Tmerr në qiell, 20 persona plagosen në avion

Periskopi.com Lajme

20 persona kanë mbetur të plagosur gjatë fluturimit të avionit “MU774” nga Parisi për në Kunming, kryeqyteti i provincës jugperëndimore të Kinës, Yunnan.

Mediat ndërkombëtare bëjnë të ditur se plagosja e personave bord, ka ardhur si pasojë e turbulencave të ajrit.

Pas incidentit, aeroplani u ul në mënyrë të sigurtë në Kunming, kryeqyteti i provincës jugore të Yunnanit të Kinës dhe ata që kishin nevojë për ndihmë mjekësore, janë dërguar në spital, njoftoi Xinhua.

Asnjë nga pasagjerët nuk mori dëmtime të rrezikshme për jetën, tha Spitali në deklaratë.Të paktën 12 persona janë shtruar në spital, me lëndime, duke përfshirë thyerje, plagë dhe lëndime në kokë.Transportuesi ajror, në një deklaratë të lëshuar, tha se avioni “hasi papritmas turbullira” dhe “disa pasagjerë përjetuan siklet”.ka lëshuar një deklaratë duke pranuar se avioni “hasi papritmas turbullira” dhe “disa pasagjerë në aeroplan përjetuan siklet.

“Ky incident vjen ndërkohë që rreth një javë më parë një avion i “China Eastern Airline”, i nisur për në Shanghai u kthye në Sidnei për shkak të një vrime të madhe në një pjesë të motorit të majtë.

Rusi: Aeroplani ushtarak kaplohet nga zjarri, ka viktima

Periskopi.com Lajme

Një aeroplan transportues ushtarak rus është përfshirë nga zjarri gjatë aterrimit të dhunshëm, me ç’rast ka humbur jetën një anëtar i ekuipazhit dhe pesë të tjerë janë lënduar, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes.

Aksidenti ka ndodhur sot në bazën ajrore Balashov, 570 kilometra në juglindje të Moskës.

Shkaku i aksidentit ishte prishja e njërit motor gjatë aterrimit.  Antonov “An-26” është aeroplan me dy motorë, i projektuar kah fundi i viteve të gjashtëdhjeta në Bashkimin Sovjetik, ndërsa sot është ende në përdorim në Rusi dhe në gjithë botën.

I prishet motori i aeroplanit gjersa po fluturonin, nuk do të besoni se si arrin të aterojë piloti

Periskopi.com Video

Bie në det avioni amerikan që po shkonte drejt Koresë së Veriut

Periskopi.com Lajme

Një avion luftarak i flotës detare amerikane që po shkon drej Korenë e Veriut është rrëzuar në det.

Avioni “A-18E”  është përplasur në Detin Celebes, në jug të Filipineve, ndërkohë që po tentonte të ulej në aeroplanmbajtesin “ Carl Vinson”.

Burimet ushtarake pohojnë se avioni, pjesë e “Carrier Air Wing 2”, kishte përfunduar “operacionet rutinë të fluturimit” por kishte pësuar një defekt gjatë përpjekjes për t’u ulur.

Piloti u hodh në mënyrë të sigurt përpara përplasjes dhe nuk raportohet se ka pësuar ndonjë lëndim serioz, shkruan “AFP”.

Donald Trump e përshkroi armadën e udhëhequr nga “ Carl Vinson “si një demonstrim i vendosmëriosë amerikane kërcënimeve bërthamore që vijnë nga  Koreja e Veriut.

Trump u duk sikur u tërhoq nga komentet e mëparshme rreth fillimit të sulmeve ushtarake në vendin diktatorial, duke preferuar një qasje diplomatike, por pas testit të fundit të raketa, ka dërguar një armatë të tërë drejt Gadishullit Korean.

“Syri.net” thekson se Koreja ka kërcënuar vazhdimisht SHBA-në me sulme bërthamore, dhe vetëm para disa ditësh shfaqi një video propagandistike, ku gjoja rrafshonte një qytet amerikan.

Ajo ka thënë do të vazhdojë të testojë raketa, pavarësisht kundërshtimeve ndërkombëtare dhe rritjes së tensioneve ushtarake me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë një zyrtar i lartë i shtetit komunist për BBC.

“Ne do të testojmë raketa të tjera në baza javore, mujore dhe vjetore”, ka bërë të ditur zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Koresë së Veriut, Han Song-Ryol.

Ai ka thënë se një “luftë totale” do të shpërthente vetëm nëse SHBA’ja do të ndërmerrte ndonjë veprim ushtarak./SYRI

 

387566 02: (FILE PHOTO) A US Air Force RQ-1 Predator unmanned reconnaissance aircraft flies past the USS Carl Vinson December 5, 1995 off the coast of San Diego, California. The US military reported August 26, 2001 that it lost a Predator while it was flying over Southern Iraq. Iraq claims it shot down the missing plane. (Photo by US Air Force/Getty Images)

Momenti i rrëzimit të aeroplanit, ku humbën jetën 5 persona (Video)

Periskopi.com Lajme

Afër Lisbonës, është rrëzuar një aeroplan i vogël dhe sipas pohimeve të mediave lokale, katër persona që ndodheshin në aeroplan kanë humbur jetën, si dhe një person në tokë.

Sipas informacioneve të para ka ardhur deri te eksplodimi në aeroplan, ndërsa dëme materiale kanë pësuar edhe disa objekte në vendin e rrëzimit të aeroplanit.

Aeroplani është rrëzuar pas nisjes së fluturimit nga aeroporti i afërt, rreth 20 kilometra në perëndim të Lisbonës.

Rrëzohet aeroplani, pesë të vdekur (Foto)

Periskopi.com Lajme

Në afërsi të supermarketit “Lidl”, jo shumë larg Lisbonës, është rrëzuar një aeroplan i vogël dhe sipas pohimeve të mediave lokale, katër persona që ndodheshin në aeroplan kanë humbur jetën, si dhe një person në tokë.

Sipas informacioneve të para ka ardhur deri te eksplodimi në aeroplan, ndërsa dëme materiale kanë pësuar edhe disa objekte në vendin e rrëzimit të aeroplanit.

Aeroplani është rrëzuar pas nisjes së fluturimit nga aeroporti i afërt, rreth 20 kilometra në perëndim të Lisbonës.

Dhelpra detyron aeroplanin të frenojë dhe të shtyjë fluturimin

Aeroplani i Singapore Airlines do të nisej nga pista 16 dhe tashmë kishte marrë shpejtësinë prej rreth 90 kilometrash në orë...

Periskopi.com Lajme

Shëtitja e një dhelpre në njërën nga pistat e Aeroportit të Cyrihut ka bërë që një aeropolan Airbus A380 të frenojë më mënyrë urgjente dhe të shtyjë fluturimin për më vonë. Kjo ka ndodhur të premten, pak para orës 11 me aeroplanin që do të fluturonte për në Singapur, njoftojnë sot mediat zvicerane.

Aeroplani i Singapore Airlines do të nisej nga pista 16 dhe tashmë kishte marrë shpejtësinë prej rreth 90 kilometrash në orë. Por një urdhëresë nga kulla e vrojtimit e Aeroportit të Cyrihut ka detyruar pilotin të frenojë në vend. Shkaku i urdhëresës: një dhelpër po kalonte nëpër pistë.

Fluturimi është realizuar pas një vonese prej 18 minutash.

 

Dhelpra detyron aeroplanin të frenojë dhe të shtyjë fluturimin

Paniku në aeroplan, Vuçiq e sheh vetën si hero (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka shpallur edhe zyrtarisht kandidaturën për president të shtetit.

Periskopi.com Lajme

Mirëpo, disa ditë para zyrtarizimit, ai publikoi një  video-reklamë ku shihet në një aeroplan me mbishkrimin “Serbia 2017”.

Derisa krijohet paniku tek pasagjerët, Vuçiq për një moment tregohet “hero” i tyre, transmeton Indeksonline

 

 

Pse avionët nuk fluturojnë mbi Qabe?

Vendi i shenjtë i myslimanëve, Qabeja, është pjesë e zonës ajrore mbi të cilën fluturimi është i ndaluar.

Periskopi.com Lajme

Madje, edhe besimtarët myslimanë që shkojnë të vizitojnë vendin e shenjtë detyrohen që të ulen në një aeroport tjetër, dhe pastaj të marrin transportin rrugor deri në Mekë, Arabi Saudite. Arsyet pas kësaj dukurie duken mjaft interesant.

Mbi arsyet prapa këtij fakti nuk ka ndonjë fakt të saktë dhe të plotë. Përmendet prania e fushës magnetike mbi Qabe, dhe prania e boshllëqeve ajrore mbi këtë xhami, të cilat pengojnë fluturimet e avionëve mbi të.

Po ashtu, një nga arsyet thuhet të jetë fakti që Meka është e vendosur në një zonë malore e cila ka efekt negative në zërat e atyre që kryejnë haxhin, dhe arsyeja tjetër është mundësia e pranisë se jomyslimanëve në avionë, e kalimi mbi këtë vend të shenjtë nuk u lejohet atyre.

Defekt në aeroplanin ku ndodhet Kryeministri Edi Rama

Aeroplani me të cilin udhëtonte Kryeministri Edi Rama dhe delegacioni shqiptar nga Singapori në Frankfurt ka shfaqur probleme teknike.

Periskopi.com Lajme

Sipas televizionit pranë qeverisë, Report TV bën me dije se avaria në aeroplan ndodhi vetëm pak minuta para se të ngrihej në fluturim. Për shkak të këtij defekti, delegacioni shqiptar u nis 3 orë me vonesë.

Kryeministri Edi Rama dje ndodhej për vizitë zyrtare në Singapor bashkë me disa zyrtarë e biznesmenë shqiptarë.

Dramë në Pragë, arrestohet polaku që kërcënonte me bombë në aeroplan

Policia çeke ka mposhtur dhe më e pas e ka arrestuar udhëtarin për shkak të kërcënimit që ai bënte me bombë, në Pragë është ulur urgjentisht aeroplani i kompanisë polake “Enter Air” në fluturimin për në Varshavë.

Periskopi.com Lajme

Këtë e ka konfirmuar ministri i Brendshëm çek, Milan Hovanec, transmeton lajmi.net.

“Udhëtari bërtiste se ka bombë dhe se do ta aktivizonte. Besojmë se më parë bëhet fjalë për një njëri të sëmurë, sesa për sulm terrorist. Dua ta falemndëroi policinë për angazhim profesional, dhe është mirë që gjithçka ka përfunduar kështu”, ka thënë Hovanec.

Ai për radion çeke ka thënë se udhëtari i arrestuar është polak, si dhe shumica nga 160 udhëtarët të cilët janë evakuuar nga aeroplani.

 

Rrëfimi tragjik: Pasi u rrëzua avioni hëngrëm shokët tanë për të mbijetuar (Foto)

Ndërsa shihnim nga dritarja e avionit, diçka nuk shkonte. Ishim të sigurt se ishim shumë poshtë.

Periskopi.com Lajme

Krahët e avionit ishin vetëm pak metra larg majave të mbuluara me borë të Andeve. Çfarë po i thoshte mendja pilotit? Atmosfera në bord ishte fantastike- miqtë e mi të skuadrës së regbisë dhe unë po udhëtonim drejt Kilit për një ndeshje. Po qeshnim, këndonim dhe bënim shaka, siç bëjnë të rinjtë.

Por gjërat morën një kthesë të tmerrshme. Ndjeva sikur avioni ra në një xhep turbulencash. Më pas në një tjetër xhep. Tentoi të ngrihej dhe fitoi lartësi. Por edhe pse po i sforconte motorët me sa mundej, ato nuk kishin fuqi. Një minutë më vonë dëgjuam një zhurmë të fortë. Avioni kishte humbur një krah. Më pas erdhi një shpërthim i fuqishëm. Po fluturonim vërdallë sikur të ishim brenda një uragani.

Menjëherë më pushtoi ideja se do të vdisja. U mbajta kaq fort të sedilja, aq sa e grisa me duart e mia. Ula kokën përpara dhe po prisja goditjen finale, atë që do më çonte në botën tjetër. Por nuk ndodhi. Trupi i avionit ndaloi me forcë. Sedilja ime fluturoi drejt vendeve të para. Por sërish merrja frymë. Isha gjallë!

Rreth e qark meje dëgjoja rënkime dhe të qara. Trupi i avionit ishte hapur, ndërsa bishti i mungonte. Rreth e qark nesh kishte vetëm male më dëborë. Një stuhi po largohej, ndërsa bishti i saj na fshikullonte me të ftohtë. Si hijet e një bote tjetër, nisën të shfaqen njerëzit e parë. Pas meje ishte Gustavo Zerbino, një miku im, njësoj si unë, student mjekësie. Më pa sikur donte të më thoshte: Qenke gjallë edhe ti. Pa folur, e pyetëm veten: Po tani, nga t’ia nisim?

Nisëm të ecim përmes rrënojave të avionit. Disa kishin humbur jetën. Të tjerët ishin plagosur rëndë. Nuk ishte koha për dyshime, i ftohti ishte i paimagjinueshëm. Hapëm një bagazh dhe nisëm të kërkojmë për bluza dhe xhaketa. Gustavo dhe unë nisëm të trajtojmë të plagosurit. Oh Zot sa i lodhur jam, mezi marr frymë. Ajri është kaq i rrallë këtu lart. Më pas pyesja veten: Si ka mundësi që një avion plot karburant goditi malin dhe nuk shpërtheu?

Ra errësira. Brenda pak minutash ishte bërë pus i zi. Ndezëm një çakmak me frikën se mund të shkaktonim një shpërthim. Duart i kisha me gjak. Në kohën e aksidentit fatal, e premte, 13 tetor 1972, isha në vitin e dytë për mjekësi në Montevideo, Uruguaj. Isha një fanatik i regbisë dhe i dashuri i vajzës së bukur të një doktoreshe, Lauri Surraco. Deri në atë moment, unë dhe miqtë e mi kishim jetuar në një univers të privilegjuar- po përgatiteshim të bëheshim mjekë, avokatë, inxhinierë, arkitektë.

Skuadra jonë e regbisë ishte nisur për një ndeshje në Kili. Ishim të rinj, të shëndetshëm dhe të lumtur. Por në një sekondë, të gjitha pritshmëritë tona u rrëzuan. Bota jonë ishte shembur. Nata e parë dukej sikur do zgjaste një përjetësi. Më pas u zgjova duke menduar se isha në mes të një makthi. Por ishte realitet. Pavarësisht shock-ut, ne nuk ramë në dëshpërim. Edhe pse nuk kishim as radio dhe as telefon, ne besonim se do na shpëtonin. Autoritetet kiliane e dinin se kishin humbur kontakt me ne 100 milje larg vendit ku u rrëzuam. Me ushqimin u sajuam me sa mundëm.

Edhe pse kishim pak, e ndamë në mënyrë të barabartë, ndërsa rrobat i ndamë me njëri-tjetrin. Të keqen e lamë pas, i thamë vetes. Nuk duhet të na kapë paniku, duhet të rezistojmë fort. Me valixhet e zbrazura formuam një kryq në dëborë, ndërsa me këmbë krijuam gërmat SOS, që mund të shiheshin nga ajri. Por për habinë tonë, asnjë avion nuk po kalonte. Mëngjesin tjetër dëgjuam një avion sipër nesh. Të gjithë betoheshin se avioni e kishte parë mesazhin tonë. Kërcyem dhe qamë nga gëzimi. Por ndihma nuk erdhi as atë ditë, as të nesërmen, as të pasnesërmen…

Sërish besonim se ishte një mision i vështirë shpëtimi, ndaj do vinin me helikopterë. Ishte vetëm çështje kohe. Lart në qiell, një avion tregtar po linte gjurmë- ishte pjesë e një bote që lëvizte pa ne. Nga 45 persona në bord, 12 kishin vdekur nga përplasja. 6 të tjerë vdiqën në ditët që pasuan. 27 të tjerët u strukëm në trupin e avionit. Por nuk ishim më pjesë e kësaj bote. Ishim krijesa të një planeti tjetër. Qëllimi ynë ishte të mbijetonim, por na mungonte ushqimi. Pas pak ditësh e ndjenim se trupat tanë po konsumoheshin nga brenda që të qëndronin gjallë. E dinim përgjigjen, por ajo ishte e tmerrshme. Trupat e miqve tanë ishin ruajtur mirë në akull e dëborë, përmbanin proteina vitale për ekzistencën tonë.

