Arrihet marrëveshja për armëpushim në Siri

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka bërë të ditur se nën e garancinë e Turqisë dhe Rusisë, në Siri është arritur marrëveshja për armëpushim.

Periskopi.com Lajme

Putin përmes një deklarate ka njoftuar se Turqia dhe Rusia do të jenë vendet garantuese të armëpushimit në Siri që do të fillojë sonte në mesnatë, raporton Anadolu Agency (AA).

Presidenti rus po ashtu ka theksuar se pas armëpushimit do të pasojnë bisedimet për paqe që do të zhvillohen në Kazakistan, me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të regjimit, opozitarëve në Siri dhe palëve siriane.

Ndërkaq, Putin nuk ka dhënë datë në lidhje me bisedimet që do të mbahen në Kazakistan.

Arrihet një armëpushim treditor në Jemen

Grupi Husi i përbërë nga pjesëtarë shiit dhe grupi i ish-presidentit Ali Abdullah Saleh, aleati kryesor i militantëve Husi, janë pajtuar në parim për një armëpushim 72 orësh të propozuar nga i dërguari i Posaçëm i Kombeve të Bashkuara në Jemen.

Periskopi.com Lajme

Sipas burimeve të afërta me Lëvizjen Husi, të cilët kanë folur në kushte anonime, i dërguari i OKB-së, Ismail Ould Cheikh Ahmed, propozoi armëpushimin gjatë një takimi të mbajtur këtë javë në kryeqytetin e Omanit, Muscat.