Analizë: Elementi që u zhduk nga futbolli në 10 vitet e fundit dhe boom-i i golave

Periskopi.com Sporti

Pse përnjëherë po shënohen kaq shumë gola?

Të gjithë e mbajmë mend sezonin e parë të Mourinho-s në Real Madrid. Humbjen turpëruese 5 me 0 nga Barcelona. Tifozët madrilenë që të pakënaqur e fishkëllenin Mourinhon edhe kur ekipi i tij fitonte. Në atë vit, Mourinho aplikoi futboll mbrojtës – që është taktika me të cilën identifikohet. Mourinho pa atë mënyrë loje, nuk ekziston. Dhe vërtetë, Mourinho megjithëse formalisht ishte në Madrid, në dy vitet e tjera, ai ishte vetëm sa për sy e faqe. Sa për të motivuar ekipin. Sepse Real Madridi nuk kishte taktikë. Luante për të shënuar gola e për të argëtuar tifozët.

Njësoj edhe në Manchester United. Vitin e kaluar Mourinho u lejua të aplikonte futbollin e tij mbrojtës. Që rezultoi me fitoren e Europa League-s, por vetëm me vendin e gjashtë në Premier Ligë. E ky ishte qartë dështim pas gjithë atyre investimeve. Sivjet, përsëri Mourinho nuk ekziston. United po aplikon futboll sulmues ndaj ekipeve të vogla – dhe po fiton falë kualitetit të lartë të sulmuesve. Por në lojët e mëdha, megjithatë Mourinho po ngulmon të aplikojë taktikën e tij – e që rezultoi sërish jofrytdhënëse dhe e mërzitshme për tifozët e United [barazimi i palavdishëm me Liverpool dhe humbja ndaj Chelseat].

Në përgjithësi, ekipet e kanë ndryshuar mënyrën sesi luajnë futboll. Të gjitha sulmojnë, pa përjashtim. Ka gola më shumë se asnjëherë tjetër. Ndërkohë që, periudha e para 3-4 vitesh ishte shumë më shterpe dhe prodhonte kryesisht futboll të mërzitshëm. Sepse ky ishte futbolli përmes të cilit fitohej. Ta zëmë, kështu e fitoi Mourinho Ligën e Kampionëve me Interin dhe Porton. Kështu e fitoi Italia Kupën e Botës. Madje edhe Spanja [megjithëse, taktikë mbrojtëse këtu është posedimi i lartë i topit, që i mundësoi Spanjës të pësonte vetëm një gol në gjithë turneun e Kupës së Botës]. Kështu e fitoi Greqia kampionatin evropjan. Por në përgjithësi, në nivel kombëtaresh nuk ka ndonjë ndryshim sepse edhe Portugalia e fitoi vitin që shkoi Kampionatin Evropjan përmes po asaj taktike. Sidoqoftë, në nivel klubesh gjërat kanë ndryshuar.

Çfarë ka ndodhur? Popullariteti i futbollit është në rrezik. Kjo lojë po bëhet bajate nga përsëritja e përvitshme dhe gati e njëtrajtshme e garave kryesore. Përgjithësisht, i kemi të njëjtët kampionë dhe të njëjtët pretendentë. Gara është mbyllur. Në nëntë vitet e fundit, tetë herë pjesëmarrëse në finale të Ligës së Kampionëve ishin Barcelona dhe Real Madridi. Ndërkohë, pretendendë serioz zor se ishin më shumë se gjashtë. Ky përbën një dallim thelbësor me futbollin që luhej në vitet 90, ku gara ishte mosvet e hapur dhe ku hapësira që i lejohej befasisë, ekipeve befasuese, ishte shumë e madhe. Gjysma e ekipeve që merrnin pjesë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, kishin gjasa reale për të shkuar në majë. Crvena Zvezda ishte kampion. Poashtu edhe Marseja. Pastaj e kishim edhe Valencian dy herë rresht finaliste. Por tashmë, ekipet e këtij niveli as që mund të ëndrrojnë për një gjë të tillë. Shkaku? Diferenca e madhe financiare.

