Ambasadori: Asnjë shtetas i Kosovës nuk ka pësuar nga sulmi në Mançester

Periskopi.com Lajme

Ambasadori i Kosovës në Londër, Lirim Greiçevci, ka bërë të ditur se asnjë shtetas i Kosovës nuk është i vdekur apo i lënduar nga sulmi në Mançester. ​ Ai ka bërë të ditur se Ambasada e Kosovës gjatë gjithë kohës ka qenë në kontakt me autoritetet e Britanisë.

“Ju njoftojmë se pas sulmit të mbrëmshëm terrorist në Mançester, Ambasada e Kosovës ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet britanike për të kuptuar nëse ndonjë shtetas i Kosovës është prekur në këtë sulm. Ambasada gjithashtu ka kontaktuar me komunitetin tonë në Mançester, me përfaqësues shoqatash, aktivistë dhe familje kosovare. Fatmirësisht, deri më tani nuk ka asnjë informacion për ndonjë të lënduar ose të vdekur, shtetas të Kosovës, në këtë sulm terrorist”, ka shkruar Greiçevci në Facebook.

Ambasada gjithashtu ka dislokuar edhe një diplomat i cili do të qëndrojë në Manchester deri të konfirmimet vendimtare për viktimat dhe të lënduarit.

“Për të qenë në kontakt të vazhdueshëm në terren me autoritetet lokale në Mançester si dhe me komunitetin tonë atje, Ambasada ka dislokuar diplomatin Imer Berisha, i cili do të qëndrojë në Mançester deri të kemi konfirmimet përfundimtare lidhur me viktimat dhe të lënduarit. Imeri mund të kontaktohet në këtë numër telefoni: +447375725450. Ndërsa numri emergjent 24 orësh mbetet ai i njëjti i shpallur mbrëmë: +447961064763. Ju faleminderit për vëmendjen dhe bashkëpunimin”, thuhet në postimin e ambasadorit të Kosovës në Londër në facebook.

Rreth 22 persona u vranë, kurse mbi 50 u lënduan nga një sulm terrorist dje në qytetin e Manchesterit.

Kujtojmë motrën e Ganimete Musliut, kampione e skandaleve diplomatike (Foto)

Periskopi.com Lajme

 

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu njihet për qëndrimet e saj, por a e kujtoni motrën e saj që punon zëvendëskonsull në Bernë.

Ajo është Fatmire Musliu.

Më herët, Musliu ka qenë e angazhuar në stafin diplomatik të Kosovës, në ambasadën e Kosovës në Berlin, kurse tash mban pozitën e dytë në konsullatën e Kosovës në Bern.

Skandal tjetër kishte edhe me ambasadorin. Musliu ishte sekretare e parë në Ambasadën në Berlin, dhe e kishte sulmuar fizikisht ambasadorin e atëhershëm, Vilson Mirditën.

Një seri komunikimesh zyrtare ishte publikuar në atë kihë, teksa Mirdita ankohej vazhdimisht në MPJ për sjelljet e Muzliut.

Në to shpjegohej në detaje se si Musliu shpërfillte hierarkinë dhe punonte krye në vete.

Acarimet e vazhdueshme kishin kulmuar me sulmin fizik të Muzliut ndaj ambasadorit.

Fatmire Musliu (motra e deputetes së PDK-së, Ganimete Musliu) dhe Liridona Zeqiraj, të dyja punonjëse në këtë konsullatë, janë rrahur mes veti pas një mosmarrëveshjeje për trajtim të privilegjuar të një pale që kishte ardhur për të marrë pasaportë.

Kjo ngjarje ka ndodhur në maj të vitit 2012, në prani të përfaqësuesve të tjerë diplomatikë të Ambasadës e të Konsullatës së Republikës së Kosovës në Berlin.

Pas kësaj kishte edhe një skandal tjetër.

Ajo akuzohej se priste njerëzit në mënyrë jo dinjitoze. Qe raportuar se ë zyre e gjenin teksa pushonte./ Periskopi

 

Lotaria amerikane, Ambasada e SHBA-ve ka një njoftim të rëndësishëm

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë bën me dije se në lidhje me përgjigjet për lotarinë nuk do të njoftoheni përmes postës elektronik, por duhet të bëni vetë kërkim në faqen e departamentit të shtetit.

