Rusia zyrtare akuzon BDI-në se është me Amerikën dhe Evropën

Ambasada ruse në Maqedoni është përfshirë në përplasjen politike në periudhën e kampanjës zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen me 11 dhjetor të këtij viti.

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësi i kësaj ambasade, Stanisllav Lupin i ka reaguar kandidatit të BDI-së për deputet, Artan Grubi, njëherit edhe Bashkimit Demokratik për Integrim për orientimin e tyre pro perëndimor ose më saktësisht lidhjen e tyre me Amerikën dhe Evropën, transmeton TetovaSot.

Lupin ka reaguar ndaj Grubit në debatin “Rruga drejtë” në Alsat-M ku si duket i ka penguar orientimi pro perëndimor i Bashkimit Demokratik për Integrim.

“Para disa ditësh me interes të madh e kam ndjekur debatin zgjedhor në Alsat-M. Bravo zotëri Grubi. Tani përfundimisht fal deklaratës tuaj e kemi kuptuar për “ndikimin” e disa forcave misterioze në Maqedoni të cilët kanë dashur të krijojnë probleme të sigurisë dhe ta destabilizojnë edhe vendin edhe rajonin.

Është simpomatike megjithatë që zotëri Grubi nuk përmendi fakte konkrete të cilat do ta forconin këtë tezë, vetëm u thirr në disa hulumtime politike të pa emëruara.

Mendoj se me suksesin e njëjtë njeriu do të mund që të jap deklaratë për shembull për aktivitetet rrënuese në Maqedoni nga ana e jashtëtokësorëve ose për disa forca mistike.

Krijohet përshtypja se nebulozat e këtilla kanë për qëllim që ta largojnë vëmendjen e qytetarëve nga përzierja e vërtetë në punët e brendshme në Maqedoni nga ana e shteteve të caktuara perëndimore e cila është duke ndodhur tashmë disa vite, ku haptas janë duke e pranuar, madje edhe e përshëndetën disa pjesëmarrës në debatin e njëjtë në Alsat-M.

Fakte frapante dhe të pakontestueshme për përzierjen e këtillë nënkupton edhe shkelje e suverenitetit të Maqedonisë e që të gjithë e dinë se çka është dhe nuk ka nevojë të përmendet prapë.

Të gjitha zgjedhjet herdo-kurdo përfundojnë. Jam i bindur se tentimet e disa politikanëve që me çdo kusht ta tërheqin vëmendjen e votuesve, madje edhe në mënyrën më ekstravagante, të kërkojnë sqarim për krizën aktuale në Republikën e Maqedonisë me aktivitete të disa forcave të fshehta euro aziatike, në mënyrë adekuate do të kuptohen nga qytetarët me mendje të shëndosh dhe sensin për humor”, shkroi zëdhënësi i ambasadës ruse në Shkup, Stanisllav Lupin në llogarinë e tij në Facebook./TetovaSot/15281932_10154605885936708_326536967_n 15319325_10154605885941708_32800105_n