Si ta ngadalësoni procesin e plakjes së lëkurës

Periskopi.com Shëndeti

Lëkura duhet të ushqehet vazhdimisht, e posaçërisht nga femrat të cilat janë mbi 30 vjeçare.

Shenjat e plakjes shfaqen përmes rrudhave, linjave të ndryshme, pigmenteve, etj.

Por, fatmirësisht ekspertët kanë treguar se si mund ta ngadalësoni këtë proces dhe ta parandaloni shfaqjen e këtyre simptomave.

Fillimisht, siç thonë ekspertët, duhet të ekspozoheni më pak në diell për shkak se ekspozimi konstant ndaj rrezeve ultravjollcë e shkakton plakjen e parakohshme, hiperpigmentimin, etj.

Tjetra është se duhet ta hidratoni tërë kohën lëkurës, pasi që ky proces e ngadalëson plakjen, e këtë mund ta bëni duke aplikuar hidratues menjëherë pasi të keni bërë dush.

Por, përveç hidratimit të lëkurës, rëndësi të veçantë ka edhe hidratimi i organizmit, pasi që organet e brendshme kur hidratohen mirë e shfaqin efektin pozitiv edhe në lëkurë.

Sigurohuni që çdo ditë të konsumoni tri deri në katër litra ujë.

Shpërndaje në: