Ish-ambasadori Bosch: Kosovës është dashur t’i hiqeshin vizat

Periskopi.com Lajme

Robert Bosch, ish-ambasadori i Holandës tha se Kosovës duhej t’i hiqeshin vizat bashkë me Shqipërinë e Maqedoninë.

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch tha se Kosova është dashur ta merrte liberalizimin e vizave kohë më parë.

“Mund ta them këtë, se nuk jam më ambasador, sepse kur je ambasador nuk mund t’i thuash gjithmonë gjërat siç i mendon. Kosovës është dashur t’i jepej liberalizimi i vizave kohë më parë së paku në të njëjtën kohë me Shqipërinë e Maqedoninë”, tha ish-ambasadori holandez Bosch.

Këtë ai e tha gjatë një ligjërate të mbajtur në kolegjin ISPE për “Parandalimin e Migrimit të Parregullt”.

Valdet Hoxha, zëvendësministër i Punëve të Brendshme foli për emigrimin e qytetarëve të Kosovës në vitin 2014-2015 për të cilët tha se ishin diku rreth 70 mijë që kërkonin një jetë më të mirë.

“Në kohën të cilën po jetojmë, jo vetëm Kosova, po jetojmë në një botë dinamike ku në bazë të statistikave të fundit të organizatave botërore në fushën e migrimit, çdo i 33-i qytetar i botës është emigrant. Pra, kemi një dinamikë të re dhe mekanizmat tanë po i përshtaten kësaj dinamike”, tha Hoxha.

Hoxha përmendi se nga 70 mijë qytetarë të Kosovës që kanë emigruar nëpër vendet e BE-së, rreth 35 mijë janë kthyer.

“Kthimi i tyre po vazhdon, çdo muaj po kthehen nga 1000 mijë persona”, tregoi Hoxha.

Ndërsa Bosch foli edhe për angazhimin që në Kosovë t’i sjellë si investitorë kompanitë holandeze.

Ish-ambasadori holandez në Kosovë, Robert Bosch tha se sa ka qenë në Kosovë është përkujdesur që kompanitë holandeze të vijnë dhe të investojnë në Kosovë dhe se ka qenë e vështirë për t’i bindur që të vijnë dhe të investojnë këtu.

“Kompanitë holandeze kanë thënë që është e vështirë të investohet aty, sepse ata kërkojnë profit të menjëhershëm”, tha Bosch.

Shërbimi për natyralizim dhe Imigrim nga Ministria e Sigurisë dhe Drejtësisë në Holandë, Ministria Federale e Punëve të Brendshme të Austrisë dhe Agjencia Suedeze për Migrim së bashku me Ministrinë e Punëve të Brendshme kanë qenë partnerë të projektit “Fuqizimi i Institucioneve të Kosovës në Menaxhimin Efektiv të Migrimit” kohëzgjatja e të cilit është 30 muaj, nga 1 marsi i vitit 2016 deri më 31 gusht të vitit 2018.

Ky projekt synon që në aspektin më afatgjatë të kontribuojë në forcimin e kapaciteteve institucionale të Kosovës në fushën e migracionit dhe azilit.

Prioritet u është dhënë ndërtimit të kapaciteteve në institucionet e Kosovës që merren me migracionin e përzier, azilin, parandalimin e migrimit të parregullt, ri-integrimin e të kthyerve dhe migracionin e rregullt./Kallxo.com

Kjo është bashkëshortja shqiptare e ambasadorit O’Connell (Foto)

Periskopi.com Lajme

Ai është i martuar me një kosovare por edhe pse ka vite që shërben në Kosovë si Ambasador i Britanisë së Madhe, Ruairi O’Connell nuk është parë në publik me bashkëshorten e tij shqiptare.

Elida Ramadani, gazetare dhe producente, ka punuar në kohë lufte për agjencinë amerikane të lajmeve AP.

Ajo ka raportuar nga fshatrat ku kanë ndodhur më së shumti krime.

Rrëfimet e saj i ka sjellur në detaje në ZOna B kohë më parë, e cila është përsëritur sërish të mërkurën.

Ramadani ka raportuar edhe nga Maqedonia, kur ishte lufta, e atje edhe i ëhstë vrarë bashkëshorti i parë, me të cilin ka nëj fëmijë. edhe ai ishte duke raportuar në kohë lufte.

Ndërsa, tani ambasadori O’Connell  dhe Elida kanë  tre fëmijë, dy vajza dhe një djalë./ Periskopi

Misteri: Emailet e vrasësit të ambasadorit rus ishin fshirë 2 orë para sulmit

Emailet e vrasësit të Andrey Karlov, ish-ambasadori rus në Turqi, janë fshirë pas vrasjes, , raporton gazeta turke “Daily Sabah”, pas hetimet për vrasjen tragjike.

Periskopi.com Lajme

Kompjuteri dhe telefoni i sulmuesit janë sekuestruar si pjesë e hetimeve, por e gjithë posta elektronike ishin fshirë rreth dy orë e gjysmë pas sulmit.

Ambasadori i Rusisë në Turqi, Andrey Karlov, u vra më 19 dhjetor nga Mevlut Mert Altintas, një oficer policie, gjatë hapjes pritjen e një ekspozite arti në kryeqytetin turk të Ankaraa.

Sulmuesi u vra më vonë në një shkëmbim zjarri me policinë./SYRI.net

Shokon ambasadori i Trump në Bruksel: BE do të shembet brenda 18 muajsh

Periskopi.com Video

Ambasadori i Shqipërisë tregon se si do reagojnë ndaj Serbisë

Ambasadori Shqipërisë në Kosovë, Qemajl Minxhozi ka thënë se shqiptarët e Shqipërisë janë të brengosur për situatën e fundit në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

“Është një e drejt legjitime, e vëllezërve dhe motrave nga Shqipëria për këtë që po ndodh. Njerëzit janë tepër të shqetësuar por edhe një zhgënjim për qëndrimin që mban Serbia, është diçka e papranueshme dhe diçka kundër rendit”.

Minxhozi në intervistën Ballë për Ballë në  Klan Kosova, është shprehur se Shqipëria asnjëherë nuk ka qenë spektatore në ndodhitë politike në Kosovë.

“Shqipëria ka pasur gjithmonë një qëndrim konstruktiv, duke nxitur dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Kjo tregon që Shqipëria ka pasur një fokus për përmirësimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë”.

Sipas tij, këto ngjarjet e fundit siç është treni, arrestimi i liderit të AAK-së, Ramush Haradinajt e treni, kanë ngritur shqetësimet e të gjithë shqiptarëve.

“Këtij turri i duhet të marr fund, sepse është së pari kundër interesave të Serbisë, në radhë të dytë nuk të mund të shkojnë përpara pa normalizuar marrëdhëniet me Kosovën që e ka partnerë të mirë në ekonomi. Serbia nga njëra anë zhvillon biznes, e nga ana tjetër nxit elemente që nuk i përkasin kësaj kohe. Ka shqetësim sepse këto akte shkojnë kundër tendencës evropiane, kundër tendencës për bashkëjetesë, dërgimi i një treni aspak nuk flet për paqe, por jep sinjale për një shqetësim real”.

Ai ka thënë së Shqipëria është duke e ngritur zërin për këto ndodhi në Kosovë.

“Rastin e fundit jo më pak se 12 orë më pak, Shqipëria në Këshillin e Evropës ka ngritur zërin me forcë për atë që po ndodh në kufirin verior”

“Baza e re do të thotë duhet një rivitalizim i dialogut, e toleranca e Prishtinës ndaj Beogradit duhet të ridizejnuar”.

Por si do të vepronte Shqipëria nëse në Kosovë do të kishte ndonjë konflikt të mundshëm?

“Ne jemi shqiptarë, dhe do të reagojmë si shqiptarë. Nuk ka Shqipëri e Kosovë por ka shqiptarë, jemi një komb dhe kemi detyrime për bashkëkombësit tanë”.

Ambasadori francez: Nëse Haradinaj do të na informonte për udhëtimin, s’do arrestohej (Video)

Ambasadori i Francës në Prishtinë, Didier Chabert, ka thënë qe janë duke bere maksimumin, që ndalimi i Ramush Haradinajt, nga autoritetet franceze më 5 Janar, të marrë një epilog.

Periskopi.com Lajme

Në intervistë për Klan Kosova, Chabert, ka thënë se ndalimi i Haradinajt është një procedurë e rregullt, pasi që ai është në listën e të kërkuarve të Interpolit, ku Franca është anëtare e saj.

Megjithatë, sipas Chabert krejt kjo histori mund të mos ndodhte fare nëse kryetari i AAK-së do informonte Ambasadën Franceze se do udhëtojë në Republikën e tyre.

