Qeveria në largim ndau 200 mijë euro për Aeroportin e Gjakovës

Periskopi.com Lajme

Qeveria në largim e Kosovës ka ndarë 200 mijë euro për Aeroportin e Gjakovës.

Këto mjete janë të dedikuara për mbulimin e shpenzimeve të sigurisë dhe nevojave të tjera emergjente.

Ndarja e tyre u bë në mbledhjen e sotme të Qeverisë.

Probleme nga bora kishte edhe në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, por fluturimet u rikthyen

Periskopi.com Video

Shkon në pesë numri i të vdekurve në Florida, pamje dramatike (Video)

Pamjet e mëposhtme janë në ambientet e terminalit në aeroportin e Floridas në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku një person i armatosur hapi zjarr duke vrarë 5 persona dhe plagosur 13 të tjerë.

Periskopi.com Lajme

Video tregon momentet e para pas ngjarjes së rëndë, ku duken trupat e viktimave të shtrirë në dysheme.

Autori është arrestuar nga policia amerikane. Shkaqet e kësaj ngjarje janë ende të paqarta.

 

Rritet numri i të vdekurve pas të shtënave në Aeroportin e Floridas (Video)

Arrestohen dy persona për “hyrje në sistemin kompjuterik” të Aeroportit “Adem Jashari”

Policia e Kosovës, në raportin e saj 24 orësh, ka bërë të ditur se ka arrestuar dy persona si të dyshuar për sulm kibernetik ndaj sistemit të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari”.

Periskopi.com Lajme

Rasti, sipas policisë, ka ndodhur më 14.12.2016 në ora 21:00.

“Lidhur me rastin pas hetimeve të zhvilluara, me 16.12.2016 janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj K/Shqiptar nën dyshimin se kanë kryer veprën e cekur (HYRJE NË SISTEMET KOMPJUTERIKE). Njësitet policore nga të dyshuarit kanë sekuestruar dy telefona mobilë në cilësinë e provave”, thuhet në njoftimin për media.

Me vendim të prokurorit, të dyshuarit pas intervistimit janë dërguar në mbajtje.

Rrezikohet e ardhmja e aeroportit të Gjakovës

Aeroporti i Gjakovës vazhdon të mos e ketë të përcaktuar të ardhmen e tij. Me probleme të shumta financiare, i njëjti, edhe pse u mor nën menaxhim nga qeveria, nuk do të gëzojë mbështetje as në vitin e ardhshëm.

Periskopi.com Lajme

I njëjti nuk do të mund të funksionalizohet si aeroport për shërbime të udhëtarëve, pasi kontrata e dhënies me koncesion të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ia pamundëson një gjë të tillë.

KTV-ja merr vesh se në kohën kur është marrë vendimi për transferimin e këtij aeroporti, qeveria nuk ka qenë fare e përgatitur për ta marrë nën menaxhim, madje të njëjtit kishin kërkuar ndihmën e USAID-it për të përgatitur planin e kalimit.

Ekspertë të USAID-it iu kishin thënë zyrtarëve të qeverisë që nëse brenda një viti nuk futet në funksion, e ardhmja e aeroportit rrezikohet së tepërmi.

Nga qershori fluturime direkte Helsinki – Prishtinë – Helsinki

Pas Parisit, listës së destinacioneve të ofruara në/nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” do t’i shtohet edhe një metropol europian. Duke filluar nga 22 Qershori i vitit të ardhshëm, kompania ajrore “Norëegian Air” do të lansoj fluturime direkte nga Aeroporti i Prishtinës për në Aeroportin Helsinki-Vantaa dhe anasjelltas, duke lidhur kështu Prishtinën me kryeqytetin finlandez.

Periskopi.com Lajme

Fluturimet janë planifikuar që të fillojnë gjatë sezonës së lartë verore të vitit të ardhshëm dhe do të realizohen me aeroplanë të tipit Boeing 737-800, me kapacitet prej 186 ulësesh.

“Ne si Limak Kosovo International Airport, i mirëpresim dhe mbështesim të gjitha linjat direkte që lidhin Prishtinën me destinacione të reja. Shërbimet ajrore nga Helsinku për në Prishtinë të ofruara nga partneri ynë “Norëegian Air”, do t’u mundësojnë udhëtarëve tanë më shumë zgjedhje për të udhëtuar.”

Kompania ajrore “Norëegian Air” fluturon në më shumë se 140 destinacione në botë dhe ka qenë e pranishme në Prishtinë për shumë vite me shërbime ajrore në disa destinacione.

 

Detajet e fluturimeve direkte për Helsinki:

Fluturimet D8 8452/8453 janë planifikuar për ditën e Enjte duke filluar me 22 Qershor 2017.

Nisja nga Helsinki bëhet në orën 16:00

Arritja në Prishtinë: 18:25

Nisja nga Prishtina për në Helsinki në orën: 19:05

Arritja në Helsinki: 23:25