Albulena Haxhiu u bën thirrje deputetëve të mos i nënshtrohen Kadri Veselit

Deputeteja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka thënë se derisa në Strasburg u votua amendameni që kërkon htim të pavartuar për vdekjen e Astrit Deharit, deputetët e koalicionit qeverisës në Kosovë po tentojnë ta heshin këtë rast.

Periskopi.com Uncategorized

Haxhiu u ka bërë thirrje deputetëve që të reflektojnë dhe të mos i nënështrohen presionit të kryetarit të Kuvednit, Kadri Veselit.

“Sot, në Strasburg u votua amendamenti me të cilin kërkohet hetim i pavarur për vdekjen e dhunshme të Astritit ndërsa deputetët e Kuvendit nga radhët e mazhorancës me çdo kusht po tentojnë ta heshtin vdekjen e dhunshme të Astritit! Nuk mund që Kuvendi, të veproj në rrethana normale pas vdekjes së dhunshme të një qytetari, aktivisti e të burgosuri politik, në qendrën e paraburgimit të Prizrenit!Ne do të vazhdojmë të këmbngulim në mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme. Na duhet vetëm edhe një nënshkrim, për tu bërë i mundur ky debat.  Andaj i ftoj deputetët të reflektojnë, të japin shembullin e pëfaqësuesit të popullit dhe të mos i nënshtrohen presionit të Kadri Veselit”, ka thënë Haxhiu./Periskopi/