Ilir Meta nuk do të jetë gjatë president, thotë analisti dhe tregon arsyen

Periskopi.com Lajme

Analisti Astrit Gashi thotë se Ilir Meta nuk mund të përfundoj mandatin e rregullt si president.

Sipas Gashi, kjo  për shkak Vettingut dhe me drejtësinë aktuale në Shqipëri, do të ja ndërprejnë këtë mandat më herët se që ai mund të shpresoj.

“Ballkani do të pastrohet. Radha do t’i vie edhe Shqipërisë”, thotë Gashi. / periskopi.

Ish-këshilltari i Enver Hoxhajt, thotë se Kosova rrezikohet nga serbët dhe Vetëvendosje

Analisti amerikan Daniel Serwer thotë se Kosova është imune ndaj Moskës, e cila po tenton të shkaktojë trazira në Ballkan, por sipas tij, Kosova ka probleme të brendshme.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se problemet e Kosovës janë integriteti territorial dhe sovraniteti, raporton Periskopi

Ai në një intervistë për Televizionin Publik ka thënë se serbët dhe Vetëvendosje po i shkaktojnë këto probleme në Kosovë, duke mos pranuar integritetin territorial të Kosovës.

“Kosova ka probleme të vazhdueshme të integritetit territorial dhe sovranitet të saj. Që të dyja këto kërcënohen nga njëra anën prej serbëve që nuk e pranojnë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës e nga ana tjerët nga vet shqiptarët, nga Vetëvendosje që nuk e pranojnë integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës”, tha ai.

“Autoritetet në Kosovë me të drejtë do të donin të përfundonin këtë çështjen me Malin e Zi dhe Asociacionin dhe që të ecin drejtë çështjeve më të rëndësishme siç janë krijimi i vendeve të punës dhe ekonomia. Jam në anën e politikanëve që duan të t’i kryejnë këto çështjet e mëdha politike dhe të kalojnë që detaje, në çështje ekonomike dhe Kosova të ecë para që në thelb”, thotë ai.

Serwer thotë se është shumë vështirë të punohet diçka tjetër kur ka probleme territoriale dhe integritet në një shtet./ Periskopi