Si dhe pse prodhohen parfumët?

Të përshkruash aromat në kushtet e tyre është një art që shumë pak mund ta bëjnë. Ne shpesh i lidhim ato me shije, kujtime, vende apo njerëz. Kufizimet e gjuhëve i kanë bërë edhe poetët të jenë të paaftë për të përshkruar aromat.

Periskopi.com Showbiz

Patçuli

Gjethet e tij mund të korren disa herë në vit, dhe kur thahen mund të eksportohen për distilim. Disa burime thonë se një vaj i cilësisë së lartë prodhohet zakonisht nga gjethet e freskëta të distiluara afër vendit ku ato janë korrur, të tjerët thonë që tharja dhe fermentimi i tyre për një periudhë kohore është gjëja më e mirë.

“Kushëriri” i afërt i nenexhikut (edhe pse larg nga aroma e tij) është një barishte e mbuluar me shkurre që arrin në rreth 0,75m lartësi dhe ka lule të vogla, të zbehta trëndafili të bardhë. Bima me origjinë në rajonet tropikale të Azisë tani kultivohet gjerësisht edhe në Kinë, Indonezi, Indi, Malajza, Mauritius, Tajvan, Filipine, Tajlandë, Vietnam dhe Afrikën Perëndimore.

patchouli

Gjatë shekullit të 18-të dhe 19-të, tregtarët e mëndafshit nga Kina që udhëtonin në Lindjen e Mesme paketonin rrobat e tyre prej mëndafshi me gjethet e thara patçouli për të parandaluar insektet. Ky ishte fillimi i karrierës së madhe të Patçuli -t . Shumë historianë spekulojnë se kjo lidhje me mallrat e pasura lindore është arsyeja pse patçuli është konsideruar nga evropianët e asaj kohe si një parfum luksoz i përdorur nga aristokracia dhe në gjykatat mbretërore. Patçuli është përdorur gjerësisht në parfumet moderne. Nxjerrja e esencës së vajit Patçuli arrihet nga distilim me avulldistillation.

Myshku

Klasë e notave aromatike e cila përfshin sekrecionet e gjëndrrave nga kafshë të tilla si p.sh myshku i drerit dhe ai i bimëve të shumta. Substanca është përdorur si një fiksues popullor i parfumit që në kohët e lashta. Deri në fund të shekullit të 19-të, myshku i kafshëve është përdorur gjerësisht në parfume. Pra motivet ekonomike dhe etike çuan në miratimin e myshkut me prejardhje sintetike dhe bimore e cila përdoret tani pothuajse ekskluzivisht.

musk

Aroma e myshkut Avon është e bazuar në shumicën e rasteve në ekstraktin e bimës së quajtur si Selinoja e Egër dhe Myshk Okër të cilat prodhojnë kompozimin që nuhatet si aromë myshku dhe janë zëvendësues të përkryer të myshkut të kafshëve.

 

Vanilja

Vanilja është përdorur gjerësisht si një shije dhe përbërës aromatik. Për shkak të historisë së saj të gjatë vanilja shpesh shfaqet në produktet klasike dhe tradicionale .Ajo rrjedh nga Orkiea. Aztekët e kultivonin vreshta me orkide vanilje, dhe i quanin tlilxochitl dhe falë konkuistatorit spanjoll Hernán Cortés vanilja hyri në Evropë në vitin 1520s. Deri në mesin e shekullit të 19-të, Meksika ishte prodhuesi kryesor i vaniljes. Për shekuj me radhë çmimi i vaniljes ka qenë shumë i lartë dhe ajo konsiderohej si një përbërës luksoz.

Edhe pse origjina është Meksika, ajo tani rritet gjerësisht në të gjithë tropikun dhe Madagaskair është prodhuesi më i madh në botë i vaniljes.

sandalwood

Qelibari i hirtë është një përbërës mjaft i dëshiruar, shpesh krahasohet me arin për sa i përket çmimit dhe sa i rrallë është. Kur gjedet e freskët ajo mban erë peshk ose detare, megjithatë vjen pak më e ëmbël, sikurse vjetërsohet gradualisht. Është një përforcues i mirë i aromave të tjera. Sipas mitologjisë ka veti hipnotizuese ndaj të sirenave.

