(KEYSTONE/Gian Ehrenzeller)

Futbollistët shqiptarë protagonistët kryesorë në Zvicër

Taulant Xhaka, Ezgjan Alioski, Burim Kukeli, Armando Sadiku dhe Shkëlqim Demhasaj janë futbollistët shqiptarë që janë të nominuar për ekipin më të mirë të vitit në Superligën dhe Ligën e Parë

Periskopi.com Sporti

Më 30 janar do të mbahet mbrëmja gala e e futbollit zviceran “SFL Award Night”, ku do të ketë si protagonistë shumë futbollistë shqiptarë, të përzgjedhur mes kandidatëve për t’u bërë pjesë e “Skuadrës së vitit” si në Superligë, ashtu edhe në kategorinë e dytë, shkruan albinfo.ch.

Ata kanë shkëlqyer në edicionin e kaluar dhe sigurisht se pritet të shkëlqejnë edhe në mbrëmjen e veçantë të futbollit zviceran.

Në formacionin ideal të këtij edicioni për Superligën e Zvicrës, mes emrave që mund të përzgjidhen është edhe ai i Taulant Xhakës, gjithnjë e më shumë lider te Baseli, skuadër që po dominon. Përkrah tij është edhe shqiptari që luan për Maqedoninë, Ezgjan Alioski i Luganos.

Në Challenge League, sigurisht që nuk mund të mungonin emrat e dy futbollistëve shqiptarë të Zurichut, Burim Kukeli dhe Armando Sadiku, edhe pse ky i fundit tashmë ka kaluar në Superligë, në radhët e Luganos dhe do të vazhdojë atje pjesën e mbetur të sezonit.

Në listën e sulmuesve në këtë kategori gjendet edhe emri i kosovarit 20-vjeçar të Schaffhausen, Shkëlqim Demhasaj, i cili është një nga zbulimet e sezonit në Zvicër, ku në 18 ndeshje ka shënuar 8 gola.

Futbollistët shqiptarë protagonistët kryesorë në Zvicër

 

1426695666qeveria-e-kosoves-ll-640x330

Detaje shtesë nga Qeveria për pensionet e kosovarëve në Zvicër

Në mbledhjen e Qeverisë janë diskutuar një sërë temash. Njëra ndër to ka qenë edhe marrëveshja për qytetarët e Kosovës të cilët kanë punuar në Zvicër.

Periskopi.com Lajme

Kryeministri Isa Mustafa e vlerësoi këtë marrëveshje që adreson problemet e kosovarëve që punojnë në Zvicër.

Ndërkohë ministri Abrashi ka treguar për efektet pozitive të kësaj marrëveshje.

“Qytetarëve të dy shteteve do t’u mundësohet lëvizja e lirë që të punojnë dhe të realizojnë të drejtat e tyre, siç janë pensionet e moshës, pensionet familjare, pensionet invalidore të punës dhe të drejta tjera nga fusha e sigurimit social. Në veçanti, me këtë marrëveshje, qytetarëve të Kosovës të cilët kanë punuar një kohë të gjatë në Konfederatën e Zvicrës do t’iu mundësohet që pas arritjes së moshës së pensionimit të kenë të drejtë që pensionin e tyre ta marrin në shtetin e tyre, pra në shtetin e Kosovës. Në bazë të kësaj marrëveshje, qytetarëve të Kosovës do t’u mundësohet e drejta për t’i bashkuar edhe periudhat kontributive. Me miratimin në parim të kësaj nisme nga Qeveria e Kosovës, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale si bartëse e këtij procesi në bashkëpunim me institucionet tjera relevante, sikurse Ministria e Jashtme, do të angazhohet në negocimin e kësaj marrëveshje duke u bazuar në Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe ligjet tjera të aplikueshme. Miratimi i kësaj nisme e autorizon Ministrinë që të filloj menjëherë negocimin e marrëveshjes për sigurime sociale mes Republikës së Kosovës dhe Konfederatës së Zvicrës, negociata që parashihet të fillojnë javën e ardhshme”, është shprehur, ministri Abrashi.

