FIFApro publikon listën e lojtarëve për skuadrën e vitit

FIFApro ka zgjedhur 55 kandidatët për skuadrën e vitit.

Periskopi.com Sporti

Sipas logaritjeve të tyre për çdo pozitë luftojnë pesë lojtarë.

Dy pozita në sulm janë të rezervuara si gjithmonë, për Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi.

Konkurrencë e madhe është për pozitën e portierit dhe në mbrojtje. /Periskopi/

Kandidatët:

Portierët (5): Claudio Bravo (Chile/FC Barcelona/Manchester City), Gianluigi Buffon (Italy/Juventus), David de Gea (Spain/Manchester United), Keylor Navas (Costa Rica/Real Madrid) dhe Manuel Neuer (Germany/FC Bayern Munich).

Mbrojtësit (20): David Alaba (Austria/FC Bayern Munich), Jordi Alba (Spain/FC Barcelona), Serge Aurier (Cote d’Ivoire/Paris Saint-Germain), Héctor Bellerìn (Spain/Arsenal), Jerome Boateng (Germany/FC Bayern Munich), Leonardo Bonucci (Italy/Juventus), Daniel Carvajal (Spain/Real Madrid), Giorgio Chiellini (Italy/Juventus), Dani Alves (Brazil/FC Barcelona/Juventus), David Luiz (Brazil/Paris Saint-Germain/Chelsea), Diego Godin (Uruguay/Atletico Madrid), Mats Hummels (Germany/Borussia Dortmund/FC Bayern Munich), Philipp Lahm (Germany/FC Bayern Munich), Marcelo (Brazil/Real Madrid), Javier Mascherano (Argentina/FC Barcelona), Pepe (Portugal/Real Madrid), Gerard Pique (Spain/FC Barcelona), Sergio Ramos (Spain/Real Madrid), Thiago Silva (Brazil/Paris Saint-Germain) and Raphael Varane (France/Real Madrid).

Mesfushorët (15): Xabi Alonso (Spain/FC Bayern Munich), Sergio Busquets (Spain/FC Barcelona), Kevin De Bruyne (Belgium/Manchester City), Eden Hazard (Belgium/Chelsea), Andres Iniesta (Spain/FC Barcelona), N’Golo Kante (France/Leicester City/Chelsea) Toni Kroos (Germany/Real Madrid), Luka Modric (Croatia/Real Madrid), Mesut Ozil (Germany/Arsenal), Dimitri Payet (France/Ëest Ham United), Paul Pogba (France/Juventus/Manchester United), Ivan Rakitic (Croatia/FC Barcelona), David Silva (Spain/Manchester City), Marco Verratti (Italy/Paris Saint-Germain) dhe Arturo Vidal (Chile/FC Bayern Munich).

Sulmuesit (15): Sergio Aguero (Argentina/Manchester City), Gareth Bale (Wales/Real Madrid), Karim Benzema (France/Real Madrid), Cristiano Ronaldo (Portugal/Real Madrid), Paulo Dybala (Argentina/Juventus), Antoine Griezmann (France/Atletico Madrid), Gonzalo Higuain (Argentina/Napoli/Juventus), Zlatan Ibrahimovic (Sëeden/Paris Saint-Germain/Manchester United), Robert Lewandowski (Poland/FC Bayern Munich), Lionel Messi (Argentina/FC Barcelona), Thomas Muller (Germany/FC Bayern Munich), Neymar (Brazil/FC Barcelona), Alexis Sanchez (Chile/Arsenal), Luis Suarez (Uruguay/FC Barcelona) dhe Jamie Vardy (England/Leicester City).