Ndodh në Arabinë Saudite, babai i nuses ka një kërkesë për dhëndërrin, por… (Video/Foto)

Periskopi.com Fun

Një dhëndër në Arabinë Saudite u largua nga ceremonia e dasmës pasi babai i nuses ngulte këmbë që vajzës së tij t’i lejohej të merrte patentën për vozitje të automjetit.

Babai i nuses kishte kërkuar që vajza e tij të marrë një patentë shoferi dhe një makinë kur Arabia Saudite të lëshojë dhënien e patentave për vozitjen e automjeteve në qershor të 2018’s, raporton “Daily Mail”, transmeton Periskopi.

The bride's father had demanded that his daughter get a driving license and a car when Saudi Arabia lifts its ban on women driving in June 2018 (file photo of a woman in the driver's seat of a car in a showroom in Riyadh, Saudi Arabia)

King Salman's (pictured) lift of the driving ban, which takes effect next June, is part of an ambitious reform push that runs the risk of a backlash from religious hardliners

Dhëndri, i cili kishte rënë dakord për një prikë prej 40,000 rijalësh ($ 10,666), si dhe duke lënë gruan e tij që së shpejti të vazhdojë të punojë pasi u martua, ishte aq i befasuar nga kërkesa shtesë saqë ai u detyruar të lëshojë ceremoninë e martesës.

Kërkesa e babait u bë vetëm pak minuta para se të fillonte ceremonia e dasmës fetare, sipas Al-Marsdit.

Dhëndri shpejt e hodhi poshtë kërkesën dhe u largua nga ndërtesa, duke lënë prapa familjen e tij.

Muajin e kaluar, Arabia Saudite lejoi që gratë të vozisin automjete, dhe kjo ngjarje do të hyjë në fuqi në qershor të 2018’s.

Presidenti i SHBA’së Donald Trump e përshëndeti vendimin si një hap pozitiv drejt promovimit të të drejtave dhe mundësive të grave në Arabinë Saudite.

Kryeministrja britanike Theresa May e përshëndeti atë si një “hap të rëndësishëm drejt barazisë gjinore”.

Klerikët konservatorë në Arabinë Saudite, një monarki absolute që sundoi sipas ligjit islamik të sheriatit, kanë kundërshtuar prej kohësh heqjen e ndalimit, duke argumentuar se do të çonte në shthurje.

Njëri prej tyre madje pretendoi se ngasja e automjeteve dëmtonte vezoret e grave./Periskopi/