Rexhe Selimi -Beqirit: Për votim të Gjykatës Speciale po i gjeni deputetët, e për votim të milionave jo

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi i është kundërpërgjigjur akuzave të shefit të Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri.

Periskopi.com Lajme

 

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi i është kundërpërgjigjur akuzave të shefit të Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri.

Ky i fundit sot në seancën e Kuvendit të Kosovës akuzoi deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje se nuk po mendojnë fare për Prishtinën e cila qeveriset nga subjekti i tyre.

Sipas tij, shkaku i mungesës së deputetëve të VV-së në seancë, Prishtina mund t’i humb 21 milionë euro për Termokosin i cili furnizon me ngrohje qytetarët e Prishtinës – nga marrëveshja financiare e IPA 2015 ndërmjet Kosovës dhe BE-së.

Mirëpo deputeti Rexhep Selimi në një prononcim për Telegrafin ka thënë se kur është fjala për Gjykatën Speciale, deputetët e mazhorancës po i gjejnë deputetët e tyre për të votuar.

“Ata po i gjejnë deputetët e tyre për ta votuar Gjykatën Speciale e nuk po i gjejnë tash për votimin e marrëveshjeve me miliona. Po të ishte ndonjë marrëveshje me Serbinë ata do t’i siguronin sot të gjithë deputetët e tyre për votim”, ka thënë Selimi.

Ai ka shtuar se deputetët e Vetëvendosjes nuk janë makina votuese të mazhorancës, duke thënë se arsyeja e mos pjesëmarrjes së tyre në seancë sot është për shkak të këmbënguljes së deputetëve të mazhorancës në mos mbajtjen e debatit për rastin e Astrit Deharit.