Bëni shpinën tuaj të fortë me këtë ushtrim prej 15 minutave

Periskopi.com Shëndeti

Nëse kaloni shumë kohë ulur në një karrige, është e rëndësishme të forconi shpinën, thotë trajnerja personale Nadya Fairweather.

Provoni “lat pull down” e cila shtie në funksion muskujt më të mëdhenj të shpinës.

Vendosni një litar në murin tuaj, në mënyrë që të mund ta kapni me duar, si në fotot, transmeton Indeksonline.

Më pas tërhiqni poshtë dhe në pjesët tuaj anësore, duke përkulur krahët ndërsa më pas drejtoheni përsëri. Bënë këtë gjë për 12 apo 15  herë me radhë.

Ushqimi i duhur gjithashtu mund të ndihmojë në forcimin e kockave në shpinë, thotë nutrionistja Shona Wilkinson. Hani shumë sardele. Këto janë një burim i madh i kalciumit, i cili është vendimtar për mbajtjen e eshtrave të shëndetshme.

Shpërndaje në: