Njihuni me qytetin ku fliten më shumë se 140 gjuhë të ndryshme (Foto)

Periskopi.com Kulturë

Duke pasur një rritje prej më shumë se 100, 000 banorë në vit, qyteti i Torontos njihet edhe për diversitet kulturor.

Në këtë qytet fliten më shumë se 140 gjuhë. Qyteti ka bërë investime të konsiderueshme në transportin publik dhe teknologjinë.

Sekretet qe e ndjekin këtë qytet janë plazhet e drejta. “Njerëzit nuk mendojnë për Toronton për ujërat apo për plazhet, sepse ne nuk jemi pranë një oqeani, por ne kemi liqene të mëdha”, tha 27 vjeçari Bruce Poon Tip.

Gjithashtu ky qytet shquhet për ujë të pastër dhe ujra që përmirësojnë cilësinë e jetës. Në plazhet vetëm 10 km në lindje të qytetit, mbahet festivali i jazz’it i njohur ndërkombëtarisht, njoftoi “BBC”, transmeton Periskopi.

Ujëvara e Niagara’s është vetëm 128 km në jug të Torontos, i cili është shumë i vizitueshëm nga turistët.

Qarku i Princit Edward (200 km në lindje të qytetit) është një nga rajonet më të mira të Ontario’s. Qarku është shtëpia e zonës së njohur si 1000 Ishujt brenda lumit Shën Lawrence midis ShBA’s dhe Kanadasë./Periskopi/

Toronto is growing by more than 100,000 new residents a year (Credit: Credit: Roberto Machado Noa/Getty Images)

 

Toronto’s Chinatown is the largest outside San Francisco (Credit: Credit: Robertharding / Alamy)

 

The Distillery District is a still-affordable neighbourhood with old homes and urban condos (Credit: Credit: Roberto Machado Noa/Getty Images)

 

Niagara Falls, 128km south of Toronto, is an easy getaway destination (Credit: Credit: Wolfgang Kaehler/Getty Images)

 

Toronto’s beaches are just 10km east of downtown (Credit: Credit: CharlineXia Ontario Canada Collection / Alamy)

 

 

Shpërndaje në: