FFK ka vendosur për fatin e Albert Bunjakut

FK në mbledhjen e mbajtur sot i ka dhënë besimin e plotë, Albert Bunjakut.

Periskopi.com Sporti

Federata e Futbollit e Kosovës, njofton se në mbledhjen e KE të FFK-së nën drejtimin e nënkryetarit Agim Ademi, diskutuan për shumë çështje me rëndësi në futbollin tonë.

Sipas FFK-së, përzgjedhësit i Kosovës, Albert Bunjakut, i jepet mbështetje e plotë.

“KE analizoi edhe ndeshjet kualifikuese të Përfaqësueses së Kosovës për Kampionatin Botëror – “Rusia 2018”, duke falënderuar Shtabin teknik për angazhim si dhe duke përgëzuar futbollistët për përkushtim për të përfaqësuar Kosovën në mënyrë dinjitoze”.

“KE i jep mbështetje të plotë Shtabit teknik dhe futbollistëve për vazhdimin dhe forcimin e punës në ekipin përfaqësueses”, thuhet nga FFK.

 

‘Bunjaki tregon se deri kur do e pret Besart Berishën’

Besart Berisha ka shokuar tifozët e futbollit kosovar dhe trajnerin e Përfaqësuesës së Kosovës, Albert Bunjaki.

Periskopi.com Sporti

Dje sulmuesi kosovar ka treguar se do të shtyhet debutimi i tij me përfaqësuesen e Kosovës, ai ende nuk ka pasaportën australiane dhe për këtë ai nuk do të mund të paraqitet deri në vitin 2017. Berisha ka apikuar për pasaportë dhe procedurat nuk i’a mundsojnë që ai të paraqitet në muajin janar.

Bunjaki ka thënë se Berisha i ka treguar atij se një gjë e tillë do të ndodh në muajin Janar, por kjo gjë mund të zgjasë deri në Tetor.

Kosova në Mars luan ndaj Islandës dhe ende nuk dihet nëse Berisha do të luaj, dhe Bunjaki është në pritje të tij. /Periskopi.com/

 

Këshilltari i Albert Bunjakit, nderohet me çmimin e karrierës në Suedi

Ndihmës trajneri i Albert Bunjakut, Tord Grip, është nderuar sonte me një çmim të veçantë nga Federata e Futbollit të Suedisë.

Periskopi.com Sporti

Në një Gala mbrëmje, ku nuk mungonte edhe ylli i futbollit botëror, Zlatan Ibrahimoviç

Grip ka marrë çmimin e karrierës, derisa është duartrokitur gjatë nga qindra personalitete të larta të shtetit suedez.

Tord, që nuk linte ndeshje të Kosovës, pa qenë i pranishëm, sot ka mbetur vetëm këshilltar i Bunjakut. Ai gjatë karrierës së tij ka qenë ndihmëstrajner i të mirënjohurit, Sven Goran Eriksson tek Anglia e Meksika.

muharremi

Në intervistën për mediat suedeze pas marrjes së çmimit, është pyetur edhe për Kosovën.

“Nuk jam më atje. Isha në ndeshjen me Finlandën, por më pastaj nuk kam qenë në ndeshjet tjera”, deklaroi Grip për “Expressen.se”, raporton Gazeta Olle.

Tord tani ka mbetur vetëm këshilltar i Bunjakut.

 

Bunjaki: Rummenigge shihemi në Euro 2020

Fitorja e Gjermanisë ndaj San Marinos me rezultat 8:0 ka ngjallur temë debati në botën e futbollit. Gjermanët janë çuar në këmbë, duke propozuar që kombëtaret e mëdha të mos ndeshen fare me ato të voglat

Periskopi.com Sporti

Madje, Karl-Heinz Rummenigge e ka futur Kosovën në të njëjtin rang me Gjibraltarin, Andorrën e San Marinon. Edhe presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, nuk e përjashton mundësinë që në të ardhmen shtetet e vogla të luajnë në mes vete në parakualifikime. Por, Albert Bunjaki deklaron se Kosova nuk është e këtij niveli nënçmues dhe se shpejt do ta befasojë botën

Fitorja prej 8:0 e Gjermanisë si mysafire e San Marinos në kualifikimet e Kampionatit Botëror “Rusia 2018” ka hapur temë debati në botën e futbollit, e cila e ka prekur edhe Kosovën dhe si e tillë konsiderohet në disfavor të vendit tonë, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Fillimisht sulmuesi gjerman, Thomas Muller, kishte shprehur neveri për kombëtaret e vogla. Pas ndeshjes me San Marinon, Muller kishte thënë se nuk e kupton FIFA-n se pse lejon që edhe skuadrat më të dobëta në planet të marrin pjesë nëpër kualifikime, kur dihet se ekipet si ai i San Marinos nuk mund t’i bëjë ballë aspak një skuadre të madhe siç është ajo e Gjermanisë. Sipas tij, duke i lejuar ekipet e vogla të garojnë nëpër eliminatore, FIFA po u shkakton dëme të mëdha kombëtareve të nivelit të lartë.

Kjo temë nisi nga Muller, për t’u përhap shpejt nëpër mediet botërore dhe duke u dhënë material analistëve për debatim. Së fundmi idenë dhe vërejtjen e Mullerit e përkrahi edhe ish-futbollisti i famshëm gjerman, Karl-Heinz Rummenigge. Madje, shefi ekzekutiv i Bayern Munichut e injoroi edhe Kosovën, e cila po merr pjesë për herë të parë në një kampanjë kualifikuese për Botëror.

