Probleme të mëdha te Kosova

Mbrojtësi i njohor, Armend Dallku beson se mbrojtja e Kosovës nuk është në nivelin e duhur.

Periskopi.com Sporti

Këtë, ai e sheh si problem për trajnerin Albert Bunjaku.

“Gjithmonë po presim ardhje të reja, të cilat po vijnë në repartin ofanziv, por në mbrojtje kemi mungesë. Pra, do të kemi shumë lojtarë të fazës ofanzive”, tha futbollisti i Prishtinës për Zërin.

“Këtë e shoh si një problem për trajnerin Bunjaki, i cili sigurisht se duhet t’i shkaktojë kokëçarje sepse mund të shfaqen pakënaqësi në skuadër, pasi në pyetje është fakti se janë lojtarë të rinj dhe të gjithë kanë dëshirë të luajnë. Andaj, trajneri duhet të punojë nga ana psikologjike me këta lojtarë, t’u shpjegohet situata”, potencoi Dallku. /Periskopi.com

A do të luajë Dallku për Kosovën?

Armend Dallku ka mohuar të ketë biseduar apo t’i ketë refuzuar Albert Bunjakin e FFK-në rreth mundësisë së angazhimit në Përfaqësuesen e Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Ish-mbrojtësi i Kombëtares konsideron se mosha e tij nuk mund t’i kontribuojë Kombëtares, shkruan sot gazeta Zëri.

Por, Dallku i tha “Zërit” se nëse FFK-ja dhe Përfaqësuesja e Kosovës shohin tek ai ndonjë ndihmë, është i gatshëm t’ua ofrojë atë në çfarëdo forme të mundshme, qoftë në fushë apo edhe jashtë saj.

Kapiteni i Prishtinës mungon në derbi

Skuadra nga kryeqyteti, Prishtina, do të jetë pa kapitenin në derbi ndaj Trepça ’89, Armend Dallku.

Periskopi.com Sporti

Prishtina është e hendikepuar pa kapitenin Armend Dallku të suspenduar në ndeshjen e kaluar.

Prishtina-Trepça ’89 do zhvillohet sot në stadiumin “ Agron Rama” nga ora 14:00. /Periskopi.com

Kosova e ftoi Dallkun, ja si u përgjigj ai

Ish-mbrojtësi i Vorsklas, Armend Dallku ka folur për ndeshjen e nesërme të Kosovës dhe Ukrainës, ndërsa ka konfirmuar se kishte ftesë nga Kosova, por që koha e tij tashmë ka kaluar.

Periskopi.com Sporti

Ai në një intervistë për gazetën “The Team” ka thënë se kishte biseduar me trajnerin e Kosovës, Albert Bunjaki dhe kreun e FFK-së, Fadil Vokrri, të cilëve iu ka bërë të ditur se koha e tij me kombëtare ka kaluar.

“Kam biseduar me trajnerin e Kosovës dhe Presidentin e Federatës, por menjëherë iu kam konfirmuar se koha ime tashmë ka kaluar. Nuk dua të zë vendin e dikujt tjetër. E vetmja gjë që tani mund të bëj për kombëtaren është t’i analizoj ndeshjet e saj, tani jam ekspert i ndeshjeve të kombëtares”, thotë Dallku.

Trajneri i Ukrainës nuk duhet të fle i qetë para ndeshjes me Kosovën

Armend Dallku ka një porosi për trajnerin e Ukrainës, Andriy Shevchenko, për të cilin thotë se nuk duhet të fle i qetë para ndeshjes ndaj Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Kosova do të luajë si mysafir i Ukrainës në terrenin neutral, në Krakow të Polonisë të dielën në kuadër të kualifikimeve për Botërorin 2018.

Mbrojtësi i Prishtinës dhe ish-kapiteni i Vorsklas në Ukrainë shton se futbollistëve kosovarë iu duhet ende përvojë.

“Kosova ka lojtarë të rinj që ju duhet ende përvojë. Po të isha në vend të Andriy Shevchenkos, nuk do të flija rehat para kësaj ndeshje. Në ekipin kombëtar të Kosovës, lojtarët nuk kanë presion psikologjik, prandaj nuk mund ta parashikosh rezultatin. Për më shumë, shumë lojtarë kanë përvojë në garat ndërkombëtare, si në Ligën e Kampionëve dhe në Ligën e Evropës”, deklaroi Dallku.

Dallku tregon se ku gaboi Kosova

Ish-futbollisti i Kombëtares së Shqipërisë, Armend Dallku, ka kritikuar trajnerin Albert Bunjaku pas ndeshjes.

Periskopi.com Sporti

Ai e ka cilësuar si të gabuar skemën e zgjedhur, duke bërë të mundur që Kroacia ta ketë akoma më të lehtë fitoren.

“Unë mendoj se skuadra nuk pati taktikën e duhur për këtë ndeshje. Të luash në sulm kundër një kundërshtari të tillë, mendoj se i dhamë një asist Kroacisë për të fituar ndeshjen. Ata luajtën me dy sulmues dhe ndaj duhet të ishim të kujdesshëm, jo t’u jepnin më tepër hapësira. Duke ditur se cilët janë futbollistët që kanë në sulm, si Manxukiç apo Kramariç, kjo bëri edhe diferencën.