Kanë kaluar saktësisht dhjetë vite prej kur Rooney luti Xavin që të ndalte hovin në finaln e CL

28 maj 2021 markon përvjetorin e dhjetë të fitores 3-1 të Barcelonës kundër Manchester Unitedit në finalen e Champions Leagues më 2011 në ‘ëembley’.

Skuadra e Pep Guardiolas thjesht luajti më mirë se rivlai anglez dhe cementoi statusin si një prej skuadrave më të mira të të gjitha kohëve, transmeton Periskopi.

Pedro hapi llogarinë e golave në minutën e 27-të para se ëayne Rooney të barazonte më vonë.

Goli i Lionel Messit nga jashtë zona herët në pjesën e dytë riktheu epërsinë e dy golave të Barçës.

David Villa pastaj ia vulosi fitoren blaugranëve me një finish brilant në 20 minutat e fundit.

Rooney ishte qartazi lojtari më i mirë i Unitedit atë natë.

Përveç që shënoi golin e barazimit, sulmuesi punoi pa pushim përgjatë tërë natës, siç tregojnë edhe pamjet e mëposhtme.

Dhe, në librin e Andres Iniestas më 2016, Xavi zbuloi bisedën e tij gjatë ndeshjes me sulmuesin anglez.

”Rooney erdhi tek unë në fund të ndeshjes,” tha Xavi në librin ‘Artisti’.

”Duhet të ketë qenë rreth minutës së 80-të, diçka ashtu.

”Dhe ai më tha mua: ‘Kjo mjafton. Ju fituat. Mund të ndaloni së lëvizuri topin rrotull tash.” /Periskopi.com/