi i GP të LDK-së, Ismet Beqiri, por edhe nga ai i PDK-së, Zenun Pajaziti.

Beqiri e akuzoi Selimin se nuk ka kërkuar asnjë debat parlamentar e as seancë të jashtëzakonshme për vrasjen e aktivistëve të LDK-së e as për atentatin e dështuar ndaj ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Selimi, pasi mori sërish fjalën e tij, kërkoi nga Beqiri ta vendoste nënshkrimin e tij në kërkesën për të debatuar për këto çështje.

“Kemi disa vite që kërkojmë nga ju që ta vendosni nënshkrimin për të debatuar dhe formuar komision për hetimin e këtyre vrasjeve. Por ju, z. Beqiri, nuk e keni vënë atë nënshkrim pasi që keni bërë koalicion qeverisës me PDK-në”, ka thënë ndër të tjera Selimi.

Kërkohet hetim ndaj deklaratave të Tomë Gashit dhe mjekoligjorëve nga Shqipëria

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, për ta sqaruar opinionin publik dhe verifikuar pretendimet e njerëzve të Lëvizjes Vetëvendosje, ka kërkuar që të hetohen deklaratat e avokatit Tomë Gashi, si dhe të dy mjekoligjorëve nga Shqipëria.

Periskopi.com Lajme

Telegrafi e ka parë letrën që i është dërguar kryeprokurorit Aleksandër Lumezi nga ministrja Dhurata Hoxha, e cila mban datën e sotme 20 dhjetor 2016, për hetimin e raporteve të personave jokompetent, siç thuhet në këtë shkresë, që dalin përtej autorizimeve ligjore dhe që janë në kundërshtim edhe me kodin penal.

Konkretisht, në këtë shkresë kërkohen hetime për deklaratat e avokatit Tomë Gashi dhe raportin personal të mjekoligjorit nga Shqipëria, Besim Ymaj dhe pedologut Besim Latifaj.

Kjo është përmbajtja e letrës dërguar kryeprokurorit të shtetit, Aleksandër Lumezi, nga ministrja Dhurata Hoxha:

“I nderuar z. Kryeprokuror,

Fillimisht më lejoni të shpreh konsideratë për Juve dhe punën Tuaj.

Kohëve të fundit jemi dëshmitarë të deklarimeve, por edhe publikimit të raporteve të cilat i referohen humbjes së jetës së Astrit Deharit, ish i paraburgosur në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Publikimi i raporteve të tilla nga ana e personave jo kompetent dhe atyre që dalin përtej autorizimeve ligjore, sipas pikëpamjes sonë, konsiderojmë se bien ndesh me dispozitat e legjislacionit në fuqi dhe për më tepër janë edhe në kundërshtim me dispozita të caktuara të kodit penal, që i referohen detyrës zyrtare, përkatësisht keqpërdorimit të detyrës zyrtare, duke hartuar dhe më pas edhe publikuar raporte të tilla, e duke mos qenë të autorizuar paraprakisht për një gjë të tillë.

 

Andaj mbi këtë bazë dhe në pajtim me autorizimet tuaja ligjore, si dhe me mirëkuptim, nga ju kërkojmë autorizimin e fillimit të hetimeve për: z. Tomë Gashi, avokat, z. Besim Ymaj, ekspert i mjekësisë ligjore nga Shqipëria, si dhe Besim Latifaj, pedolog.

Hetimet e tilla të bëhen para së gjithash për qellim të qartësimit të opinionit publik dhe transparencës së plotë në lidhje me këtë rast, si dhe verifikimit të pretendimeve se i ndjeri Dehari është vrarë”, thuhet në këtë letër.

Osmani thotë se familja Dehari duhet t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së Vjosa Osmani, thotë se qytetarët nuk u besojnë institucioneve të vendit, me theks të veçantë atij të drejtësisë.

Periskopi.com Lajme

Osmani ka thënë se është i domosdoshëm një hetim i pavarur ndërkombëtar për rastin e Astrit Deharit, meqë sipas saj shteti nuk ka bërë mjaftueshëm në këtë drejtim.

“Është e papranueshme të themi që shtetit ka bërë gjithçka, është e papranueshme tu besohet institucioneve. Ne kemi kërkuar themelimin e një gjykate speciale, kemi kërkuar përgjigje nga EULX-i për shkak të dështimit të sistemit të drejtësisë. Të mohohet një hetim i pavarur ndërkombëtar është e pafalshme”, tha Osmani.

Osmani u ka tërhequr vërejtjen kolegëve të saj deputetë, që të mos përdorin gjuhë diplomatike për rastin e aktivistit të VV-së Astrit Deharit, por të flasin si qytetarë, prindër dhe përfaqësues të popullit.

“Familja Dehari duhet t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese, sikur që kanë bërë familja Kastrati, për vrasjen e vajzës së tyre, Diana Kastratit, në mënyrë që edhe një herë Kushtetuesja të tregojë përgjegjësit e institucioneve kur dikush vdes në duart e shtetit, por them vdes, sepse nuk dua të paragjykoj në rastin Dehari”, tha Osmani.

Ilir Deda kërkon dorëheqje të përgjegjësve në rastin Dehari

Deputeti i pavarur, Ilir Deda, tha se debati parlamentar për vdekjen e Astrit Deharit nuk mund të përfundojë në ajër, por me një vendim të prerë.

Periskopi.com Lajme

“Nëse i shkojmë faktet, janë këto: i kemi dy raporte, një vendor dhe një ndërkombëtar. Të dy japin vendime të ndryshme. Siç jemi mësuar në Kosovë, institucioneve vendore nuk u besohet. Kjo është për fajin tonë, të politikanëve, që qytetarët të mos u besojnë institucioneve vendore. Kjo për shkak të kulturës së pandëshkueshmërisë. Dhe kërkesa më normale në situatën jonormale në të cilën gjendemi është një hetim ndërkombëtar në rastin Dehari”, tha Deda.

“Përgjegjësia e institucioneve publike është dorëheqja”, por që, sipas Dedës, “kjo nuk ndodh në Kosovë”.

 

Besa Gaxherri i përgjigjet nënës së Astrit Deharit

Deputetja e LDK-së, Besa Gaxherri i është përgjigjur nënës së Astrit Deharit, Xhemile Deharit, e cila kohë më parë kërkoi shpjegim nga Gaxheri se përse ia quajti të briri terrorist.

Periskopi.com Lajme

Gaxherri në seancën e jashtëzakonshme për Deharin iu drejtua Xhemile Deahrit dhe i tha se të birin e saj asnjëherë nuk e ka njohur dhe nuk ka folur për emra.

“Unë nuk e kam njohur birin tuaj para se të vdiste, as si emër. Unë kurrë, asnjë rast, nuk kam përmendur asnjë rast me emër, kam aq njohuri dhe kam besim në drejtësi, dhe nuk kam qëllime personale me asnjë qytetarë të Kosovës. Unë i kam kërkuar Vetëvendosjes që të distancohen nga veprimet e tyre të dhunshme, kam kërkuar nga Prokuroria dhe kërkoj sërish që të shpjegojë se çfarë kërkojnë armët, maskat, gazi e të ngjashme në një subjekt politik”, tha Gaxgeri, raporton Periskopi

Gaxherri ka thënë se vdekja e Deharit është tepër e dhimbshme, se në burg pati pakujdesi nga përgjegjësit, se u dhanë deklarata sharlatante nga shumë zyrtar, se institucionet nuk mund ta mohojnë përgjegjësinë mbi vdekjen e Deharit, qoftë vrasje apo vetëvrasje, se familja e Deharit, sipas saj, po e ekspozon dhimbjen dhe se avokati Tomë Gashi veproi në mënyrë të paskrupullt.

Gaxheri pati edhe një kërkesë për Isa Mustafën.

