Për kë votoi sot Adem Demaçi?

Periskopi.com Lajme

Simboli i rezistencës, Adem Demaçi këtë të diele duket se nuk ka votuar.

Ai i kontaktuar nga Periskopi për ta përcjellur gjatë votimit tha se kjo nuk mund të realizohet.

Kjo ngase, siç tha djali i tij, Shqiptar Demaçi, ai nuk voton që disa vite, e asaj kësaj radhe.

Në KOsovë po mbahen zgjedhjet e parkohshme parlamentare.

 

Adem Demaçit i dhurohet çelësi i Tiranës, si mirënjohje për kontributin (Foto&Video)

Bashkia e Tiranës i ka dhuruar veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçit, çelësin e qytetit.

Periskopi.com Lajme

Edhe pse i lodhur nga mosha ai shkoi për ta pranuar atë, raporton periskopi

Demaçi tha se të gjithë jemi njësoj pavarësisht në cilat troje jetojmë.

“Do u jemi gjithmonë mirënjohës. Ju them vëllezërve tanë këtu që mos na harroni kurrë, dhe jeni të mirë ashtu siç keni qenë gjithmonë”, tha Demaçi në Tiranë.

Shumëkush u interesua për të bërë fotografi me të.

Ndërsa, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se kjo është një ditë e veçantë që nderojnë vëllanë dhe mikun e madh, Adem Demaçin.

Sipas tij, në ditë të mëdha duhet kujtuar ata që kanë luftuar për çështjen shqiptare, e që është më e madhe se vet Shqipëria.

“Adem Demaçi është patriot i kalibrit të madh. Luftë qendrore bëri për pavarësinë e Kosovës, asaj pjese të Shqipërisë andej kufirit, që tashmë e ka siguruar vendin e tij të lavdishme në historinë e gjithë shqiptarëve”, tha Veliaj, raporton periskopi

Ai tha se të kesh 28 vite jetë janë shumë e aq më shumë që Demaçi bëri burg aq vite.

Çmimi është akorduar nga Këshilli Bashkiak dhe simbolika shpreh mirënjohjen./Periskopi

 

https://www.facebook.com/periskopi/videos/1389010414466870/

 

 

Adem Demaçi 15271330_1143890605666688_582681399_o 15216044_1143890639000018_1674408330_o 15231525_1143890679000014_146418884_o 15205537_1143891002333315_342930132_o 15204253_1143890475666701_311552121_o 15271185_1143889912333424_881225792_o

 

Zbulohet se si ishte planifikuar vrasja e Adem Demaçit, ishin të përfshirë edhe shqiptarët

Pas dënimit me 15 vjet burgim, veprimtari i çështjes kombëtare Adem Demaçi, ishte caktuar të mbante burgun në Nish të Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Demaçit i ishte vendosur të vuajë dënimin në këtë qytet fillimisht, por më pas ishte planifikuar t’ia ndërronin vendin, dhe në proces ta vrisnin.

Shërbimi sekret serb i njohur si UDB kishte përgatitur një planë të detajshëm për ta vrarë.

Demaçi do të transferohej në Beograd dhe rrugës për në burgun e Beogradit nga Nishi, ai do të ekzekutohej, ndërsa arsyetimi për vrasjen e tij do të ndërtohej se kinse Demaçi kishte tentuar ikjen.

Në këtë planë për vrasjen e Demaçit ishin të përfshirë edhe shqiptarë.

Këto dhe shumë detajet të tjera të jetës dhe veprimtarisë së Adem Demaçit mund t’i ndiqni në Klan Kosova.

Adem Demaçin bëri një pyetje sa ishte fillorist, për të kërkuan ta përjashtonin

Derisa Adem Demaçi ishte ende fëmijë, atij gjithmonë i kishte interesuar situata e shqiptarëve brenda Jugosllavisë.

Periskopi.com Lajme

Demaçi ishte ende fillorist kur e kishte pyetur mësuesen e tij, se “përse nxënësit shqiptarë mësonin edhe serbisht, ndërsa nxënësit serbë nuk mësonin shqip”.

Interesimi i Demaçi në atë moshë të hershme kishte preokupuar organet e shkollës.

Madje, atë edhe deshën ta përjashtonin nga shkolla.

Këto detaje për jetën dhe veprimtarinë e heroit, janë dhënë në dokumentarin e Klan Kosovës për Adem Demaçin.