Palestinezët protestojnë kundër deklaratës së Trump’it mbi Jeruzalemin (Video)

Periskopi.com Lajme

Vendimi i Presidentit Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit ka marrë një dënim global. Hamasi ka bërë thirrje për një kryengritje kundër Izraelit të enjten, pasi shkollat ​​dhe dyqanet janë mbyllur në Bregun Perëndimor.

Ministria e Jashtme e Irakut ka thirrur ambasadorin e SHBA’së në Bagdad për të protestuar kundër vendimit të Trump në Jeruzalem. Zyra do të dorëzojë një memorandum zyrtarisht duke shprehur kundërshtimin e saj ndaj njoftimit të së mërkurës.

Shefi i Shiitëve të Irakut Ali al-Sistani ka dënuar vendimin e Presidentit Trump për t’u larguar nga protokolli ndërkombëtar dhe për të lëvizur ambasadën amerikane në Jeruzalem.

Grand Ayatollah al-Sistani tha se vendimi i Trump “i lëndon ndjenjat e qindra miliona arabëve dhe myslimanëve”.

Ushtria izraelite po shton trupat në Bregun Perëndimor. Njoftimi ndjek vendimin e Presidentit Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe thirrjen e Hamasit për një kryengritje të enjten, raporton “RT”, transmeton Periskopi.

Disa batalione ushtarake janë duke u vendosur dhe forca të tjera janë vënë në gatishmëri, tha një deklaratë ushtarake duke i quajtur masat “një pjesë e gatishmërisë së Forcave të Mbrojtjes të Izraelit për zhvillimet e mundshme”.

Gjykata Mbretërore Saudite ka dënuar vendimin e administratës Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit./Periskopi/

Video:

https://www.rt.com/news/412084-trump-israel-capital-jerusalem/