“Nëse familja kërkon ekspertizë ndërkombëtare duhet ju kryeministër ta mbështesni financiarisht këtë ekspertizë”, tha ajo, raporton Periskopi

 

Nëna e Astrit Deharit: Hashim Thaçi e bëri Kosovën përshesh me gjakun e djemve të mi

Tërmkolli fajëson Kadri Veselin: Kuvendi është bërë ‘paqavër’

Deputetja e LDK-së, Melihate Tërmkolli, e ka quajtur Kuvendin e Kosovës “paqavër” dhe për këtë e ka akuzuar kreu e Kuvendit, Kadri Veseli.

Periskopi.com Lajme

Deputetja më tej tha se e vërteta për Deharin duhet të zbardhet, por nuk duhet të keqpërdoret e shfrytëzohet ky rast.

“Dilni qani jashtë sa të doni, por Kuvendi nuk është vend për patetizma, por për të gjetur zgjidhje”, u shpreh deputetja e LDK-së, raporton KTV.

“Ka vdekur një i ri, i cili ka mundur të jetë edhe më i moshuar, në burg, ku është mbajtur në arrest me muaj, por për çka? Saktësisht për çka? Mund të jetë rastësi që ka qenë anëtar i Vetëvendosjes. Unë po flas për një qytetar të Kosovës. Nuk është kjo me rëndësi. Prandaj duhet e vërteta, dhe e vërteta fillon nga këtu”, ka thënë Tërmkolli.

Hoxha: I kemi ndërmarr të gjitha veprimet për zbardhjen e rastit të Astrit Deharit

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha në seancën e Kuvendit të Kosovës ku po diskutohet për rastin e Astrit Deharit tha se kanë ndërmarrë të gjitha veprimet për zbardhjen e rastit.

Periskopi.com Lajme

Hoxha tha se përkundër faktit se ka pasur diskutime dhe deklarime nga më të ndryshmet në lidhje me këtë rast, është përpjekur maksimalisht të rezervohet nga deklarimet për të mos interferuar në hetimet e këtij rasti dhe që organeve kompetente t’u jepet hapësirë që ta kryejnë punën e tyre në mënyrë të pavarur dhe profesionale.

“Jam thellësisht e shqetësuar për tendencën për të paragjykuar rrethanat e rastit dhe rezultatin. Janë bërë shumë deklarime të cilat vetëm sa kanë nxitur opinionin publik duke u nxituar me përfundime para marrjes së raportit zyrtar nga Prokuroria, si dhe edhe pas daljes së Prokurorisë me raportin zyrtar. Unë ju bëj thirrje të gjithëve që të përmbahen nga deklarimet që paragjykojnë punën e institucioneve dhe që shfaqin mosbesim ndaj kësaj pune. Ne gjatë gjithë kohës po kërkojmë sundim të ligjit, transparencë dhe llogaridhënie. Konsideroj, se të besojmë në institucionet tona është më e pakta që duhet të bëjmë në këto rrethana”, ka thënë ministrja Hoxha.

Hoxha tha se garanton se ministria që ajo drejton ka bërë çdo gjë që është në dorën e saj për të siguruar transparencë të plotë dhe për të ndihmuar në zbardhjen e rastit, por me kujdes që të mos dëmtohet procesi dhe të mos ndërhyhet në punën dhe pavarësinë e institucioneve të pavarura.

“Çdo ndërhyrje e imja apo e Ministrisë së Drejtësisë pas kalimit të rastit te Prokuroria është ndërhyrje në pavarësinë e këtij institucioni, pavarësia e të cilit është një ndër shtyllat e sundimit të ligjit”, ka thënë ajo.

Hoxha ka bërë thirrje që jo vetëm veprimet, por për aq sa është e mundur edhe deklarimet, veçmas të personave me përgjegjësi dhe që ushtrojnë funksione publike, të bëhen në pajtim me ligjet në fuqi dhe mos të tentojmë që të përfitojmë në çfarëdo forme nga tragjedi të tilla.

“Le të mbetet në përgjegjësinë politike, përgjegjësinë profesionale dhe ndërgjegjen njerëzore të të gjithë atyre që në çfarëdo forme kane tentuar dhe po tentojnë ta keqpërdorin dhe përfitojnë nga kjo tragjedi”, ka thënë Hoxha.

