Nuk i shpëton sulmit në zemër: Vdes artistja me famë botërore (Foto)

Periskopi.com Kulturë

Një nga artistet më të mirë të Britanisë u gjet e vdekur në dyshemenë e banjos nga bashkëshorti i saj pasi kishte pasur sulm në zemër, ndërsa ishte shtatzënë në muajin e gjashtë muaj.

Piktorja fituese e disa çmimeve Francesca Lowe, 37 vjeçare u gjetë e vdekur në shtëpinë e saj në Stoke Newington, në veri të Londrës.

Bashkëshorti i saj Gavin Nolan e kishte gjetur në dhomën e shtëpisë së tyre pa shenja jete.

Lowe kishte studiuar në Shkollën e Akademisë Mbretërore, dhe krijimtaria e saj u prezantua në Londër, Nju Jork dhe Pekin.

Ajo kishte përfaqësuar Mbretërinë e Bashkuar në Bienalen e Pekinit në Muzeun Kombëtar të Arteve në vitin 2008 dhe fitoi Çmimin e “Red Mansion Prize” në vitin 2003 dhe çmimin “Deutsche Bank Pyramid për Artin e Bukur” vitin e kaluar.

Edhe pse ambulanca kishte arritur brenda shtatë minutave prejse e kishte lajmëruar burri i saj, dhe pavarësisht përpjekjeve për ta ringjallur ajo nuk mundi të jetojë./Periskopi/

 

An inquest heard how Francesca Lowe was six months pregnant when she was found dead by her husband in the bathroom

 

Francesca studied at the Royal Academy Schools and was an award-winning artist, painter and printmaker

 

In the two days before her death Francesca had caught the winter vomiting bug norovirus

 

Francesca’s husband Gavin Nolan found her in the bathroom, the inquest heard

 

Francesca Lowe pictured with fellow artists Wolf Von Lenkiewicz and Matt Collishaw at an event in 2012

 

 

Shpërndaje në: