Gecaj thotë se Qeveria nuk pranon ultimatume, derisa po bëjnë çmos të themelohet Asociacioni

Për Asociacionin, Lista Serbe duhet të bisedojë me shefin e tyre, Isa Mustafën. Lista Serbe, por edhe drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq, disa herë kanë hedhur ultimatume në drejtim të Qeverisë së Kosovës që të formohet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, ose nëse një gjë e tillë nuk ndodh deri më 15 shkurt, ata njëanshëm do të formojnë AKS-në.

Periskopi.com Lajme

 

Por, Qeveria e Kosovës nuk e ka ndërmend të pranojë ultimatume nga askush e hiç më pak nga Lista Serbe.

Kështu tha për Lajmi.net, këshilltari i kryeministrit të Kosovës, Bajram Gecaj.

“Qeveria e Kosovës nuk pranon ultimatume prej askujt”, tha ai.

Sipas Gecajt, Kosova e ka obligim me ligj dhe me vendim të Gjykatës Kushtetuese të themelojë AKS-në, por kur do të ndodhë, ai nuk dha një datë të caktuar.

“Ne e kemi obligim ligjor të themelojmë Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe, edhe aty do ta themelojmë siç e kemi në bazë të ligjit 2013, po ashtu edhe në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese e kemi obligim të themelojmë AKS-në”, theksoi këshilltari i Isa Mustafës, raporton lajmi.net.

Gecaj deklaroi se Asociacioni nuk do të themelohet në vakum politik siç po ndodh tani, por thotë se në kohë të përshtatshme do të formohet.

“Megjithatë, ai nuk themelohet në një vakum politik, por në një atmosferë të përshtatshme politike”, u shpreh për lajmi.net, Gecaj.

Në fund Gecaj, pati një porosi për Listën Serbe, “në në vend të që lëshojë ultimatume do të ishte mirë që të kthehet në institucionet e Kosovës edhe të bisedojnë me shefin e tyre”.

“Lista Serbe në vend të që lëshojë ultimatume do të ishte mirë që të kthehet në institucionet e Kosovës edhe të bisedojnë me shefin e tyre, kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafën, më pas ne do të merremi vesh si do të shkoj ky proces”, tha Gecaj.

Nikoliq: Unioni i Komunave Shqiptare kopjoi Asociacionin

Presidenti serb, Tomislav Nikoliq, unionin e komunave shqiptare të Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës, e ka quajtur të ngjashëm si më Asociacionin e komunave serbe në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

 

“Për asnjë shtet që na rrethon, e as për pjesë tjera të territorit të Serbisë, nuk zhvillohen bisedime për autonomi të gjerë. Kështu që, çfarëdo tentimi për të kopjuar Asociacionin në atë kuptim kanë për qëllim rrënimin e rendit kushtetues të atyre vendeve”, ka thënë Nikoliq për gazetën serbe “Novosti”.

Ai shtoi se bashkëpunimi në mes të pushtetit lokal është i mundur brenda vendit dhe përtej kufijve në përputhje me kushtetutën e këtyre vendeve dhe vendime të qeverisë.

Ky reagim i Nikoliqit vjen pas nënshkrimit të memorandumit të 5 bashkive shqiptare në Tiranë. Bëhet fjalë për memorandumin e bashkëpunimit ndërmjet Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës./Insajderi.com

Serbët e duan “Zajednicën” me kompetenca të një Republike

Përfaqësuesit politikë serbë të Kosovës, në mesin e të cilëve ndodhej edhe ministri në kabinetin e Isa Mustafës, Lubomir Mariq, si dhe kryetarët e komunave veriore të Kosovës, i kanë kërkuar Gjuriqit, “që të bëjë diçka për ta shtyrë Prishtinën që ta formojë ‘Zajednicën’ me të gjitha kompetencat e një republike”, shkruan sot, gazeta Zeri.

Periskopi.com Lajme

Përfaqësuesit politikë serbë të Kosovës, në mesin e të cilëve ndodhej edhe ministri në kabinetin e Isa Mustafës, Lubomir Mariq, si dhe kryetarët e komunave veriore të Kosovës, i kanë kërkuar Gjuriqit në Beograd, “që të bëjë diçka për ta shtyrë Prishtinën që ta formojë ‘Zajednicën’ me të gjitha kompetencat e një republike”.

Ata janë ankuar në Beograd, të premten, se Prishtina po refuzon formimin e Bashkësisë së Komunave Serbe (BSK) dhe në këtë mënyrë po e vështirëson jetën në mjediset me shumicë serbe, sidomos në veri të Kosovës. Përveç Mariqit, në takim me Gjruiqin ishin edhe kryetarët e komunave paralele të veriut të Kosovës.

Ministri kosovar për Administrimin e Pushtetit Lokal, Lubomir Mariq, si dhe kryetarët e komunave veriore dhe të Organeve të Përkohshme të komunave veriore, Goran Rakiq e Aleksandër Spiriq (Mitrovica e veriut), Vuçina Jankoviq e Ivan Teodosijeviq (Zveçan), Zoran Todiq, kryetar i Organit të Përkohshëm të Leposaviqit (ka munguar kryetari i Leposaviqit, Dragan Jabllanoviq, si dhe Stevan Vulloviq, i cili është edhe kryetar i Zubin Potokut e edhe kryetar i Organit të Përkohshëm të kësaj komune, gjatë një takimi që kanë pasur në Beograd me drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, kanë shprehur shqetësimin e tyre për siç kanë thënë, “refuzimin e Prishtinës që të fillojë me procesin e formimin e “Zajednica Srpskih Opstina” (Bashkësinë e Komunave Serbe).