Mësoni cili vend ka ushtrinë më të fortë në botë për vitin 2016 (Foto)

Edhe këtë vit, Shtetet e Bashkuara do të mbajnë numrin një përsa i përket ushtrisë. Ajo ka rreth një milion e 400 mijë ushtarë aktivë dhe rreth një milion e 100 mijë rezervë.

Periskopi.com Lajme

Ushtria e SHBA-ve është e pajisur me 8,848 tanke, 41,062 mjete luftarake, 13,892 aeroplanë luftarakë etj. SHBA-të mbajnë numrin një për fuqinë e ushtrisë së tyre, transmeton albeu.

Situata e tensionuar mes fuqive botërore, i kanë detyruar SHBA-të të investojnë më shumë se kurrë për sigurinë dhe mbrojtjen e territorit të saj.

2-219