Mustafa e Mogehrini në Bruksel diskutojnë për zbatimin e MSA-së

Sot në Bruksel do të mbahet takimi i parë i Këshillit të Stabilizim Asoccimit mes BE-së dhe Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Delegacioni i Kosovës në këtë takim do të udhëhiqet nga kryeministri Isa Mustafa, pjesë e të cilit janë edhe ministrat  Enver Hoxhaj, Abdullah Hoti, Skender Hyseni, Hykmete Bajrami dhe zëvendësministrja Anila Statovci.

Takimi do të kryesohet nga përfaqësuesja e lartë  e BE-së për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini, ndërkaq pjesë e delegacionit të BE-së është edhe komisioneri për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn dhe përfaqësues të tjerë të lartë të institucioneve të Bashkimit Evropian.

“Po ashtu, do të nënshkruhet Marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe BE-së për pjesëmarrjen e Kosovës në programet e BE-së, nga ministri Enver Hoxhaj dhe përfaqësuesja e lartë, Federica Mogherini”, thuhet në komunikatën e Qeverisë së Kosovës.

Gjatë takimit të nivelit të lartë në Bruksel, do të diskutohet për implementimin e deritashëm të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit si dhe për proceset dhe zhvillimet tjera të rëndësishme në Kosovë dhe në raport me integrimet evropiane.