De Biasi: Na mungon një lider si Lorik Cana

Gianni de Biasi ka thënë se ai nuk po kërkon një Lorik Cana tjetër, por një skuadër.

Periskopi.com Sporti

Përzgjedhësi i Shqipërisë, Gianni de Biasi ka thënë se skuadra e tij ka fituar kundër Rumanisë ne Euro 2016 dhe ka zhvilluar ndeshje të mira pa të.

Ai tha po ashtu foli edhe për zëvendësimin e Canës me Agollin dhe aftësitë e tij për të motivuar skuadrën.

“Cilësia nuk i mungon si njeri, apo eksperienca sigurisht si lider. Gjithsesi nuk mund të mendojmë për ata që janë, duhet të mendojmë për ata që janë. Nëse flasim për Lorik Canën dhe Evropianin, për fat të keq nuk mund të flasim për probleme të jashtëzakonshme”, tha De Biasi gjatë një interviste për Top Channel.

“Çdo person është i ndryshëm, ne nuk kërkojmë një Lorik Cana, ne kërkojmë një skuadër. Ne nuk duhet t varemi nga individët. Pa Canën kemi fituar ndaj Rumanisë në Europian dhe kemi bërë ndeshje të bukura. Kështu që besoj se është problem për t’i personalizuar gjerat, besoj parimisht se duhet të jetë një skuadër dhe duhet të japë 100%”.

Agolli: Tifozët Kuq e Zi meritojnë më shumë

Ansi Agolli, kapiteni i kombëtares, ka folur rreth ngjarjeve të para ndeshjes mes Shqipërisë dhe Izraeilit.

Periskopi.com Sporti

Ai ka pohuar se ende nuk po arrin të kupton pse u munduan tifozët shqiptarë të Maqedonisë.

Sipas tij, asnjë masë sigurie nuk mund ta justifikojë këtë veprim dhe uron që të mos përsëritet më ky rast, transmeton Telegrafi.

“Zakonisht jam i heshtur pas lojeve te kombetares, sidomos pas humbjeve, pasi mendoj se duhet te kete reflektim. Sigurisht qe asnje nga ne ne fushe, stafi e shikuesit nuk jane te kenaqur me rezultatin e ndeshjes se fundit. Jemi te vetedijshem qe ka nevoje per pune, nga te gjithe ne, dhe jam i sigurt qe do te punojme qe te sjellim paraqitje me te mira ne ndeshjet e radhes. Por sikur te mos mjaftonte, situata jashte fushes se lojes, trajtimi i tifozeve tane, ka lene nje shije te hidhur per ne si lojtare.

Ne ndeshjen e fundit, u moren masa ekstreme sigurie, e u krijua nje tension i tepruar, te cilet e veshtiresuan jeten dhe lojen per te gjithe ne. Duket e pakuptimte trajtimi i ashper i tifozeve tone. Ata jane vertet te mrekullueshem, sic kane treguar ne te gjitha ndeshjet e kombetares, me mbeshtetje te zjarrte dhe korrekte me kundershtaret. Po ashtu, ne Europian, ku alarmet e sigurise ishin shume me te larte, ata u vleresuan nga te gjitha mediat e huaja si shembull per masivitetin e sjelljen.

I falenderojmë sinqërisht forcat e rendit që kujdesen gjithnjë për sigurinë tonë dhe të tifozëve. Por kujtoj, se kjo siguri nuk mund të bëhet në shkelje të të drejtave themelore të njeriut. Lëvizja e lirë është një prej tyre dhe ndalimi në kufi i tifozëve shqiptarë nga FYROM, është një rast i paprecedent. Asnjë masë sigurie nuk mund

ta justifikojë këtë veprim. Urojmë që të mos përsëritet më!Thënë kjo, uroj edhe që tifozët të kthehen ne stadium!?”, shkroi Agolli në Instagram.

Ndryshe, Shqipëria ka pësuar humbje të papritur prej 3-0 kundër Izraelit në kuadër të kualifikimeve të botërorit Rusia 2018.

Kombëtarja shqiptare zgjedh kapitenin e ri

Periskopi.com Sporti

Kombëtarja Shqiptare e Futbollit do të ketë së shpejti një kapiten të ri.

Pensionimi nga Kombëtarja i Lorik Canës do të rezultojë me një emër të ri, i cili do ta bartë këtë përgjegjësi.

Sipas ‘Albeu.com’, katër kandidatët për kapiten janë: Ansi Agolli, Elseid Hysaj, Ledian Memushaj dhe Mërgim Mavraj. /Periskopi.com