Periskopi.com Lajme

Miq, ju lutem mos harroni: Departamenti Amerikan i Shtetit nuk do t’ju kontaktojë nëpërmjet postës elektronike për t’ju njoftuar nëse ju jeni përzgjedhur për lotarinë DV-2018 apo jo; ju duhet të hyni në dvlottery.state.gov duke filluar nga 2 maji 2017 për të mësuar nëse ju jeni përzgjedhur.

Kenny dhe unë sapo kemi zbuluar disa emaile të rreme, si më poshtë. Ju lutemi shpërndajini ato me miqtë tuaj dhe tregojuni atyre që emaile të tilla janë të rreme! Nëse ju vijnë të tilla emaile, injorojini ato! Le të mbrojmë veten nga mashtrimet e Vizave të Lotarisë!

“Friends, please remember, the U.S. Department of State ëill never contact you via email regarding ëhether you ëere selected for the DV-2018 or not; you have to enter at dvlottery.state.gov starting on May 2, 2017 to learn if you ëere selected. Kenny and I just discovered some fake emails beloë. Please share these ëith your friends, and tell them the emails beloë are fake! If you receive them, ignore them! Let’s protect ourselves from Diversity Visa fraud!

Ambasada amerikane: Keni kujdes nga policët e rrejshëm serbë

Ambasada amerikane në Beograd ka paralajmëruar qytetarët e saj në Serbi që të kenë kujdes se kush ju troket pa paralajmëruar në dyer.

Periskopi.com Lajme

Paralajmërimi është lëshuar, siç thuhet, për shkak të incidenteve të mëhershme në të cilët disa individ janë prezantuar si policë në mënyrë që të hyjnë në shtëpi private dhe të kryejnë aktivitet kriminal.

Siç thuhet në sajtin zyrtar të Njësitit për Siguri Diplomatike të Stejt Departmentit Amerikan (OSAC), të gjithë qytetarët amerikanë duhet menjëherë ta njoftojnë policinë në rast të aktivitetit dyshues.

Siç thuhet më tej, dy burrat të veshur me uniforma të policisë dhe me shenja identifikuese, kanë tentuar të hyjnë në banesa, duke kërkuar që në ndërtesë të hyjnë përmes thirrjes me interfon.

“Nuk kanë treguar asnjë dokument të legjitimimit e më pas janë larguar. Javën e kaluar dy persona janë arrestuar për shkak të hyrjes në disa shtëpi në Vraçar, Palilula dhe Zvezdara. Policia po ashtu ka arrestuar tre persona të dyshuar për shkak se kanë përdorur pajisje policore për të hyrë në një shtëpi në Barajevo”, thekson ambasada amerikane.

Flet babai i personit që gjuajti me armë pranë ambasadës holandeze në Prishtinë

Pasditen e djeshme Policia e Kosovës ka bastisur shtëpinë e një personi në lagjen “Velania” në Prishtinë, pas raportimit për të shtëna me armë. Ndonëse ishte sqaruar se gjuajtja kishte ardhur si pasojë e një ahengu familjar, portalet serbe kishin raportuar se rasti kishte të bënte me një sulm që disa kosovarë i kanë bërë Ambasadës së Holandës e cila gjendet në këtë lagje.

Periskopi.com Lajme

Lidhur me këtë, ka reaguar pronari i shtëpisë nga e cila personi ka gjuajtur me armë në ajër, rast të cilin e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës.

Në një prononcim për “Indeksonline”, Burhan Pajaziti ka sqaruar rastin duke thënë se djali i tij ka bërë një veprim të pamatur, por që nuk ishte menduar se edhe një aheng familjar do të keqpërdorej deri në atë pikë sa të spekulohej për sulm ndaj ambasadës.

Paraziti ka thënë se Policia e Kosovës i ka përdorur pikërisht kamerat e Ambasadës së Holandës për të hetuar rastin.

“ Të shtënat kanë ndodhur në ajër, prej djalit tim, do të thotë arsyeja ka qenë ajo. Nuk ka pasur motiv kërcënimi apo sulm ndaj dikujt tjetër, e në veçanti ndaj Ambasadës së Holandës, nuk ka qëllime sipas spekulimeve serbe që është sulmuar ambasada. Ajo nuk është e vërtetë. E vërteta është që djali im diku rreth orës 17:00 ka shkrepur me një armë automatike në ajër e cila vërtetohet edhe nga Policia e Kosovës, në bazë të incizimeve të marra nga Ambasada e Holandës”, është shprehur ai.

