Muaji i vetëdijësimit të kancerit të gjakut: Cilat janë simptomat, diagnoza dhe mjekimi?

Periskopi.com Shëndeti

Qindra vullnetarë po punojnë për të rritur ndërgjegjësimin për kancerin e gjakut këtë muaj.

Sëmundja e kancerit i cili përfshin në gjakun e trupit, palcën e kockave dhe sistemin limfatik është duke u shfaqur në një numër të madh njerëzish në Britaninë e Madhe çdo vit, raportoi mediumi britanik “Metro”, transmeton Periskopi.

Sëmundja thuhet se është diagnostikuar në 25,000 vetë çdo vit, dhe një person preket në çdo 20 minuta, thuhet sipas “Anthony Nolan Trust”. Gjithashtu bëhet e ditur se rreth 70 njerëz në ditë preken nga kjo sëmundje vdekjeprurëse.

Çfarë është kanceri i gjakut?

Blood Cancer Awareness Month 2017: What is blood cancer, symptoms, diagnosis and treatment

Lloji i parë i kancerit të gjakut është Leukemia e cila ndikon qelizat e bardha të gjakut, të cilat janë të dizajnuara për të luftuar bakteret dhe infeksionin ku është pjesë e sistemit imunitar të trupit tuaj.

Qelizat e bardha të gjakut prodhohen në palcën e kockave dhe nëse keni leuçemi kjo zakonisht do të thotë se trupi juaj po prodhon një sasi të parregullt, duke e bërë të vështirë për qelizat e tjera të gjakut të lëvizin.

Ekzistojnë katër lloje kryesore të leuçemisë: Leuçemia akute mieloide (AML), leuçemia akute limfoblastike (ALL), leuçemia kronike mieloide (CML) dhe leuçemia kronike limfocitike (CLL).

Megjithatë, ekzistojnë lloje të tjera që përfshijnë: leuçemia akute promyelocytic (APL), leukimi i flokëve të qelqtë (HCL), leuçemia limfocitike e madhe granula (LGL), leuçemia limfoblastike akute t-qelizore (T-ALL), leuçemia kronike myelomonocitike (CMML).

Leuçemia akute ka nevojë për trajtim urgjent pasi mund të përparojë shumë shpejt, ndërsa leuçemia kronike zhvillon një normë shumë më të ngadaltë.

Lloji i dytë, limfoma, ndikon në sistemin tuaj limfatik, i cili është projektuar për të mbrojtur trupin tuaj nga infeksionet dhe bakteret e ndryshme, zakonisht nënkupton që trupi juaj po prodhon limfocite shumë, e cila është një qelizë e bardhë e gjakut.

Nëse keni limfomë kjo do të thotë që ju prodhoni shumë limfocite, një lloj qelize e bardhë e gjakut, duke shkaktuar probleme në sistemin imunitar të trupit. Limfoma mund të zhvillohet në nyjet limfatike, palcën e eshtrave, në gjak, shpretkën dhe organet tjera.

Të dy llojet kryesore janë Limfoma jo-Hodgkin (NHL) dhe Limfoma Hodgkin.

Lloji i tretë i kancerit të gjakut është Myeloma, që është një kancer që prek qelizat plazma në palcën e eshtrave. Qelizat e plazmës zakonisht prodhojnë antitrupa për të ndihmuar sistemin imunitar, por kur ndodh myeloma, kjo zakonisht nënkupton se ka një sasi jonormale që mund të bllokojë sistemin imunitar. Pra, zakonisht ndikon në shtyllën kurrizore, kafkën, legenin dhe brinjët e trupit.

Cilat janë simptomat dhe si diagnostikohet?

Embargoed to 0001 Tuesday February 9 File photo dated 23/01/16 of a volunteer donating a spit sample during the Anthony Nolan Match4Lara 'spit drive' in London. A mixed-race student diagnosed with an aggressive form of leukaemia has found a stem cell donor against the odds. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Tuesday February 9, 2016. Lara Casalotti, 24, from Hampstead in north London, inspired a global campaign to find a match due to her mixed Thai and Italian heritage. See PA story HEALTH Lara. Photo credit should read: Yui Mok/PA Wire

Ndërsa disa trupa nuk kanë simptoma, ata të cilët kanë leukeminë mund të ndjejnë: lodhje, çrregullime në frymëmarrje, marramendje, ethe dhe djersitje natën, gunga të kuqe në lëkurën tuaj, dhimbje në kockat, nyjet limfatike të fryrë, një ënjtje ose gungë e tenderit në barkun tuaj, lëkurë të zbehtë, humbje peshe, shumë infeksione, gjakderdhje. Diagnoza bëhet shpesh me anë të testit të gjakut.

Simptomat e Limfomës përfshijnë: ënjtje në qafë, ijë ose sqetull, djersitje natën, humbje në peshë, ethe, kollë e vazhdueshme ose vështirëse në frymëmarrje, kruajtje e vazhdueshme e lëkurës në të gjithë trupin. Diagnoza zakonishtt bëhet me biopsi.

Myeloma nuk mund të shkaktojë ndonjë simptomë në fazat e hershme dhe mund të diagnostikohet vetëm me një mostër rutinore të urinës ose me testin e gjakut. Por ata që kanë simptomat të forta mund të ndjehen duke pasur: dhimbje të vazhdueshme në eshtra, kocka të dobëta që mund të thyhen lehtësisht, dobësi, gulçim, anemi, infeksione të përsëritura, gjakderdhje të pazakonshme .

Si trajtohet kanceri i gjakut?

Chemo drug bag used in delivering drug treatment to a cancer patient.

Kanceri i gjakut zakonisht trajtohet me kimioterapinë, radioterapi ose qelizat burimore ose transplantin e palcës së eshtrave.

Kimioterapia është një proces që përfshin marrjen e barnave – një ose shumëfish trajtimesh – që shkatërrojnë qelizat e kancerit. Kjo mund ta ngadalësojë sëmundjen ose ta lehtësojë atë. Qelizat e kancerit rriten më shpejt se qelizat normale dhe kimioterapia është projektuar për të identifikuar këto dhe për t’i zhdukur, megjithatë mund të bëjë që dikush të ndihet shumë i sëmurë, pasi qelizat e shëndetshme mund të zhduken gjithashtu. Kjo mund të shkaktojë neveri, lodhje dhe humbje të flokëve.

Ndërkohë, radioterapia, e cila nganjëherë kombinohet me kimioterapinë, përdor rrezet X për të vrarë qelizat e kancerit. Sidoqoftë, rrezatimi duhet të koncentrohet pikërisht në zonën e duhur, shpesh me një makinë të quajtur si një përshpejtues linear./Periskopi/