Këto janë 10 gjërat që nuk lejohen në Arabinë Saudite

Një britanik është liruar nga një burg i Arabisë Saudite pasi ishte burgosur për posedim alkooli. Arabia Saudite është një shtet ku kushtetuta është e bazuar në Kuran, prandaj nëse njerëzit kanë probleme me ligjin është sepse kanë shkelur ndonjë rregull të shkruar në Kuran.

Periskopi.com Lajme

Sidoqoftë, kjo është lista e gjërave që ju nuk lejoheni ti bëni në Arabinë Saudite:

1) Filmat pornografik

Të kesh filma pornografik në celularin, tabletin apo kompjuterin tuaj mund të të shkaktoj probleme shumë serioze në Arabinë Saudite. Edhe ilustrimet e veshjeve të ndryshme të njerëzve, e sidomos femrave, janë të ndaluara.

2) Të fotografosh ndërtesat

Nëse mendoni se ju kur shkoni në pushime jeni të lejuar të fotografoni gjatë gjithë kohës, ju jeni shumë gabim. Fotografimi i ndërtesave qeveritare, bazave ushtarake dhe pallateve është i ndaluar.

Gjithashtu ju nuk duhet të fotografoni njerëzit vendas pa lejen e tyre dhe kurrë mos e drejtoni kamerën nga femrat.

3) Ngrënia e bukës, pirja e ujit apo lëngjeve si dhe pirja e duhanit në publik janë të ndaluara

Ramazani është muaji i 9-të i kalendarit Islamik dhe kjo do të thotë se duhet të agjërosh për 4 javë. Prandaj është e ndaluar të hash, të pish ndonjë gjë, përfshirë edhe duhan, gjatë muajit të Ramazanit.

4) Sandwich me produkte derri

Në Arabinë Saudite është e ndaluar importimi i produkteve të derrit, prandaj të bësh ushqime që përfshijnë mish të derrit është e ndaluar.

5) Ndalohet të vishesh me të kuqe në ditën e Shën Valentinit

Është raportuar se dyqanet e luleve dhe të dhuratave janë të ndaluara të shesin trëndafila të kuq, apo ndonjë produkt me formë të zemrës në ditën e Shën Valentinit. Thuhet se kjo ‘festë’ nuk është një festë islamike dhe mund t’i devijojë njerëzit.

6) Të shkosh në kinema

Nëse dëshironi të shikoni filmin e fundit të James Bond apo çfarëdo filmi, atëherë kjo është e ndaluar. Thuhet se shikimi i filmave në kinema mund të bëjë që çiftet martesore të kenë probleme me vete për shkak të skenave të ndryshme, prandaj edhe është ndaluar.

7) Të mësosh ndonjë instrument në shkollë

Piano gjithmonë duket bukur në CV-në e ndonjërit. Por, ligjëratat muzikore janë të ndaluara në forume publike dhe prandaj nëse ju mësoni, ju do të keni probleme serioze…

8) Të shkosh në fitnes nëse je femër

Nëse brengoseni se jeni mbipeshë atëherë ju duhet të improvizoni diçka në shtëpi pasi që fitneset private janë të ndaluara për femrat.

9) Të ngasësh makinën nëse je femër

Nëse dëshiron të shkosh diku, ju patjetër që duhet të thërrisni një taksi ose të ju dërgoj burri juaj pasi që është e ndaluar për femrat të ngasin makinën.

Kjo për shkak se besohet se femrat nëse ngasin do të dalin nga shtëpia më shpesh dhe pa nevojë.

10) Është e ndaluar të pini gjatë udhëtimit për në Arabi

Mos shkoni në Arabinë Saudite nën ndikimin e alkoolit dhe kurrë  mos pini në aeroplan. Dënimet për posedimin apo tregtimin e alkoolit janë aq të rrepta sa rezultojnë me burgim.

Arabia Saudite shkatërroi raketën që sulmonte Mekën (Video)

Pjesëtarë të lëvizjes kryengritëse Husi nga Jemeni, të enjten kanë lansuar një raketë balistike në drejtim të Mekës, qytetit të shenjtë mysliman, ka kumtuar agjencia shtetërore saudite SPA.

Periskopi.com Lajme

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite i përfshirë në luftën e Jemenit , e ka shkatërruar raketën 65 kilometra larg Mekës dhe e ka sulmuar vendin prej nga ishte lansuar raketa, përcjell aljazzera, transmeton Koha.net

Përfaqësues nga Husi kanë sot konfirmuar lansimin e raketës balistike Burkan-1 në drejtim të Arabisë Saudite, por kanë thënë se në shënjestër ka qenë aeroporti ndërkombëtar “King Abdulaziz” në Jeddah.

Gjenerali Ahmed Asiri, zëdhënës i koalicionit, e ka akuzuar Iranin e Hezbollahun t’i përkrahin kryengritësit e t t’i trajnojnë për të përdorur teknologjinë për sulme të tilla.

Ai po ashtu ka paralajmëruar sulme hakmarrëse.

Lëvizja Husi kontrollon pjesë të mëdha të Jemenit verior përfshirë edhe kryeqytetin Sana,dhe bashkë me aleatë, është luajale ndaj ish – kryetarit Ali Abdullah Saleh.

Tensionet janë rritur pasi Saleh u rrëzua në vitin 2012 e kur në vendin e tij erdhi kryetari Abd Rabbu Mansour Hadi, të ciline përkraha Arabia Saudite.

Husi, që ka përkrahjen e Iranit ,në vitin 2014 mori kontrollin e Sanës dhe të një pjese të madhe të vendit, ndërsa Hadi iku në azil.

Në marsin e vitit 2015 lëvija nisi sulmet e para ajrore.

Afër 10 mijë veta janë vrarë që nga fillimi i konfliktit.

https://www.youtube.com/watch?v=arvgsmXZ4kc

Sulmi i Arabisë Saudite në Jemen vret 82 persona dhe plagos 500 në një ceremoni varrimi

Koalicioni ajror saudit, ka goditur një sallë funerali në kryeqytetin e Jemenit, Sanaa, duke vrarë kështu 82 persona, thonë zyrtarët.

Periskopi.com Lajme

Më shumë se 500 të tjerë u plagosën, citon AP qeverinë e drejtuar nga rebelët Houthi.

Rebelet Houthi janë në luftë me qeverinë  e njohur ndërkombëtarisht të Jemenit, e cila është e mbështetur nga aleanca ushtarake saudite.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha se ka përgatitur rreth 300 qese të trupave.

Qindra pjesë të trupave janë gjetur brenda dhe jashtë sallës.

Një dëshmitar i cili i kishte shpëtuar vdekjes, e përshkroi skenës si “liqeu i gjakut”.