Në Turqi ka dyshime: A ishte mashtrim e gjithë skena e vrasjes së ambasadorit rus? (Video)

Prokurorët turq po hetojnë arsyet përse polici që vrau ambasadorin rus në Ankara nuk u kap i gjallë. Të dhënat e para tregojnë se 22-vjeçari Mevlut Mert Altintas ka vazhduar të qëllojë mbi policinë, edhe pasi efektivët e kishin plagosur në këmbë.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan i mbrojti veprimet e forcave të rendit. Ka spekulime mbi arsyet përse agresori nuk u kap i gjallë, tha ai, por shikoni çfarë ndodhi në Besiktas kur tentuan të bënin të njëjtën gjë. Me këto komente, kreu i shtetit turk iu referua dy shpërthimeve pranë stadiumit të ekipit sportiv të Stambollit, ku vdiqën 44 vetë, shumica policë.

Njëri prej kamikazëve e hodhi veten në erë pikërisht në kohën që ishte rrethuar prej forcave të sigurisë.

Me kërkesë të presidentit Putin, përcjell TCH, ngjarjen e rëndë po e heton një ekip i përbashkët ekspertësh ruso-turk.

Analistë politikë në Turqi mendojnë se vrasja e ambasadorit mund ta afrojë edhe më shumë Turqinë me Rusinë, e cila mund ta shfrytëzojë këtë moment për t’i kërkuar Ankarasë lëshime të tjera në politikën e jashtme.

“Me evakuimin e Aleppos, në një mënyrë apo një tjetër të vënë në brazdë, një tragjedi e re mund të afrohet në horizont, ajo e zonës së Idlibit. Dhe Turqia atje mund të kishte vepruar ndryshe po të mos ishte për këtë vrasje”, tha Ahamed K. Han, analist politik turk.

“Pas këtij episodi, Turqia me shumë gjasë do të ndryshojë një pjesë të mirë të “qëndrimit të saj në çështjen siriane. Moska do të jetë më dominuese në diplomacinë e saj dhe do t’i kërkojë Ankarasë të lëshojë pe”, thotë Fatih Ozbay, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare.

Ambasadori Andrei Karlov u qëllua pas shpine ndërsa mbante fjalën në inaugurimin e një galerie arti në Ankara. Mes 11 personave të arrestuar deri tani për ngjarjen janë dhe babai, nëna, motra dhe kolegu i dhomës së Altintas.

Çfarë e shqetësonte ambasadorin rus përpara vdekjes?

62-vjecari rus Andrey Karlov, u qëllua për vdekje në kryeqytetin turk, Ankara, të hënën. Kolegët e tij e quajtën një “ditë tragjike në historinë e diplomacisë ruse, thonë sot mediat vendase.

Periskopi.com Lajme

“Ai u vra në krye të detyrës”, tha Presidenti Vladimir Putin në një deklaratë për vrasjen e ambasadorit, duke thënë se ai e njihte personalisht Karlov.

Presidenti vlerësoi gjithashtu profesionalizmin e Karlov, duke thënë se ai “ishte një diplomat i shkëlqyer, i respektuar gjerësisht në vendin ku punonte dhe se kishte munduar për të mirën e  qeverisë turke dhe grupeve të tjera politike në këtë vend”.

Por kolegët deklaruar se në telefonat e fundit ai shprehej shume i  shqetësuar për sigurinë  e tij, shkruan “RT”.

Ambasadori ynë në Turqi ka qenë më shumë i shqetësuar me sigurinë dhe mirëqenien e tij dhe rusëve të tjerë në ambasadë-  tha kolegu dhe miku i tij, Aleksandr Lukashevich, i cili është përfaqësuesi i Rusisë në OSBE (Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë).

“Ka pasur shumë raste që ishte i shqetësuar kur flisnim në telefon,” tha ai për kanalin rus “TV Rossiya-24”, dhe shtoi se diplomati “ishte veçanërisht i shqetësuar për sigurinë e qytetarëve rusë, në Turqi“.

“Duke njoftuar vdekjen e kreut të misionit diplomatik rus në Turqi, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se vrasja Karlov ishte “një akt terrorist”, duke shtuar se vetë ambasadori “kishte bërë shumë për të luftuar terrorizmin.”

“Kujtimi i tij do të mbetet përgjithmonë në zemrat tona”, tha ajo, duke shtuar se Moska do të sigurohet qe ata që janë pas vrasjes, të dënohen.

