Aksident hekurudhor, 31 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Të paktën 31 persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën nga përplasja e një treni në veri të Iranit. Zyrtarët vendas thanë se katër vagonë dolën nga shinat dhe dy prej tyre morën flakë.

Periskopi.com Lajme

Burime zyrtare thanë se katër vagonave doli nga shinat dhe dy mori flakë pasi një ekspres stacionare ndërqytetor u godit nga një tren në fillim të premten.

Aksidenti ka ndodhur në temperatura nën zero rreth 250 km ose 150 milje në lindje të kryeqytetit, Teheran.

Katër nga viktima kanë qenë punonjës të hekurudhës.

“Janë identifikuar trupat e 31 të vdekur dhe më shumë se 70 persona janë dërguar në spital”, tha Guvernatori i shtetit Mohammad Reza Khabbaz.

Ende nuk dihet shkaku i aksidentit, ndërsa autoritetet janë duke hetuar.