Furnizuesit e Apple-t në Kinë përdorin energji të pastër

Periskopi.com Tech/Auto

Kompania Apple njoftoi se edhe 3 furnizues në Kinë Sunwoda, Compal dhe Biel do të përdorin 100 për qind energji të ripërtëritshme në prodhimin e artikujve Apple, deri në fund të vitit 2018. Ndërkohë 4 furnizuesis kryesorë në Kinë të Apple-t do të përdorin energji të pastër deri në fund të vitit të ardhshëm.

Vitet e fundit, Apple ka bërë përpjekje për përmirësimin e impaktit mjedisor në prodhimet e veta.

Zëvendësdrejtorja e Mjedisit, Politikave dhe Nismave Sociale i Apple-t, Lisa Jackson tha se aktualisht 96% e rrjetit global të kompanisë, përfshirë zyrat, dyqanet e shitjes dhe qendrat e të dhënave përdorin energjinë e pastër.

Ajo shtoi se Apple do të vazhdojë mbjelljen e pemëve dhe mbrojtjen e pyjeve në mbarë botën, për të përballuar rritjen e kërkesës për letër në paketimin e prodhimeve të saj.

Facebook sjell rrjetin social në televizorët Apple dhe Samsung

Facebook lançoi ditën e sotme një aplikacion për televizorët e mençur duke sjellë rrjetin social në ekrane akoma edhe më të mëdha.

Periskopi.com Tech/Auto

Aplikacioni do të ofrohet për Apple TV, Samsung Smart TV dhe Amazon Fire TV, lajmëroi kompania në një postim në blog.

Facebook gjithashtu tha se përmes aplikacionit përdoruesit mundet jo vetëm të navigojnë në furnizuesin e lajmeve por edhe të shikojnë video. Ato do të luhen me zë dhe ndërsa navigoni duke u larguar prej videos, volumi do të ulet automatikisht.

Ishte Wall Street Journal që raportoi muajin e kaluar se Facebook kishte krijuar një aplikacion televiziv duke hapur rrugë kompanisë për reklamim në televizorët tanë, njofton PC World Albania.

Shefi ekzekutiv Mark Zuckerberg premtoi në fillim të këtij muaji më shumë investim drejt përmbajtjeve video. Vitin e kaluar Facebook solli transmetimet live, kërcënimi kryesor i transmetimeve televizive.

Kreu i kompanisë Apple, për klikime dhe lajmet e rrejshme: Truri i njerëzve po shkatërrohet!

Tim Cook, kreu i kompanisë Apple, u kërkoi sot ndërmarrjeve të sektorit teknologjik për të krijuar mënyra të reja për të luftuar kundër informacioneve të rreme që parashikojnë të mashtrojnë lexuesit.

Periskopi.com Tech/Auto

“Ne, ndërmarrjet teknologjike, duhet të krijojmë mjete për të ndihmuar në reduktimin e informacioneve të rreme”, deklaroi drejtuesi i gjigantit amerikan të teknologjisë duke shpjeguar se kjo duhet të bëhet pa cenuar lirinë e fjalës dhe lirinë e shtypit.

“Ne po kalojmë një periudhë në të cilën, fatkeqësisht, ata që kanë sukses janë ata që punojnë për të marrë sa më shumë klikime të mundshme, jo ata që provojnë të transmetojnë të vërtetën. Kjo shkatërron trurin e njerëzve”, theksoi Tim Cook, CEO në Apple.

Ai nuk përmendi se cilat mund të jenë këto instrumente, por kërkoi një fushatë më të gjerë të ndërmarrë veçanërisht në shkolla.

iPhone 8 do të jetë i lakueshëm

iPhone 8 i Apple, që vjen vitin e ardhshëm mund të jetë me ekran të lakuar. Sipas një shkrimi të Wall Street Journal, kompania e Kupertinos i ka kërkuar furnizuesve të saj aziatikë të rrisë prodhimin e ekraneve Oled, që janë më të lehtë dhe të prezantojë prototipe me një rezolucion më të lartë nga ajo e rivalit Samsung.

Periskopi.com Tech/Auto

Kjo është një lëvizje për të cilën Apple përgatitet për publikimin e stilit të madh vitin e ardhshëm, që do të festojë dhe 10-vjetorin e telefonit të tij. iPhone 8 do të vijë me një stil krejt ndryshe.

Sipas Wall Street Journal ai me ekran Oled të lakueshëm mund të jetë një nga modelet e ndryshme që Apple do të prezantojë, por edhe një ndër më të kushtueshmit, pikërisht për shkak të karakteristikave të ekranit.

Megjithatë bëhet fjalë vetëm për një prej 10 protitipeve mbi të cilat po punon kompania.

Apple me plane për prodhimin e iPhone në SHBA

iPhone nga Apple prodhohen jashtë SHBA-ve dhe kompania tani është duke shqyrtuar mundësinë e prodhimit të këtyre pajisjeve në vendin e saj.

Periskopi.com Tech/Auto

Pasi që presidenti i ri do të jetë Donald Trump, mund të ketë ndryshime se si trajtohen kompanitë që prodhojnë produkte në anën tjetër të oqeanit.

Sipas një raporti të fundit thuhet se Apple ka biseduar me dy partnerët më të mëdhenjë të prodhimit, Foxconn dhe Pegatron për të konsideruar mundësinë e zhvendosjes së prodhimit të iPhone në SHBA.

Për momentin, iPhone të Apple prodhohen në Kinë dhe nëse Donald Trump bën atë që ka thënë para zgjedhjeve, Apple do të mund të detyrohet të zhvendos prodhimin e iPhone-ëve për në Amerikë.

Në rast se Apple fillon të prodhojë iPhone në SHBA, shpenzimet e prodhimit të pajisjeve mund të rriten dhe në këtë mënyrë, shpenzimet do të mund të rriten  edhe për konsumatorët.