Më tej, Ministrja e Drejtësisë, ka treguar se si institucion përgjegjës për menaxhimin e institucioneve korrektuese, me të marrë lajmin për humbjen e jetës së të ndjerit Astrit Dehari, ka autorizuar fillimisht inspektimin nga Inspektorati i Ministrisë së Drejtësisë.

“Për shkak të ndjeshmërisë së rastit, inspektorati ka bërë inspektim gjithëpërfshirës për veprimet dhe sjelljen e stafit ndaj të ndjerit Dehari, që nga momenti i pranimit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, më datë 01 shtator 2016 dhe është përgatitur raporti, të cilin e kam pranuar me datë 21 nëntor 2016 dhe i njëjti për hir të transparencës është bërë publik”, ka thënë ajo.

Sipas raportit të Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë, ministrja Hoxha ka treguar se konstatohet se nuk është gjetur asnjë veprim i ndërmarrë nga ana e personave përgjegjës në kuadër të institucionit (Qendrës së Paraburgimit në Prizren), i cili në çfarëdo mënyre do të ishte nxitës apo shkaktarë i humbjes së jetës së të ndjerit Dehari.

Megjithatë, sipas ministres Hoxha, inspektorati kishte rekomanduar se për shkak të neglizhimit të procedurave të ndërmerren masa ndaj personave përgjegjës, përkatësisht ndaj oficerit në detyrë, mbikëqyrësit të krahut, si dhe personave përgjegjës të sigurisë në bazë të hierarkisë.

“Ne kemi ndërmarrë veprime konkrete, me ç’rast janë iniciuar procedurat disiplinore ndaj një zyrtari korrektues, dy mbikëqyrësve dhe ushtruesit të detyrës së Drejtorit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, të cilëve po ashtu u është shqiptuar edhe masa e suspendimit si masë paraprake deri në përfundim të procesit disiplinor”, ka thënë Hoxha.

Gjithashtu, Hoxha ka treguar edhe për procesin e ekzaminimit të trupit të të ndjerit Dehari, ku ekspertët e mjekësisë ligjore në një proces transparent me prezencën edhe të mjekëve të tjerë të propozuar nga familja dhe vëzhguesve nga EULEX kanë konstatuar se i ndjeri Dehari është vetëvrarë.

“Edhe Prokuroria e Shtetit ka dalë me njoftimin zyrtar se pas hetimeve preliminare rezulton se i ndjeri është vetëvrarë”, ka thënë ajo.

Hoxha, po ashtu ka përmendur edhe EULEX-in që kishte përcjellë dhe monitoruar të gjithë procesin në rastin Dehari dhe që e kishte vlerësuar të gjithë procesin profesional dhe në pajtim me standardet përkatëse. /Telegrafi

 

Konjufca: Astrit Deharin nuk e vrau shteti, por mungesa e tij

Shefi i grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në seancën e jashtëzakonshme për vdekjen e Astrit Deharit ka thënë se si subjekt ata kurrë nuk kanë besuar që në Kosovë do të kidnapohen edhe seancat e Kuvendit.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se seanca e jashtëzakonshme për vdekjen e Astrit Deharin u rrëmbye nga PDK-ja dhe LDK-ja.

Sipas Konjufcës në një vend ku mafia i hyn në shtëpi Kryeprokurorit nuk pritet asgjë më shumë, raporton periskopi

“Astritin nuk e ka vrarë shteti, por mungesa e tij, pra e ka vra pushteti. Që në fillim me dekret politik, Vetëvendosje u shpall terroriste dhe vazhduan tutje. Deharin e ka vra makineria që strukturat e shtetit që duhet me të mbrojt qytetarët i ka kthyer në struktura që ta marrin jetën”, thotë ai.