 

Druri i Sandalit

Druri i sandali është përdorur në ritualet fetare të hinduizmit dhe budizmit. Ai besohet të ketë fuqinë për të sjellë më afër hyjnitë. Druri aromatik gjendet në pyjet e Indisë, Nepalit, Bangladeshit, Sri Lankës, Australisë, Indonezisë dhe ishullin e Paqësorit . Drurët janë të rëndë, të verdhë dhe ndryshe nga shumë drurë të tjerë aromatike ata mbajnë aromë të këndshme për dekada të tëra. Druri i sandalit është distiluar në një proces me katër hapa, përfshirë vlimin, avullimin, trashjen dhe ndarjen. Procesi është i njohur si “distilim me avull” kryhet gjerësisht nga industria në Kannauj, Indi .Vaji esencial i drurit të sandalit ofron parfume me një bazë druri të mrekullueshëm. Ajo duket disi si aromat e tjera të drurit, përveç se ka një nuance më të ndritshme dhe të freskët nga ato pak analoge natyrorë.

 

Jasemini

Një parfum që nuk ka nevojë për prezantim. Vjen si një emër femëror, si çaj aromatik kinez apo vetë parfumi i saj është bërë një nga aromat më të preferuara në botë, ai intensifikohet shumë gjatë natës. I ngrohtë dhe elegant, me një buqetë romantike lulesh shpërthen me një aromë të këndëshme floreale.Jasemini e ka origjinën e tij në rajonet tropikale dhe subtropikale të Azisë, Afrikës, dhe Australisë. Nga 200 lloje, vetëm një është me origjinënë Europë.Revolucioni tunizian i vitit 2011 është quajtur “revolucioni i Jaseminit” duke iu referuar lules. Lulja e jaseminit është përdorur edhe si një simbol gjatë protestave kineze të 2011-tës pro-demokracisë në Republikën Popullore të Kinës. Në Siri, jasemini është lule simbolike e Damaskut, i cili quhet edhe Qyteti i Jaseminit. Në Tajlandë, lulja e jaseminit është përdorur si një simbol i të qenurit mama.

 

Limoni

Një pemë e vogël me gjelbërim të përhershëm, pemë me origjinë në Azi fruta të verdhë. Të gjithë e njohin shijen e veçantë të lëngut të limonit i pasur me vitaminë C.Origjina e limonit është një mister, edhe pse mendohet se limoni i parë u rrit në jug të Indisë, Burman veriore, dhe Kinë. Limonat hynë në Evropë pranë Italisë së Jugut në kohën e Romës së lashtë. Megjithatë, ato nuk janë kultivuar gjerësisht. Limoni është regjistruar për herë të parë në letërsi në një traktat arab të shekullit të 10-të në bujqësi, dhe është përdorur edhe si një bimë dekorative fillimisht në kopshtet islamike. Limoni u prezantua më pas në Amerikë në 1493, kur Kristofer Kolombi solli fara limoni në Botën e Re. Aciditeti i lartë i lëngut e bën atë antibakterial. Vaji i limonit është përdorur për aromaterapi. Hulumtuesit në Universitetin Shtetëror të Ohaios zbuluan se aroma e vajit të limonit mund të sjelli në humor të mirë. Ajo është përdorur gjerësisht si një notë parfumi në prodhimin e aromave duke qenë nota më e rëndësishme për shumë parfume nga kategoria e agrumeve.

 

Trëndafili

Botanika njeh mbi 100 lloje të trëndafilash. Emri trëndafil vjen nga frëngjishtja, nga fjala latine Rosa. Një nga lulet më të bukura dhe është më shumë se thjesht një dekorues i bukur.Petalet e trëndafilit janë përdorur edhe për t’i dhënë shije çajit. Në Francë ka shumë përdorim shurupi i çajit i cili përftohet nga petalet e trëdafilit. Petalet e lules janë përdorur edhe si ushqim, edhe zakonisht si aromatizues apo për të shtuar aromën e tyre në ushqim. Kremi I trëndafilit janëpërdoret në mënyrë tradicionale në Angli dhe ofrohet nga prodhues të shumtë në Britaninë e Madhe. Parfumet e trëndafilit bëhen zakonisht nga vaji i trëndafilit i cili është një përzierje e vajrave esencialë të paqëndrueshëm të përftuara nga avulli i distiluar i petaleves të trëndafilave. Teknika e prodhimit lindi në Persi pastaj u përhap nëpër Arabi dhe Indi, dhe më shumë kohët e fundit në Evropën Lindore. Vaji është transparent i verdhë ose i verdhë-gri dhe prodhimi i saj është mjaft i kushtueshëm për shkak se nevojiten rreth dy mijë lule për të prodhuar një gram vaj./Avon/