Kush është Ernst Reichel që fajëson opozitën kosovare për vizat (Foto)

Në vitin 2012, kishte ndodhur një skandal diplomatik.

Periskopi.com Lajme

Pas bujës që bëri në mediat kosovare në vitin 2012, një koment i bërë nga ambasadori gjerman, Ernst Reichel në Facebook, teksa komentonte një foto ku kishte dalë me dy vajza kosovare, ai vetë ka vendosur të largohet nga detyra.

Nuk dihet nëse shkaku ishte pikërisht ky, por në njoftimin zyrtar të Ambasadës së Gjermanisë në Prishtinë thuhet se Reichel do të kthehet në Berlin për të marrë përsipër një detyrë të re.

Diplomati i karrierës shkruante në FB se “Kurrë më pak se dy, këtu është rregull…”, përgjigje kjo, ndaj komentit të mikut në foton ku shfaqej përkrah dy vajzave të reja.

E ende pa kaluar një muaj nga ky lajm, ambasadori Ambasadori i Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë, Reichel, pati konfirmuar se do të largohet nga Kosova.

Në deklarimin e shkurtër zyrtar për media, ambasadori gjerman kishte treguar se edhe pse do të kthehet në atdhe, nga ana profesionale do të mbetet i lidhur me Kosovën dhe Ballkanin Perëndimor.

Reichel ishte emëruar ambasador në Kosovë, në korrik të vitit 2011. Ambasadori i ri i Republikës Federale të Gjermanisë në Republikën e Kosovës pas tij ishte Dr. Peter Blomeyer. / Periskopi

Hipokrizia e ish-ambasadorit, fajëson opozitën për vizat, lexuesit e gozhdojnë për Ukrainën dhe Gjeorgjinë

Hipokrizia e ish-ambasadorit, fajëson opozitën për vizat, lexuesit e gozhdojnë për Ukrainën dhe Gjeorgjinë

Ish-ambasadori gjerman në Kosovë, Ernst Reichel fajëson opozitën për mosliberalizimin e vizave për Kosovën.

Periskopi.com Lajme

Ai në një status të tij, ka përmendur Ukrainën dhe Gjeorgjinë, e lexuesit e kanë gozhduar me komentet e tyre.

Shkrimi i tij dhe komentet e të tjerëve:

“Të dashur miq nga Kosova. Ndoshta ju keni dëgjuar rreth lajmeve që kanë të bëjnë me afrimin e vizave për Gjeorgjinë dhe Ukrainën. Pse Kosova nuk është e përfshirë?

Ratifikimi i marrëveshjes me Malin e Zi gjithmonë ka qene një parakusht, të cilin Kosova ende nuk e ka përmbushur. Bisedoni me ata qe e kane bllokuar këtë proces pavarësisht konfirmimit te eksperteve ndërkombëtar se marrëveshja është ne rregull”, ka shkruar ai/ Periskopi

15401247_10209688679767713_1704975100_n 15423716_10209688679807714_1501775079_n 15401388_10209688679847715_207381592_n 15355970_10209688680047720_1492587702_n 15435738_10209688680167723_691796800_n 15403280_10209688680087721_799653753_n 15424640_10209688680287726_1326385275_n 15281190_10209688680367728_1824313903_n 15416154_10209688680407729_1697351317_n 15424678_10209688680767738_2036999861_n 15450962_10209688680847740_2062643205_n 15416074_10209688680887741_1291012826_n 15355931_10209688680927742_1084940962_n 15356900_10209688680967743_519529577_n 15435736_10209688681047745_1510166310_n 15401254_10209688681167748_2079960016_n 15403097_10209688681247750_509616585_n

Ambasadori britanik: Në Kosovë ka mjaft ekspertë që do zbulonin vdekjen e Deharit

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O'Connell vlerëson se vdekja e Astrit Deharit është e tmerrshme, por sipas tij, në Kosovë ka mjaft ekspertë që do të mund të hetonin dhe zbardhnin rastin e tij.

Periskopi.com Lajme

Në një intervistë në RTV 21 ai tha se është pikëlluar shumë kur ka dëgjuar për këtë çështje, por sipas tij, ky rast nuk është i pari dhe ndodh në shumë shtete.

AI këshill të gjithë të jenë më gjakftohtë dhe t’ia lënë në dorë drejtësisë e të mos përfshihen të gjithë në këtë çështje.

“Duhet të jemi më gjakftohtë për të mësuar se çfarë ka ndodhur dhe për të hetuar rastet sidomos ato të ndjeshme. E kuptoj kërkesën e Ministrisë së Drejtësisë për hetime nga britanikët, ka qenë gatishmëri për paanshmëri, por ne nuk mund të marrin rol në këtë rast sepse nuk ka të bëjë asgjë me Britaninë, dhe nuk është e përshtatshme që gjithmonë të vijmë nga jashtë për hetime”, tha O’Connell.

Ai ka shpjeguar se nëse kjo do të ndodhte në Britani, hetimet do të zgjasnin shumë, me muaj të tërë.

“Në Britani një hetim pas vdekjes në burg do të zgjaste me muaj, nuk është diçka që bëhet për një ditë. Ne kërkojmë profesionalizëm. Ka profesionist në sistemin e drejtësisë në Kosovë që mund ta bëjnë këtë që sipas fakteve mund të konkludojnë se çfarë ka ndodhur në këtë rast”, tha ai.

Ambasadori, duke folur në gjuhën shqipe ka thënë se nuk është e nevojshme që patjetër të hetoj dikush nga jashtë.

Ai tha se korrupsioni ekziston gjithandej nëpër botë, por e rëndësishme është si reagon shteti.

O’Connell thotë se është e rëndësishme që njerëzit të marrin përgjegjësi për veprimet e tyre./ Periskopi

Për ambasador të Kosovës në Tiranë janë dy emra, vendimi merret pas zgjedhjeve në Drenas

Me kandidimin e ambasadorit të Kosovës në Shqipëri, Ramiz Lladrovci, si kandidat i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar komune në Drenas, vendi i ambasadorit ka mbetur i zbrazët.

Periskopi.com Lajme

Burime të Telegrafit, bëjnë të ditur se janë përmendur dy emra si kandidatë potencialë për ambasador të Kosovës në Shqipëri, Izet Ibrahimi dhe Sylë Ukshini.

Mirëpo sipas burimeve, thuhet se ende nuk do të vendoset se kush do ta marrë vendin e ambasadorit pa u kryer zgjedhjet në Drenas.

Ndërkaq, Ministria e Punëve të Jashtme e ka caktuar Sylë Ukshin, i cili aktualisht ka pozitën Ministër-Këshilltar që përkohësisht ta zëvendësojë ish-ambasadorin në Tiranë, Ramiz Lladrovcin.

Ndërsa, Izet Ibrahimi ka qenë kryetar i degës së Nismës në Drenas, i cili sipas burimeve të Telegrafit aktivitetin e tij politik është duke e bërë në PDK.

Ndryshe, Ramiz Lladrovci ish-deputet në Kuvendin e Republikës në vitin 2014 u caktua si ambasador i Kosovës në Shqipëri duke zëvendësuar kështu ish komandantin e UÇK-së, Sylejman Selimin, i cili ishte Ambasador kur u ftua për t’u gjykuar me pretendimet se ka kryer “krime lufte”.

Ky është ambasadori i parë rezident i Suedisë në Kosovë (Foto)

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar kredencialet e ambasadorit të parë rezident të Mbretërisë së Suedisë në Kosovë, Henrik Nilsson.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi i ka uruar mirëseardhje ambasadorit Nilsson, duke shprehur gatishmërinë që bashkëpunimi i shkëlqyer në mes të Kosovës dhe Suedisë të thellohet dhe të zgjerohet edhe më shumë.

“Jemi mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme të Suedisë, për më shumë se dy dekada”, u shpreh presidenti Thaçi.

“Shpresoj që tani me prezencën e re do të zgjerojmë edhe më shumë bashkëpunimin tonë”, shtoi ai.

Nga ana tjetër, ambasadori Nilsson u shpreh i lumtur për këtë “ditë historike” në marrëdhëniet mes dy vendeve dhe për mundësinë që të shërbejë si ambasador i parë i Suedisë në Kosovë.

“Do të vazhdojmë të përkrahim Kosovën në procesin e integrimit evropian”, tha ambasadori Nilsson.

Presidenti Thaçi ia konfirmoi ambasadorit Nilsson përkrahjen e Zyrës së Presidentit për projektet e Suedisë në të mirë të Kosovës dhe tërë rajonit./ Periskopi

 

DSC_8726 DSC_8708 DSC_8680