“Në atë peticion kërkohen dorëheqje të disa zyrtarëve. Dhe kjo do të duhej të shqyrtohej në seancën e sotme. E pikërisht se po kërkohen këto ju sot e rrëmbyet këtë seancë. Në burgun e Prizrenit vdiq një djalë i shkëlqyeshëm. Vrasësin e tij mund ta identifikojmë lehtë meqë në çastin kua i vdiq ai ndodhej në një institucion që menaxhohet nga qeveria përmes Ministrisë së Drejtësisë”, tha ai./ Periskopi

Beqiri: Rasti i Astrit Deharit është politizuar dhe keqpërdorur

Shefi i grupi Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri thotë se duhet drejtësi për rastin e Astrit Deharin ngase është një tragjedi.

Periskopi.com Lajme

Ai në seancën që po mbahet për tashmë të ndjerin Dehari, tha se nuk duhet etiketim, vlerësime  fyerje por kërkoi drejtësi, qoftë edhe ekspertizë shtesë, të pavarur e edhe nga të tjerët.

Ismet Beqiri ka thënë se nuk kanë qenë asnjëherë kundër që të diskutohet në Kuvend për rastin Dehari, por sipas tij, ka pritur fjalën e drejtësisë, raporton Periskopi

“Nuk na takon me marr rolin e mjekut hetuesit apo gjykatësit. Ne duhet ti besojmë dikujt, jo ajo që na pëlqen por fakteve dhe argumenteve. Nëse nuk u besojmë, atëherë duhet me kërkua ndihmë, edhe mund ta bëjmë”, thotë ai.

Beqiri ka vlerësuar që prej periudhës kur është vdekur Astrit Dehari është abuzuar dhe keqpërdorur ky rast tragjik në forma të ndryshme.

Tha se të gjithë kanë të drejt të kërkojnë të vërtetën por nuk duhet shfrytëzuar si rast.

“Ne asnjë rrethanë nuk guxojmë dhe nuk duhet politizuar rasti i vdekjes së të riut Astrit Dehari. Nuk duhet paragjykuar dhe linçuar njerëzit nga asnjë subjekt politik siç edhe ka ndodhur nga Vetëvendosje”, tha Beqiri.

Ai ka thënë se të vërtetën duhet ta dimë të gjithë, e këtë duhet thënë kompetentët, qoftë edhe me ekspertë të huaj.

“Jo me militantizëm, por me fakte duhet flasim. Është rast i rëndë dhe tragjik. Ne kemi kërkuar drejtësi për çdo rast tjetër, që është humbje jete, që të zbardhen rastet. Nëse nuk ka zbardhje rastesh, dikush po i keqpërdor, ne e dimë kush ka dashtë me vra Ibrahim Rugovën dhe shumë të tjerë, por ne kërkojmë që drejtësia të merret me ta dhe të zbardhen rastet”, tha Beqiri.

“Ne duhet ta dijmë se kush po sulmon eskortën e kryeministrit, kush po i sulmon institucionet, cili subjekt”, tha ai./ Periskopi

 

AAK-ja e pavendosur nëse do të marrë pjesë në senacën për Astrit Deharin

Seanca e Kuvendit për Astrit Deharin do të mbahet nesër me fillim nga ora 10:00, kështu u vendos në mbledhjen e sotme të Kryesisë së Kuvendit.

Periskopi.com Lajme

 

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së Pal Lekaj tha se në AAK ende nuk është vendosur nëse do të marrin pjesë në seancën e jashtëzakonshme për aktivistin e VV-së Astrit Deharin.

Lekaj tha se koalicioni PDK-LDK i ka mbledhur 40 nënshkrime, por sipas tij ajo që vlen të theksohet është injorimi i peticionit të qytetarëve. “Ne kemi menduar si AAK të mos procedohen 40 nënshkrime të koalicionit qeverisës, por peticioni”, tha Lekaj.

Ndërsa, Aida Dërguti nga VV, tha se mbajtja e kësaj seancë është e jashtëligjshme pasi që sipas saj, nënshkrimet e deputetëve nuk janë protokolluar. Kërkesë e saj ishte që kjo seancë të mbahet në bazë të nënshkrimeve të qytetarëve

Pal Lekaj ndër të tjerash  ka thënë sot se do të kërkojë që më 22 dhjetor të zhvillohet debati për murin në Mitrovicë.