Por a do e bënim dot? Për një kohë të gjatë ishim në agoni. Dilnim në dëborë dhe i luteshim Zotit që të na drejtonte. Pa miratimin e tij, ndjenim sikur do u vidhnim shpirtin miqve tanë. Javier Methol, 35 vjeç, ishte më i madhi ndër ne. Ai tha se është lutur Zotit dhe ai i ka cituar Tesamentin e Ri.“Ai që ha nga mishi im dhe pi gjakun tim, do ketë jetë të përjetshme. Merreni dhe hajeni, ky është trupi im”. Fjalët që thashë atë ditë më përndjekin akoma: edhe nëse ne do vdisnim, të tjerët do hanin trupat tanë për të mbijetuar. Ne ishim të parët që po thyenim tabunë. Ngadalë, të gjithë e kishim pjekur mendjen.

Pasi ndodhi kjo, erdhi e pakthyeshmja: Lamtumira e fundit ndaj pafajësisë. Ne nuk ishim më kurrë si më parë. Katër nga ne morën disa brisqe dhe nisën të presin fillimisht rrobat e më pas copa mishi. Konsumuam copat tona. Një ditë më vonë, më 23 tetor, dëgjuam nga një radio e vogël me transistorë se pas 100 përpjekjesh për të na gjetur, kërkimi ishte ndërprerë.

Më 8 dhjetor dëgjuam në radio se kërkimi për ne kishte rinisur. Në fakt ishte një mision për të gjetur trupat tanë. Me motin më të mirë mund të kishin një shans për të na gjetur. Tre ditë më vonë, Gustavo erdhi dhe më tha privatisht: Numa vdiq. Edhe Roy është drejt asaj rruge. Shumë shpejt do vdesim të gjithë. Numa ishte më i zoti ndër ne. Atë natë nuk fjeta dot. Mendoja vetëm gjëra të tmerrshme. Çfarë muresh akulli qëndronin mes nesh dhe shpëtimit tonë?

Këto janë pjesë nga libri i Dr. Roberto Canessa “Duhej të mbijetoja”. Canessa ishte pasagjer në avionin çarter, të rrëzuar në vitin 1972. Në atë kohë ishte një student 19-vjeçar. Nga 45 persona në bord, vetëm 16 mbijetuan. Canessa dhe të tjerët u detyruan të hanë të vdekurit. Ky material është publikuar nga Daily Mail.

8-1-11482944237 7-2-11482944234 6-2-11482944232 5-2-11482944230 4-2-11482944228 3-2-11482944227 2-2-11482944225 1-2-11482944224

Nxirren 21 trupa të pajetë nga avioni i rrëzuar në Pakistan

Deri më tani janë nxjerrë 21 trupa të pajetë nga avioni i linjës ajrore ndërkombëtare të Pakistanit (PIA) i cili gjatë fluturimit Çitral-Islamabad u rrëzua në afërsi të rajonit Havelian.

Periskopi.com Lajme

Në deklaratën e zëdhënësit të ushtrisë pakestineze bëhet e ditur se vazhdojnë punimet e kërkim-shpëtimit në mbetjet e avionit të rrëzuar dhe se deri më tani janë nxjerrë 21 kufoma në gjendje të djegur.

Ndërkohë, autoritetet qeveritare të rajonit Havelian kanë njoftuar përmes një deklarate për media se trupat e personave që ndodheshin në avion janë djegur deri në atë shkallë sa është i pamundur identifikimi i tyre dhe se avioni është copëtuar në masë të madhe.

Dëshmitarët okularë kanë theksuar për mediet e vendit se avioni ka marrë flakë para se të rrëzohej.

Nga ana tjetër, presidenti i Pakistanit Memnun Huseyin dhe kryeministri Navaz Sherif përmes një mesazhi të publikuar kanë shprehur dhimbjen dhe shqetësimin nga aksidenti tragjik.