Sot, kampioni i Ligës ose Ligës së Kampionëve ose edhe pretendët kryesor bëhen të ditur që në verë – përmes transferimeve që bëjnë. Dhe në këtë aspekt, ekipet humbëse i thellojnë humbjet vit pas viti. Sepse ekipet fituese i rrisin në vazhdimësi fitoret.

Kjo ka bërë që futbolli të jetë në dorën e një grusht njerëzish – pronarë të klubeve kryesore evropjane. Këta pronarë nuk kërkojnë me ngulm titujt, por atë që është më e nevojshme për t’i rritur profitet e tyre: spektaklin dhe golat. Arsenali, që shquhet për lojë të bukur, i ka biletat më të shtrenjëta në evropë, pavarësisht që ka fituar vetëm kupën FA në katër vitet e fundit – dhe asnjëherë Ligën e Kampionëve.

Nuk kërkohet më fitorja – në stilin e Mourinhos – por loja në stilin e Wengerit e të Cruyffit. Dhe nëse Wenger nuk kishte mundësitë financiare që me Arsenalin e tij të konkuronte Real Madridin, Barçën, Bayernin, Parisin e dy Manchesterët – këta pronarë i kanë këto mundësi.

Por, Wengeri e sillte lojën e bukur sidoqoftë, me anë të futbollistëve jo-aq-kulmor teknikisht. Këta pronarë po e ofrojnë futbollin e bukur përmes ngushtimit të konceptit të garës, dhe duke e marrë të gatshme punën që bëhet me të rinj në klube gjithandej evropës. Kjo ka bërë që futbolli real t’i përngjajë gjithnjë e më shumë atij virtual, Playstation psh, ku çdo aksion e çdo gol, është i disa stileve të përcaktuara qysh më parë nga teknikët e lojës – dhe ku humb ndjesia e asaj që është spontane e reale.

Futbolli i Wengerit nuk ishte thjesht i bukur. Ai kishte një dimension që këto ekipe të mëdha, e kanë të pamundur ta ofrojnë: spontanitetin. Golat që kemi parë në vitet 90, ose edhe në pesë vitet e parë të 2000-ave, mund të kenë qenë teknikisht më të parealizuar – por ishin shumë më të bukur pikërisht shkaku i skemave të pamenduara e të krijuara atypëraty. Pra, si shkak i spontanitetit.

A do ta humbë futbolli popullaritetin? Padyshim që po. Biles, ky ndryshim i përnjëhershëm në taktika, është një simptomë e qartë e kësaj gjëje. Nëse gjërat vijojnë të jenë kaq të përcaktuara jashtë fushe e në fushë, atëherë audienca globale do të bëhet gjithnjë e më e ftohtë ndaj sportit më popullor në botë. PERISKOPI

Legjenda e Arsenalit: “Wenger është shumë inteligjent, por duhet të largohet; Spurs e ka mbrojtjen më të fortë në ligë”

Periskopi.com Sporti

Trajneri legjendar i Arsenalit George Graham, në një intervistë për Guardian, ka folur gjerë e gjatë për futbollin anglez. Ai ka vlerësuar lart trajnerin aktual të Arsenalit, Arsene Wenger, në punën që bëri për të revolucionarizuar Arsenalin dhe futbollin anglez në përgjithësi. Sidoqoftë, ai mendon se tashmë është koha për energji dhe ide të reja në klub, dhe meqë Wenger është poashtu një legjendë, duhet t’i lëshojë rrugën një trajneri tjetër. Ai e ka vlerësuar francezin sidomos për inteligjencën e lartë, një gjë e cila iu mungon shumicës së trajnerëve tjerë.

Më tej ai ka folur për suksesin e jashtëzakonshëm të vitit 1989, kur në mënyrë befasuese i morën Liverpoolit titullin nga duart. Arsenali shkonte në Anfield, në ndeshjen e fundit të ligës, me një disavantazh të madh. Duhej të fitonte me rezultat të paktën 2 me 0, që të fitonte titullin. Dhe në atë kohë, të fitoje në Anfield, ishte e zorshme edhe të mendohej e lëre më të bëhej. Veç kësaj, disa javë më parë kishte ndodhur tragjedia e Hillsborought, ku kishin mbetur të vdekur 96 tifozë të Liverpoolit.

Por, Arsenali ia kishte dalë mbanë. Në minutën e fundit të ndeshjes, ku nuk kishte mbetur më as shpresë, dhe Graham shihej i nervozuar në bankinë, Thomas shënoi dhe i dha Arsenalit titullin e nëntë të Ligës. Një rikthim aq sensacional ka ndodhur në vitin 2011, kur Aguero arrin ta përmbysë epërsinë e QPR dhe t’ia marrë titullin nga duart Manchester United-it.

Graham njihej si trajner i rreptë e autoritar, atribute për të cilat ish-futbollisti i tij e ka krahasuar me diktatorin irakian Sadam Hussein. Graham ende beson që ka vend për të qenë autoritar në futboll, pavarësisht që lojtarët marrin miliona. Ai thotë se, njerëzit presin që të udhëhiqen pavarësisht sa para kanë.

Aktualisht ai e vlerëson Mauricio Pochetinon, për mbrojtjen e fortë që ka arritur të ndërtojë. Sa i përket mbrojtjes, Graham ishte mjeshtër. Ai njihej për lojën e mërzitshme por shpesh efikase që e çoi Arsenalin drejt dy titujve të kampionit. Pas tij, një vit e diçka më vonë, erdhi Arsene Wenger i cili aplikoi filozofi krejtësisht të ndryshme futbolli – me lojë të bukur që i dha edhe rezultate shumë të mira.

Sidoqoftë, Graham e kishte ‘tradhëtuar’ Arsenalin pasiqë kishte kaluar te rivali më i urryer, Tottenham Hotspur.| Periskopi

Wenger tregon pse Giroud ishte kapiten i Arsenalit

Olivier Giroud ishte kapiten dje pasi ai kohët e fundit po e tregon veten se është një lider.

Periskopi.com Sporti

Arsenali dje fitoi me rezultat 2:1 kundër Preston, me një gol të vonshëm të Giroudit, ndërsa interesante ishte fakti që pikërisht francezi dje ishte kapiten i londinezëve, transmeton Sportali.net.

“Më pëlqejnë ndërrimet e kapitenëve. Giroud po kalonte në një formë të mrekullueshme pas një periudhe të vështirë që po e kalonte duke mos luajtur,” u shpreh Wenger.

 

Olivier Giroud është lojtari kryesor i ndeshjeve të fundit te Arsenali dhe përsëri ka zënë vendin e titullarit te formacioni i trajnerit francez.

Wenger shpërthen ndaj trajnerëve rivalë

Arsene Wenger shpërthen në fund të vitit duke deklaruar se Pep Guardiola, Jurgen Klopp, Jose Mourinho dhe Antonio Conte deri tani kanë qenë zhgënjyes në çdo aspekt.

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Arsenalit në fillim të sezonit kishte deklaruar se ishte i entuziazmuar nga fakti se do të përballej me disa prej trajnerëve më të mirë në botë. Por sipas tij, asnjë prej tyre nuk ka arritur të prodhojë ndeshjet e paharrueshme për kampionatin anglez.

“Jemi në mes të një kampionati ku konkurrojnë trajnerët më të mirë në botë dhe ka qenë zhgënjyes në çdo këndvështrim të mundshëm. Mendohej se do të ishte një vit i jashtëzakonshëm, por nuk kemi arritur të prodhojmë ndeshjet për të cilat njihet futbolli anglez.

Një sezon në Angli shquhet gjithmonë për 2-3 ndeshje të shkëlqyera, që janë absolutisht spektakolare dhe deri tani ne nuk kemi dhuruar asnjë të tillë”, tha tekniku francez i “topçinjve”.

Wenger nuk flet me yllin e Arsenalit

Mbrojtësi i Arsenalit, Mathieu Debuchy nuk po ka minutazhë te Arsenali dhe madje nuk po ftohet as në ekipin e parë.

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi i krahut të djatht ka zbuluar sot për ”L’equip” se mos aktivizimi i tij në ekipin e parë nuk është diçka për tu çuditur.

debuchy-cropped_bdm4x9fnjfho18wrjffxzc91y

 

” Prej se jam rikthyer nga huazimi nga Bordeaux unë nuk flas më me Arsene Wengerin. Kur jemi në stërvitje vetëm përshëndetemi dhe kaq. ” -tha Debuchy.

Debuchy filloi të ketë minuta por përsëri u lëndua.

Wenger ka një super-lajm për tifozët e Arsenalit

Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger ka qetësuar tifozët e skuadrës së tij rreth të ardhmes së dy yjeve të skuadrës, Mesut Ozil dhe Alexis Sanchez.

Periskopi.com Sporti

Dyshja në fjalë nuk i ka rinovuar ende kontratat me klubin dhe kjo ka shtuar shumë spekulime për një largim të mundshëm të tyre.

Por, francezi rithekson se lojtarët në fjalë kanë kontratë me klubin deri në vitin 2018, dhe se nuk do të largohen.

“Do të mbeten këtu deri më 2018, ndosha edhe më shumë”, deklaroi francezi.

“Ne do të bëjmë maksimumin për t’i mbajtur ata në skuadër dhe nuk besoj se ka ndonjë problem”, shtoi ai. /Periskopi.com

‘Pse duhet të shkoni në Kinë kur luani në Angli’

E ardhmja e kilianit po flitet se është larg Arsenalit, por mbetet të shihet se ku do të përfundojë ish-sulmuesi i Barcelonës

Periskopi.com Sporti

Wenger ka thënë se Sanchez nuk duhet të shkojë në Kinë, përderisa ai është duke luajtur në Angli.

“Pse duhet të shkoni në Kinë, kur ju luani në Angli” ka thënë tekniku francez.

Sanchez këtë edicion ka shkëlqyer me Arsenalin duke shënuar 11 gola në Premier League.

Wenger: Edhe pse përfunduam të parët, mund të kemi short të vështirë

Trajneri francez, Arsene Wenger është deklaruar pas fitores së skuadrës së tij ndaj Basel me rezultat 1-4.

Periskopi.com Sporti

Arsenal pas shumë vitesh ka fituar grupin në Ligën e Kampionëve, pasi që ka përfunduar në pozitën e parë me 15 pikë.

Wenger ka folur për kundërshtarët e mundshëm të Arsenalit në fazën e eliminit direkt në Ligën e Kampionëve.

“Ende mund të kemi një short të vështirë por është një ndjenjë tjetër kur përfundon si lider dhe ta zhvillosh ndeshjen e dytë në shtëpi” ka thënë Wenger.

Arsenali mund të përballet me Bayern Munchen, Benfica, Dortmund/Real Madrid. /Periskopi/

Wenger: Southampton e meritoi fitoren

Arsene Wenger është deklaruar pas ndeshjes me Southampton në kuadër të kupës së Anglisë, ndeshje të cilen Arsenal e humbi me rezultat 0-2.

Periskopi.com Sporti

Trajneri francez nuk është ndarë i kënaqur me paraqitjen e futbollistëve të tij, sidmos ata të repartit të mesfushës, ku e ka përfshirë edhe Granit Xhaka-n, i cili takimin e startoi nga banka rezervë.

Arsenali e përjetoi humbjen e parë pas 19 ndeshjeve pa humbje.

“Ndjej keqardhje për humbjen e ndeshjes”, ka thënë Wenger.

“Mendoj se kemi luajtur mirë në pjesën e dytë, por kur shikoj lojtarët që kanë luajtur sonte, disa prej tyre nuk u paraqiten mirë. Në takim kemi pasur mesfushor të tillë si Coquelin, Ramsey, Elneny, pastaj edhe Xhakën”, shtoi francezi.

“Mendoj se nuk iu qasëm me seriozitet të madh që nga minuta e parë e ndeshjes”, tha ndër të tjerash Wenger. /Periskopi/

Arsenali largon Wengerin?

Pas 20 vitesh drejtues të Arsenalit tashmë janë të vendosur për të ndërprerë kontratën e bashkëpunimit me teknikun Arsen Wenger.

Periskopi.com Sporti

Sipas burimeve të tabloidit britanik “The Sun”, drejtues të Arsenalit janë të gatshëm të kontaktojnë me trajnerin e RB Leipzigut, Ralph Hasenhuttl.

Ai ka befasuar të gjithë pasi kryeson në Bundesligën gjermane para Bayern Munich dhe Borussia Dortmund.

“Austriaku ka konfirmuar interesimin e klubit londinez për të marrë postin e trajneri të Arsenalit”, konfirmojnë burime të tabloidit britanik “The Sun”.

Wenger nuk e ka fituar titullin që nga viti 2002 dhe tifozët londinez e duan titullin.

Wenger ka disa fjalë për Xhakën

Arsene Wenger ka thënë fjalë të mira për mesfushorin nga Kosova, Granit Xhaka.

Periskopi.com Sporti

Granit Xhaka u transferua në verë të gjiganti anglez, por pa arritur të fitoj një vend fiks në formacionin e Wengerin, i cili edhe pse nuk e ka si pikë referuese kosovarin, po thotë se është përshtatur shpejt në futbollin anglez.

“Ai është përshtatur në një ligë tjetër dhe një mënyrë ndryshe të të luajturit, por në përgjithësi unë jam i lumtur me të”, ka thënë Wenger.

“Ai është i fokusuar maksimalisht”, përfundoi trajneri francez. /Periskopi.com

Këtë nuk e keni ditur, Van Gaal i kishte ofruar kontratë yllit të Arsenalit

Trajneri holandez, Van Gaal, gjatë kohës sa ishte trajner i Manchester United i kishte ofruar kontratë pesë vjeçare mbrojtësit francez të Arsenalit, Mathieu Debuchy.

Periskopi.com Sporti

Sipas gazetës franceze L’Euqipe, Van Gaal ishte në bisedime me mbrojtësin dhe e dëshironte të transferonte edhe pse Debuchy kishte 31 vjet.

debuchy
Mathieu Debuchy, Arsenal

Por, transferimin e tij e kishte bllokuar trajnerin francez Arsene Ëenger i cili nuk dëshironte të lejonte kalimin e tij tek rivalët.

Mathieu Debuchy ishte transferuar nga Neëcastle në korrik të vitit 2014 për 15 milionë euro dhe ishte zgjedhja e parë e Ëenger për pozitën e mbrojtësit të krahut të djathtë, por ishin lëndimet e tij serioze në krah dhe në këmb që ja mundësuan Hector Bellerinit të paraqitet dhe të sigurojë vendin në ekipin bazë.

Debuchy ëshë rikthyer tek Arsenali përsëri dhe këtë javë ka stërvitur me ekipin e parë. /Periskopi.com/

Arsenali dhe Juventus në ‘luftë’ për yllin gjerman?

Arsenali ka rikthyer interesimin në mesfushorin gjerman të Ëolfsburd, Julian Draxler.

Periskopi.com Sporti

Skuadra e Arsene Wenger është e alarmuar dhe e gatshme pas lajmit që kanë marrur se Julian Draxler mund të largohet nga Wolfsburg.

Besohet se edhe skuadra italiane, Juventus është e interesuar të përforcohet në mesfushë pas shitjes së Paul Pogbas, duke nënshkruar me gjermanin e Wolfsburg.

draxler
Julian Draxler, lojtari kyç i Wolfsburg

Draxler u transferua nga Schalke në Wolfsburg për 25 milionë euro dhe sezonin e kaluar kishte 9 gola në 34 paraqitje ndërsa këtë sezon ende nuk shënuar apo asistuar.

23-vjeçari kishte shkëlqyer me kombëtaren gjermane në kampionatin europian të mbajtur në verën e fundit ‘Euro2016’.

Vlen të theksohet se skuadra gjermane është vetëm tre pikë larg zonës së rënies nga liga në këtë sezon. /Periskopi.com/

Mourinho godet keq Wengerin

Po afron derbi ndërmjet Manchester United dhe Arsenal, i cili zhvillohet nesër me fillim nga ora 18:30.

Periskopi.com Sporti

Mirëpo, ky derbi nuk luhet vetëm në fushë, pasi në fokus do të jenë edhe dy trajnerët, Jose Mourinho i United dhe Arsene Wenger i Arsenalit.

Portugezi e ka thumbuar francezin para kësaj sfide, duke thënë se ka fituar trofe para 18 muajsh e jo para 18 vjetësh.

“Mendoj se Wengeri ka respektin e të tjerëve. Unë nuk mendoj se nuk respektohem sa duhet. Titulli im i fundit ishte para 18 muajve dhe jo para 18 vjetësh”, ka thënë Mourinho. /Periskopi.com

Wenger: Ky lojtar na mposhti sezonin e kaluar

Trajneri francez është pyetur përsëri rreth marrëdhënieve të tij me homulogun e tij portugez, Jose Mourinho.

Periskopi.com Sporti

Dihet se këta dy trajner janë në ‘luftë’ fjalësh dhe nuk kanë raporte normale, për shkak të rivalitetit të skuadrave që drejtojnë.

“Unë nuk mendojë se duhet të flas për marrëdhëniet ndërmjet neve. Ai lufton për ekipin e tij, siç luftojë dhe unë për ekipin tim”, deklaroi Wenger.

Mourinho dhe Wenger, gjatë ndeshjes Chelsea-Arsenal
Arsene Wenger & Jose Mourinho

Wengeri foli edhe për mungesën e Ibrahimovic, ku tha se mungesa e tij nuk do të ndihet aq shumë pasi që ‘djajët e kuqë’ kanë lojtar si Martial e Rashford.

“Mos të harrojmë se sezonin e kaluar ishte Rashford që na mposhti”, përfundoi Wenger.

rashford
Marcus Rashford, Manchester United

Kujtojmë se në ndeshjen e fundit në OldTrafford ndërmjet këtyre, sulmuesi anglez Rashford shënoi dy gola që dolën edhe të jenë të fitores.

Manchester United do të jetë pa dy sulmeusit me më së shumti përvojë, pasi që Rooney dhe Ibrahimovic janë lënduar dhe nuk janë rikuperuar për sfidën. /Periskopi.com/

 

‘Tronditet’ Arsenali para derbit me Manchester United

Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger ka konfirmuar lëndimin e mbrojtësit spanjoll, Hector Bellerin.

Periskopi.com Sporti

Arsenal është duke u përgaditur për takimin e radhës në Premier Ligë që do ta zhvillojë ndaj rivalëve të vjetër, Manchester United.

‘Topqinjtë’ do të jenë pa ndihmën e yllit spanjoll, që në këtë sezon është një nga pikat kyçe të skuadrës së Wenger.

“Hector Bellerin është jashtë për 4 javë. Ai u lëndua në 10  sekondat e fundit ndaj Spurs, nga një ndërhyrje shumë e fortë nga Danny Rose”, deklaroi Wenger në konferencën për shtyp para ndeshjes.

belerin
Hector Bellerin & Danny Rose, në duel

Ai foli edhe për gjendjen fizike të sulmuesit, Alexis Sanchez.

“Unë e kuptojë dëshiren e Alexis për të luajtur për kombëtaren e tij, ne i besojmë stafit mjekësor të Kilit. Nesër do të marrim një vendim për të”, shtoi tekniku francez.

Manchester United-Arsenal takohen të shtunën nga ora 13:30. /Periskopi.com/

Giroud: Jam i dëshpëruar nga Wenger

Sulmuesi francez, Oliver Giroud, është shprehur i pakënaqur me minutazhin e tij në fillim të sezonit.

Periskopi.com Sporti

Oliver Giroud në një intervistë për gazetën franceze L’Equipe, ka thënë se ka pritur më shumë minuta në këtë sezon. Ish sulmuesi i Montpellier ka startuar vetëm në një ndeshje këtë sezon, duke shënuar 3 gola si zëvendësues.

“Me shumë mundësi ky është starti im më i keq. Unë bashkë me Koscielnyn kemi pasur 1 muaj ekstra pushim pas Europianit. Unë u ktheva në një formë të mirë por ende nuk po e gjej veten si startues.”

“Sinqerisht, kënaqem pasi shoh ekipin qe po bën mirë si në ligë ashtu edhe në Champions, por besoj që mund të ndihmojë ekipin të shënojë më shumë. Mendova se do të luaj kundër PSG pasi u pushova kundër Southampton por edhe aty hyra si zëvendësues. Ndihem i zhgënjyer nga Wengeri ” – tha Giroud. /Periskopi.com

 

Ozil: Gjithmonë Arsenali ka qenë opisioni i parë pas Real Madrid

Ozil ka zbuluar se skuadra e tij momentale ishte opisioni i parë pas aventurës në Real Madrid.

Periskopi.com Sporti

Kam folur me Wenger dhe më donte në Arsenal. Unë i thashë “në qoftë se unë kam mundësi për të ndryshuar klubin, ju do të jeni zgjedhja ime e parë”, ka thënë Ozil për kanalin e Arsenalit në YouTube.

“Pra, ne kemi folur dhe unë vendosa për të ardhur. Më kujtohet Thierry Henry, Dennis Bergkamp, Robert Pires, lojtarë të tillë të mëdhenj – dhe kam kërkuar që të jem pjesë e tyre”.

“Vitin tim të parë dhe të dytë kemi fituar Kupën FA. Unë me të vërtetë gëzohem që luajë për një klub të tillë të madh si Arsenali”, ka përfunduar mesfushori gjerman. /Periskopi.com

Mesut Ozil flet për të ardhmën e tij

Mesut Ozil është në dy vitet e fundit të kontratës së tij me klubin londinez, Arsenal.

Periskopi.com Sporti

Turku-gjermani është duke kaluar në një super formë këtë javët e fundit në fanelën e Arsenalit. Mesfushori ende nuk ka arritur akordin me klubin për kontratën e re, ku paga e tij besohet se do te jetë rreth 160 mijë funte në javë në kontratën pesë vjeçare  të cilën do të ia ofrojë Arsenal, palët janë pothuajse në përfundim të bisedimeve dhe Ozil thuhet se ka pranuar kontratën, sipas the Mirror.

Trajneri i Arsenal, Arsene Wenger, e ka këshilluar që të vazhdojë me klubin dhe të bëhët si legjenda holandeze, Dennis Bergkamp. Tekniku francez këtë e ka bërë para derbit me rivalët lokal, Tottenham.

“Ata kanë ngjashmëri. Unë mendoj se mund të bëhët legjend, nëse i përkushtohet klubit dhe vazhdon të qëndroj” , tha Wenger.

ozil

“Dennis Bergkamp ka luajtur për shumë kohë, deri në moshën 38-vjeçare. Unë dëshirojë që të kemi edhe 10 vite të Ozilit, kjo varet. Për t’u bërë një legjendë duhet të qëndrosh për shumë vite dhe jo dy vite e të ikësh” përfundoi trajneri francez. bergkamp

Ozil kohët e fundit është lidhur me një rikthim tek Real Madridi por si duket klubi madrilen duhet të fokusohet në objektiva tjera, pasi që Ozil besohet se do të vazhdojë kontratën me ‘topqinjtë’. /Periskopi.com

Wenger ka vendosur për të ardhmen

Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger ka vendosur të nënshkruajë kontratë të re me klubin.

Periskopi.com Sporti

Mediat angleze kanë shkruar se francezi ka ndarë mendjen për të qëndruar te londinezët deri më 2019.

67-vjeçari drejton skuadrën nga Londra e veriut që prej vitit 1996, ku ka fituar tre herë Premier Ligë. /Periskopi.com