Tutje, Pajaziti ka thënë se në kohën kur Kosova po përballet me situata të njëpasnjëshme, veprimi për gjuajtje me armë ka qenë krejtësisht i pamenduar. Për këtë, ai ka bërë thirrje tek të gjithë qytetarët që që as në raste festive, as në raste hidhërimi të mos i përdorin armët.

 

Ndryshe, ai ka treguar se rasti është sqaruar si në Policinë e Kosovës, ashtu edhe në Ambasadën e Holandës.

“E kemi sqaruar rastin edhe në Polici, edhe unë kam pasur takime me zyrtarë të Ambasadës së Holandës si qytetar, si banor i lagjes ju kam kërkuar falje për shqetësimin jo vetëm atyre, por gjithë qytetarëve të Kosovës dhe banorëve të lagjes. Ka qenë një veprim i pamatur, veprim i nxituar. Ndoshta në kohën me të cilën po përballet Kosova nuk është dashur të veprohet me gjëra të tilla, duke mos e menduar që do të vjen situata e tillë që dikush të mundohet ta keqpërdorë edhe një aheng familjar për qëllime tjera”, ka thënë Pajaziti për “Indeksonline”.

Kujtojmë se dje lidhur me ngjarjen kishte spekuluar portali serb “Informer”, ku kishte vendosur titullin “Kaos në Prishtinë: Njerëz të maskuar gjuajnë me armë në ambasadën Holandeze në Prishtinë”. Menjëherë pas hetimit të rastit, Policia e Kosovës kishte dalë me komunikatë se ky informacion është plotësisht dezinformues, çka më pas ka vijuar edhe me reagimin e Burhan Pajazitit, babait të djalit i cili kishte gjuajtur me armë automatike gjatë ahengut familjar.

rrahje-620x330_1485454047-3646409

Japonia hap ambasadë në trojet shqiptare (Foto)

Kosova dhe Shqipëria kanë ambasadat e tyre në Japoni e normalisht edhe ambasadorët, por Japonia nuk kishte deri më tani një të tillë në trojet shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Ajo tashmë është hapur, raporton Periskopi

Në rrugën e ambasadave në Tiranë valon tashmë flamuri japonez, e kjo konsiderohet si një epokë e re në marrëdhëniet midis dy kombeve të vjetra.

Ambasador rezident mësohet se do të jetë, Makoto Ito. / Periskopi.com

Ambasada e japonie 15871936_1846107155669638_4605082312469808450_n

Presidenti Thaçi pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri i Belgjikës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar sot kredencialet nga ambasadori jorezident i Mbretërisë së Belgjikës për Republikën e Kosovës, Francois Bontemps.

Periskopi.com Lajme

Duke i uruar sukses ambasadorit Bontemps në postin e ri, presidenti Thaçi ka thënë se Mbretëria e Belgjikës vazhdimisht ka mbështetur Kosovën në periudha të ndryshme.

“Shtetndërtimi i Kosovës ka qenë një histori e suksesit. Këtë e kemi arritur falë një bashkëpunimi dhe mbështetjeje edhe të Mbretërisë së Belgjikës, për çka i jemi shumë mirënjohës”, ka thënë presidenti Thaçi.

Ai ka theksuar se Kosova dhe Belgjika kanë marrëdhënie të shkëlqyeshme diplomatike, të cilat duhet të thellohen përmes një shkëmbimi edhe më të madh ekonomik, tregtar, si dhe në fushën e arsimit dhe kulturës.

Ndërsa, ambasadori jorezident i Mbretërisë së Belgjikës për Republikën e Kosovës, Francois Bontemps, ka thënë se Belgjika do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën në të gjitha fushat./ Periskopi

Deklaratat e Ramës, Athina thërret ambasadorin shqiptar

Pas zhurmës së krijuar në media nga deklaratat e kryeministrit Edi Rama, se Akropoli u shpëtua prej një shqiptari, por edhe përplasjeve me tone të larta mes Athinës dhe Tiranës për situatën në Himarë, Ministria e Jashtme greke ka thirrur për sqarim ambasadorin shqiptar, Dashnor Dervishi.

Periskopi.com Lajme

Dervishit , siç njofton tch, i janë kërkuar shpjegime lidhur me këto deklarata. Ende nuk dihen tonet e bisedimeve, por burime në Ministrinë e Jashtme helene thonë se pala greke ka ngritur shqetësimin e saj jo vetëm për tonet jo diplomatike të kryeministrit Rama, por edhe për deklaratën e Ministrisë së Jashtme shqiptare, e cila sipas Athinës përmbante një qasje agresive që nuk i shërben uljes së tensioneve.

Burimet thanë se edhe ambasadori shqiptar ka tërhequr vëmendjen e Athinës për qëndrimin e Ministrisë së Jashtme greke, që për palën shqiptare konsiderohet si ndërhyrje flagrante dhe pa takt në çështje të brendshme të Shqipërisë.

Gjithsesi, të dyja palët ranë dakord se ulja e toneve konsiderohet si emergjente, pa qenë i nevojshëm përshkallëzimi në drejtim negativ i marrëdhënieve dypalëshe.

Dakordësia mbi çështjet me interes të përbashkët duhet të dominojë mbi deklaratat emocionale, kanë pohuar njëzëri palët gjatë takimit në Ministrinë e Jashtme greke.

Ndërkohë, në Athinë kanë qenë partitë politike të opozitës që kanë kërkuar mbledhjen me urgjencë të Këshillit të Lartë të Politikës së Jashtme lidhur me deklaratat e kryeministrit Rama, por edhe për unifikimin e politikës greke në mbrojtje të minoritetit grek të Himarës.

Disa deputetë, me në krye ish-ministren e Jashtme Dora Bakojanis, kanë kërkuar marrjen e masave drastike për të penguar ekspansionin e qeverisë Rama në marrëdhëniet dypalëshe.

Hoxhaj thotë se në Suedi mori mbështetjen për vizat, a Suedia nuk ka as ambasadë në Prishtinë

Ministi i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Stockholm homologen e tij suedeze, Margot Wallström, me të cilën ka diskutuar për një sërë temash që ndërlidhen me agjendën euroatlantike të Kosovës dhe atë bilaterale.

Periskopi.com Lajme

Hoxhaj e ka falënderuar ministren Wallström për përkrahjen e Suedisë, dhe njëherësh ka kërkuar mbështetjen e mëtejshme në procesin e liberalizimit të vizave, implementimin e MSA-së dhe anëtarësimin në organizata ndërkombëtare, raporton Periskopi

Një çështje tjetër e bisedës ka qenë forcimi i marrëdhënieve bilaterale, veçmas në fushën e ekonomisë ku Suedia mund të luaj një rol të rëndësishëm.

“Gjatë ditës së sotme kisha një vizitë të veçantë në një shtet të rëndësishëm evropian sikurse Suedia ku takova Kryetarin e Kuvendit, Ministren e Jashtme dhe Komisionin për Punë të Jashtme. Me ta biseduam se si të sigurojmë mbështetjen për Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave, dhe se si Suedia ta mbështes Kosovën në anëtarësimet në organizata të ndryshme ndërkombëtare. Njëkohësisht kemi biseduar se si të hapet një kaptinë e re e bashkëpunimit ekonomik mes Suedisë dhe Kosovës” ka thënë Hoxhaj.

Nga ana e saj, ministrja Wallström ka vlerësuar lartë raportet e shkëlqyera ndërmjet Kosovës dhe Suedisë.

“Jam shumë e lumtur të takoj sot kolegun, ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës. Sërish nënvizuam rëndësinë e miqësisë dhe mbështetjes për Kosovën në procesin e integrimit në Bashkimin Evropian. Ne po ashtu kemi diskutuar për çështje që janë të rëndësishme për të dyja palët, sfidat dhe mundësitë që dalin nga partneriteti dhe miqësia e jonë e përbashkët” ka thënë Wallström.

Hoxhaj po ashtu ka takuar edhe Kryetarin e Parlamentit të Suedisë, Urban Ahlin me të cilin ka diskutuar për nevojën e mbështetjes në agjendën multilaterale të Kosovës veçmas në organizatat ku parlamentarët suedezë janë të pranishëm.

Po ashtu, kryediplomati Hoxhaj ka takuar mbi dhjetëra deputetë nga të gjitha partitë politike në Suedi, pjesë e Komisionit për Punë të Jashtme.

Hoxhaj i ka njoftuar me zhvillimet e fundit politike në Kosovë, rajon dhe nivelin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Suedisë./ Periskopi