Ndryshe, autoritetet paraprakisht njoftuan se avioni me 47 pasagjerë në bord ishte ngritur nga qyteti Çitral në veriperëndim të vendit në orën 15:30 sipas kohës lokale dhe pas një kohe i ka humbur lidhjet me kullën.

Avioni i vogël i pasagjerëve me numër udhëtimi PK-661 i PIA-s ra në afërsi të fshatit Karpal në rajon, me çka në vendngjarje u dërguan një numër i madh i ekipeve emergjente dhe njësite ushtarake.

Sipas pamjeve të transmetuara në media, u vërejt se avioni ka rënë në një hapësirë malore dhe është përfshirë nga flaka.

 

SHBA: Rrëzohet avioni, dyshohet se ka të vdekur! (VIDEO)

Një aeroplan i tipit “Piper PA 31” është rrëzuar në qytetin Elko në Nevada të SHBA. NBC raporton se ka pasur të paktën 4 persona në bord.

Periskopi.com Lajme

Ende nuk dihen shkaqet e rrëzimit të aeroplanit në Nevada, mirëpo banorët e zonës janë evakuuar.

Dëshmitarët thonë se aeroplani u rrëzua në një parking, ku automjetet e parkuara shpërthyen nga rrëzimi i tij.

Shërbimet e zjarrfikësve dhe ambulanca tashmë kanë arritur në vendin e ngjarjes.

Këto janë disa nga pamjet nga vendi i ngjarjes:

Merr flakë një aeroplan në aeroportin e Çikagos, evakuohen pasagjerët (Video)

Një aeroplan i kompanisë ajrore “American Airlines” ka marrë flakë teksa ndodhej në pistën e Aeroportit ndërkombëtar “O’Hare” të Çikagos.

Periskopi.com Lajme

Të paktën 6 ambulanca janë thirrur me urgjencë për në vendngjarje, ndërkohë që raportohet se aeroplan ka marrë flakë pas shpërthimit të njërës prej rrotave të tij teksa ai po ngrihej në ajër.

Pasagjerë të shumtë nga aeroporti në fjalë kanë nisur hedhjen e fotove dhe videove nëpër media sociale.

Zjarri ka rënë në një avion tregtar, ndërsa pamjet e shtëllungave të dendura të tymit janë regjistruar edhe nga një tjetër avion në lëvizje.

Raportimet e para flasin për evakuimin e të gjithë pasagjerëve në bordin e avionit.

Sipas asaj që thonë dëshmitarë nga vendngjarja, avioni ka marrë flakë menjëherë pasi ka tentuar të ngrihet nga pista, e më pas është rrëzuar, ngjarje e shënuar rreth orës 14:30 me atë lokale.

Ende nuk ka asnjë konfirmim sesa njerëz ndodheshin në avion në atë moment, apo nëse ky incident do të shkaktojë vonesa të fluturimeve të tjera nga “O’Hare”, një prej aeroporteve më të ngarkuara të botës.

Rrëzohet një aeroplan në det, në afërsi të Burma-s

​Një aeroplan është rrëzuar në det në brigjet perëndimore të Burma-s, ka thënë një zyrtar i Departamentit të Aviacionit Civil për Reuters

Periskopi.com Uncategorized

Autoritetet në Burma janë duke u përpjekur për ta gjetur, mirëpo aeroplani ende nuk është identifikuar.

“E vetmja gjë që dimë është që aeroplani nuk është i linjave tona ajrore në Burma”, ka thënë zyrtari i lartë i Depratamentit, Tin Maung.

Aeroplani ateron dhunshëm në Prishtinë, pasi shpendi ia djeg motorin

Një aeroplan është detyruar që të aterojë në pistën e Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës “Adem Jashari” vetëm pak minuta pasi është nisur nga aty.

Periskopi.com Lajme

Ngjarja ka ndodhur në orën 14:55 dhe arsye është se një shpend është ka djegur njërin nga motorët e avionit pasi ka hyrë aty.

Rastin për Klanin e ka konfirmuar zëdhënësja e aeroportit Valentina Gara që ka thënë se ekipet teknike janë duke u marrë me kontrollimin e motorëve.

Ajo ka shtuar ky aeroplan që po nisej nga Kosova në drejtim të Zvicrës, do të fluturojë sonte për në destinacionin e caktuar.