Serbia ka urdhër-arrest edhe për Thaçin

Ministrja e Drejtësisë në Serbi, Nela Kuboroviq ka thënë që Serbia ende ka në fuqi urdhër-arrestin për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Periskopi.com Lajme

“Në rastin kundër Thaçit tashmë ka një vendim përfundimtar për veprën penale të terrorizmit. Pas kësaj aktakuzat janë zgjeruar për krim dhe gjenocid, e për këtë ekziston urdhër arresti në Serbi, për dallim nga vendet tjera që janë pjesë e Interpol-it, andaj edhe nuk mund të shihet nëpër sisteme të tjera’ ka thënë Kuboroviq.

Ndërsa në lidhje me arrestimin e të parit të AAK-së, Ramush Haradinaj, ajo ka vlerësuar që kjo nuk mund të ndikoj në dialog ngaqë ka pasur një urdhër arresti për të që nga viti 2005.