Shkretëtira e Saharës mbulohet nga bora, për herë të dytë brenda një viti

Periskopi.com Galeria

Banorët kanë mbetur të befasuar, kur panë dunat e shkretëtirës së Saharës që ishin mbuluar nga bora – për herë të dytë gjatë këtij viti.

Periudhës prej 37 viteve pa borë, i kishte ardhur fundi në dhjetor të 2016-ës, ku Ain Sefra që ndodhet në jugperëndim të Algjerisë u mbulua në tërësi nga shtresa e bardhë, transmeton Telegrafi.

Derisa këto të reshura ishin të pazakonta, zona ishte mbuluar me borë edhe gjatë muajit të kaluar, që është hera e tretë brenda afro 40 vitesh.

Më 2016, qyteza e njohur si ‘Rruga për në Shkretëtirë’ ishte mbuluar nga bora e dendur, që shkaktoi kaos në trafik dhe panik te banorët e pamësuar me të.

Një vit më vonë, banorët ishin më të përgatitur dhe kënaqeshin me të, duke mos hezituar të bëjnë fotografi, teksa fëmijët rrëshqisnin dhe mbaronin dordolecë. /Telegrafi/