Zëri shkruan se tri humbjet e fundit rresht të pësuara nga Kroacia (6:0), Ukraina (3:0) dhe Turqia (2:0) kanë bërë që Rummenigge ta fusë Kosovën në të njëjtin “thes” me San Marinon, Andorrën e Gjibraltarin, që nuk kanë pikë respekti në botën e futbollit. “Tani po luajmë kundër San Marinos, Kosovës, Gjibraltarit. Pyes veten përse nuk ka kualifikime për këto shtete të vogla?”, ka thënë Rummenigge në një intervistë për “Sport-Bild”. Madje, ai është ankuar se këto shtete kanë të drejtë të barabartë votimi në UEFA e FIFA me shtetet e mëdha si Gjermania.

Në anën tjetër, presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, thotë se nuk ka asgjë të keqe nëse shtetet e mëdha vazhdojnë të takohen me ato të vogla. Megjithëkëtë, ai thekson se FIFA do ta analizojë këtë punë. “Magjia e futbollit është se skuadrat e vogla dhe ato shumë të vogla mund të luajnë ndaj skuadrave të mëdha. Kjo nuk ndodh shpesh. Këtë nuk e shoh si diçka dramatike”, ka thënë ai. “Ndërkohë, ne duhet ta analizojmë këtë punë. Do ta bëjmë më të mirën, do të vendosim për zgjidhjen më të mirë”, është shprehur Infantino.

Bunjaki: Kosova do të befasojë në eliminatoret e ardhshme

Por, ndaj Mullerit, Rummenigges dhe gjithë atyre që po e krahasojnë Kosovën me Gjibraltarin, San Marinon e Andorrën ka reaguar përzgjedhësi kosovar, Albert Bunjaki.

Përzgjedhësi kosovar beson se shtetet e vogla si ato të lartpërmendura në një të ardhme pjesëmarrjen në kualifikime do ta kërkojnë nëpërmjet parakualifikimeve. Por, thotë se Kosova nuk është e atij niveli, andaj do të marrë pjesë direkt nëpër kualifikime.

“Kjo temë daton edhe më moti. Sigurisht se në një të ardhme sistemi do të ndryshojë. Pra, skuadrat e vogla do të luajnë në parakualifikime”, thotë Bunjaki në një bisedë me “Zërin”.

Por, ai qetëson tifozët duke i siguruar se Kosova nuk do të jetë e rangut të San Marinos, Gjibraltarit e Andorrës. “Kosova është ekipi më i ri në botë që i ka zhvilluar deri më tani vetëm katër ndeshje. Loja jonë ka treguar se nuk jemi të atij niveli, madje qysh në fillimin tonë. Ne brenda një kohe të shkurtër kemi bërë përparim në ranglistën botërore. Ndërsa, synimi ynë është që pas këtyre kualifikimeve ta shohim veten në mesin e 100 kombëtareve më të mira të ranglistës së FIFA-s”, shtoi seleksionuesi kosovar.

Ai është i bindur se në eliminatoret e “Kampionatit Evropian 2020”, Kosova do ta befasojë botën e futbollit. “Këto kualifikime po na shërbejnë për t’u komponuar dhe për t’u rritur si skuadër. Prej lojës në lojë po dëshmohemi më të mëdhenj. Dhe, në kualifikimet e ‘Evropianit 2020’ do ta shihni se si do të përflitet nëpër botë për Kosovën, normalisht për të mirë”, potencoi Bunjaki me plot optimizëm.

16 shtetet e rrezikuara

Mediet e huaja theksojnë se 16 shtete, si: Lituania, Finlanda, Letonia, Estonia, Gjeorgjia, Armenia, Luksemburgu, Qipro, Maqedonia, Kosova, Moldavia, Malta, Lihtenshtajni, San Marino, Andorra e Gjibraltari mund të marrin pjesë në parakualifikime. /Zëri/

 

Ja sa paguhet Albert Bunjaki

Trajneri i Përfaqësues së Kosovës ka treguar se nuk ka ndonjë pagë të majme.

Periskopi.com Sporti

Në kombëtaret tjera trajnerët paguhen me shuma të majme por kjo nuk ndodhë edhe me Albert Bunjakun.

Ai ka deklaruar se po të dëshironte pagë më të madhe nuk do të drejtonte Përfaqësuesen e Kosovës.

“Është një shumë që më bën të jetoj mirë dhe t’i paguaj obligimet. Është pagesë që më mundëson të jetoj nga futbolli. Sikur t’i doja paratë do të shkoja diku tjetër e nuk do të isha në Kosovë”, ka thënë Bunjaki. /Periskopi.com/

Bunjaki “thumbon” De Biasin

Albert Bunjaki, përzgjedhës i Kosovës në futboll, ka “thumbuar” përzgjedhësin e Shqipërisë Gianni De Biasi për ftesën që ai i ka bërë dy lojtarëve Eros Grezda e Liridon Latifi.

Periskopi.com Sporti

Në një intervistë për tch, Bunjaki thotë se italiani mund t’i ketë ftuar këta dy lojtarë për shkak të frikës që ka pasur se mund t’i ikin.

Ai po ashtu ka thënë se ka pasur kontakte me te dy lojtarët.

“Çështja e lojtarëve është stabilizuar. Sa i përket Grezdës dhe Latifit, unë kam pasur kontakte, por te ne ka shumë konkurrencë në sulm, sepse kam lojtarë të një cilësie shumë të lartë. Ndoshta Shqipëria ka arsye frike që i ka grumbulluar, ne nuk e kemi më këtë strategji. Edhe Kabashin nga Barcelona e kam marrë se ka nivel të lartë, jo se kam frikë mos ikën. Është i lirë të zgjedhë çfarëdo”, tha Albert Bunjaku, trajner i përfaqësueses së Kosovës.