Zyrtare: Nuk do ta besoni se cili trajner do ta drejtojë Anglinë deri më 2020

Federata e Futbollit të Anglisë e ka konfirmuar përzgjedhësin e kësaj kombëtareje.

Periskopi.com Sporti

Është Gareth Southgate, ai i cili do të drejtojë ‘tre luanët’ deri më 2020.

Detaje më të hollësishme të kësaj marrëveshje nuk janë publikuar ende. /Periskopi.com

E pabesueshme, ky do të jetë trajneri i Anglisë

Duket e pabesueshme, por thuhet se është e vërtetë.

Periskopi.com Sporti

Gareth Southgate pritet të konfirmohet së shpejti menaxher me kontratë të plotë te Anglia, shkruan Sky Sports.

46-vjeçari është emëruar përkohësisht në këtë pozitë, si zëvendësim i të larguarit Sam Allardyce. /Periskopi.com

Anglia lë jashtë formacionit Rooney’n?

Kapiteni i Anglisë, Wayne Rooney me gjasë nuk do të luajë si startues në ndeshjen ndaj Sllovenisë.

Periskopi.com Sporti

Anglia dhe Sllovenia takohen në ndeshjen e radhës kualifikuese për Botërorin 2018, ndërsa Rooney nuk pritet të fillojë lojën në formacionin bazë.

Anglezi nuk është në formë as te skuadra e tij, Manchester United, dhe duket se kjo ka ndikuar edhe në vendimin e trajnerit aktual të Anglisë, Gareth Southgate, që ta lë sulmuesin në bankën rezervë. /Periskopi.com

Prishtina transferon basketbollistin e Anglisë

Andrew Lawrence është transferi më i ri i klubit të basketbollit Sigal Prishtina.

Periskopi.com Sporti

26-vjeçari do të jetë një përforcim mjaft i madh për kryeqytetasit.

Ai në të kaluarën ka qenë pjesë e skuadrës së mirënjohur kroate KK Zadar, ku në sezonin 2013/14 në Adriatic League kishte 8.6 pikë për ndeshje, 2.2 kërcime dhe 3.1 asistime, ndërsa në ligën elitare të Kroacisë kishte 7.8 kërcime, 2.2 asistime dhe 1.3 kërcime për ndeshje.

Andrew luan për Anglinë që prej vitit 2011. /Periskopi.com

Wenger dridhë tifozët e Arsenalit

Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger nuk e përjashton mundësinë që një ditë të drejtojë Kombëtaren angleze.

Periskopi.com Sporti

Francezi është përfolur se mund të zëvendësojë Sam Allardyce në postin e trajnerit te ‘Tre luanët’, pasi ky u fundit u shkarkua nga detyra ditë më parë pas një skandali.

“Puna te Anglia? Prioriteti im është të jem këtu në Arsenal”, tha francezi.

“Ky ka qenë gjithmonë klubi im. Por një ditë, nëse jam i lirë, pse jo?”, shtoi ai. /Periskopi.com

Edhe një trajner i thotë jo Anglisë

Trajneri i Bournemouth, Eddie Howe ka deklaruar se do t’i qëndrojë besnik Bournemouth.

Periskopi.com Sporti

Largimi i Sam Allardyce nga posti i trajnerit te ‘tre luanët’ pritet të sjellë në krye të Anglisë një trajner të ri.

Mirëpo, Howe nuk duket i interesuar për një gjë të tillë.

“E kam thënë edhe më parë se drejtimi i përfaqësueses angleze do të ishte fantastike”. Megjithatë kam disa lojtarë të cilëve i kam premtuar të ardhme dhe nuk mund të lagohem. Klubi më ka besuar mua dhe unë duhet të i shpaguaj atyre besimin e dhënë”, u shpreh Howe.

Wenger: Te Arsenali deri në fund të sezonit

Trajneri Arsenalit, Arsene Wenger ka refuzuar mundësinë për të drejtuar Anglinë.

Periskopi.com Sporti

Francezi thotë se është i kënaqur për interesimin e ‘tre luanëve’, mirëpo thotë se është i përkushtuar vetëm te Arsenali.

Mirëpo, ai sqaron se te kjo skuadër do të qëndrojë deri në fund të këtij sezoni, duke mos dhënë garanci për një qëndrim më afatgjatë.

“Natyrisht se jam i kënaqur për interesimin e Anglisë, por prioriteti im ka qenë gjithmonë Arsenali”, deklaroi francezi.

“Deri në fund të këtij sezoni unë jam këtu dhe plotësisht i fokusuar në të”. /Periskopi.com

Mourinho tregon pse Rooney nuk është në formë

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Manchester United, Jose Mourinho ka treguar arsyen e tij, pse sulmuesi Wayne Rooney nuk është në formën e duhur.

Portugezi beson se në rënien e formës së anglezit ka ndikuar presioni i tifozëve për paraqitjet e 30-vjeçarit me Kombataren angleze.

“Mendoj se ka qenë një tjetër Wayne para ndeshjes ndaj Sllovakisë dhe një tjetër pas asaj ndeshje. Unë nuk jam duke fajësuar Sam Allardyce, jo për gjithçka”, deklaroi Mourinho.

“Unë jam duke fajësuar njerëzit që pas ndeshjes së Anglisë ndaj Sllovakisë u treguan të ashpër ndaj dikujt që është shumë i rëndësishëm për historinë e futbollit anglez. Ai është kapiten i Anglisë dhe është dëshmi e golave”, përfundoi portugezi. /Periskopi.com