Aksion i madh policor kundër kontrabandës me refugjatë

Kapet grupi i kontrabandistëve të refugjatëve. Aksioni në Bosnjë e Hercegovinë u organizua nga pjesëtarët e policisë kufitare, përveç Kroacisë dhe Turqisë, u përfshinë edhe policia nga Bullgaria, Serbia, Rumania, Hungaria, Shqipëria dhe Mali i Zi.

Periskopi.com Lajme

Një grup i kontrabandistëve të refugjatëve, i cili u zbulua në një aksion ndërkombëtar në “Bosfor”, për gjashtë muaj nga Turqia deri në Bosnjë e Hercegovinë dhe Kroaci, në mënyrë të paligjshme bartën të paktën 100 emigrantë.

Për kontrabandën e tyre morën tre deri në pesë mijë euro për person. Bartën familje me fëmijë të vegjël, dhe rruga nga Turqia deri në Bosnjë zgjati dhjetë ditë.Gjatë muajve të hetimit është zbuluar se kanë përdorur kalimet në kufijtë me Serbinë dhe Malin e Zi dhe disa raste të emigrantëve që kanë arritur me aeroplan në aeroportin e Sarajevës.

Aksioni në Bosnjë e Hercegovinë u organizua nga pjesëtarët e policisë kufitare, përveç Kroacisë dhe Turqisë, u përfshinë edhe policia nga Bullgaria, Serbia, Rumania, Hungaria, Shqipëria dhe Mali i Zi.

Shefi i BH-së, Adnan Kosovac, tha dje se kriminelët e organizuar kishin njerëzit e tyre në nëntë vende.

Në “Bosfor” të martën janë arrestuar katër shtetas të Bosnjës e dy njerëz nga Turqia, të cilët kishin një leje qëndrimi në Bosnjë dhe kanë kryer bastisje në disa lokacione në Sarajevë, Velika Kladusa dhe Capljina.

Një total prej 60 njerëzve u arrestuan si të dyshuar se janë pjesëtarë të një grupi kriminal që morën pjesë në rekrutimin dhe kontrabandimin e shtetasve turq.

Aksion i madh policor kundër kontrabandës me refugjatë

Aksion i Vetëvendosjes në Kuvend (Foto)

Në debatin që është duke u zhvilluar në Kuvendin e Kosovës, për arrestimin e aktivistëve të Vetëvendosjes, deri sa mbante fjalën Albulena Haxhiu, dy deputetë të LVV-së, mbajtën një pano para deputeteve me fotografi të zyrtarë të lartë të institucioneve të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Në pano përfshiheshin ministri i MPB-së, Skender Hysnei, drejtori i policisë Shpend Maxhuni, drejtori i RTK-së, Mentor Shala, Ridvan Berisha, ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha, ish prokurori Syle Hoxha, e të tjerë.

16129651_10209831092847253_2044672155_o 16145292_10209831092047233_26966764_o

Aksion i madh policor, arrestohen 10 persona në Kosovë

Pas hetimeve intenzive disa mujore, sot më datën 09. 11.2016. duke filluar nga ora 08:00 , Sektori i Hetimeve të Departamentit të Policisë Kufitare, të asistuar nga njësitet patrulluese të stacioneve përkatëse policore, Dogana dhe AUV-i , ka ndërmarrë një operacion të gjërë të bastisjeve në tetë lokacione të ndryshme të Regjionit të Gjilanit, Ferizajt dhe Prizrenit.

Periskopi.com Lajme

Gjatë bastisjes janë gjetur dhe konfiskuar në cilësi të provave materiale 54 kafshë ( gjedhe dhe lopë) që dyshohen se janë të kontrabanduara përmes rrugëve ilegale, kryesisht nga Serbia dhe Maqedonia, qindra matrikula, pasaporta dhe dokumente tjera që dyshohen se janë të falsifikuara e që kanë shërbyer për kontrabandimin e kafshëve. Po ashtu janë sekuestruar edhe dy armë, një revole dhe një pushkë gjuetie, transmeton Koha.net.

Me veprimet e tilla të kundërligjshme, duke ju shmangur zhdoganimit, kontrabanduesit kanë dëmtuar buxhetin e shtetit dhe kanë rrezikuar ndjeshëm shëndetin e qytetarëve të Republikës së Kosovës pasi që kafshët e kontrabnduara nuk janë kontrolluar nga autoritetet kompetente shëndetësore.

Pas realizimit të bastisjeve janë arrestuar në cilësi të personave të dyshuar: H.SH.; A.B.; A.A; D.R; I.H; A.P; M.H; N.H; Z.Z. dhe M.H. të cilët dyshohet se në mënyrë të vazhdueshme, të organizuar dhe në bashkëpunim kanë kryer disa vepra penale që kryesisht ndërlidhen me krim të organizuar, kontrabandim me mallëra, falsifikim të dokmenteve, legalizim i përmbajtjes së rreme, tregti e ndaluar, posedim i pa autorizuar i armëve dhe municionit, etj.

Në mesin e të arrestuarve janë edhe një mjek veterinar dhe dy punëtorë të Ambulancës Veterinare në Ferizaj. Ky operacion i bastisjeve dhe arrestimeve i titulluar ‘Matrikula ‘ është kryer me urdhër të Prokurorisë respektivisht Gjykatës Themelore në Gjilan.

Aksioni i policisë për sekuestrimin e lëndëve narkotike

Periskopi.com Video