Në këtë mbledhje janë aprovuar edhe udhëzimet me ligjin për kompensimin e viktimave të krimit.

Gjeni të plotë komunikatën:

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa, ka mbajtur sot mbledhjen e rregullt, të 127-ën me radhë. Kabineti qeveritar ka aprovuar dy udhëzime të parapara me Ligjin për Kompensimin e Viktimave të Krimit. Udhëzimi Administrativ për Mënyrën e Kompensimit Përfshirë edhe Llogaritjen e Kompensimit për Dëmtimet e Shumëfishta, rregullon kërkesën për kompensim e cila është e përcaktuar në detaje, përfshin plotësimin e saj, dorëzimin dhe afatin brenda së cilit duhet të dorëzohet. Kjo për faktin që të bëhet sa më e lehtë qasja e viktimave në kompensim. Ndërsa, udhëzimi administrativ për Regjistrat për Parashtruesit e Kërkesës dhe për Vendimet e Lëshuara rreth Kompensimeve përcakton rregullat dhe kushtet për mbajtjen e regjistrave, duke filluar nga pranimi i lëndës, deri tek nxjerrja e vendimit dhe komunikimin e vendimit tek pala. Po ashtu, rregullon edhe pjesën e arkivimit të dokumentacionit dhe qasjes në evidencë, si dhe dispozitave që janë të nevojshme gjatë punës së komisionit, i cili do të bëjë vlerësimin e kërkesave për kompensim. Aprovimi i këtyre dy udhëzimeve administrative, që u ndihmua nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, bënë kompletimin e legjislacionit të nevojshëm të kësaj fushe dhe rrjedhimisht mundëson fillimin e kompensimit të viktimave të krimit. Gjatë mbledhjes është aprovuar edhe vendimi preliminar për shpronësim për interes publik të pronave shoqërore të KBI “Progres” Prizren, të cilat preken nga realizimi i Projektit për ndërtimin e Impiantit për Trajtimin e Ujërave të Zeza, Zona Kadastrale Vllashnje, Komuna Prizren. Po ashtu, është miratuar edhe Nisma për lidhjen e Marrëveshjes për sigurime sociale ndërmjet Konfederatës së Zvicrës dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës. Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, tha se efektet pozitive që do të dalin nga kjo marrëveshje janë të mëdha për qytetarët e Kosovës të cilët kanë punuar dhe punojnë në Zvicër.

“Qytetarëve të dy shteteve do t’u mundësohet lëvizja e lirë që të punojnë dhe të realizojnë të drejtat e tyre, siç janë pensionet e moshës, pensionet familjare, pensionet invalidore të punës dhe të drejta tjera nga fusha e sigurimit social. Në veçanti, me këtë marrëveshje, qytetarëve të Kosovës të cilët kanë punuar një kohë të gjatë në Konfederatën e Zvicrës do t’iu mundësohet që pas arritjes së moshës së pensionimit të kenë të drejtë që pensionin e tyre ta marrin në shtetin e tyre, pra në shtetin e Kosovës. Në bazë të kësaj marrëveshje, qytetarëve të Kosovës do t’u mundësohet e drejta për t’i bashkuar edhe periudhat kontributive. Me miratimin në parim të kësaj nisme nga Qeveria e Kosovës, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale si bartëse e këtij procesi në bashkëpunim me institucionet tjera relevante, sikurse Ministria e Jashtme, do të angazhohet në negocimin e kësaj marrëveshje duke u bazuar në Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe ligjet tjera të aplikueshme. Miratimi i kësaj nisme e autorizon Ministrinë që të filloj menjëherë negocimin e marrëveshjes për sigurime sociale mes Republikës së Kosovës dhe Konfederatës së Zvicrës, negociata që parashihet të fillojnë javën e ardhshme”, tha ministri Abrashi. Kryeministri Isa Mustafa vlerësoi rëndësinë e kësaj marrëveshje, e cila adreson problemet e qytetarëve të Kosovës që kanë punuar në Zvicër. “Unë e konsideroj se është një hap shumë i rëndësishëm, sepse ka pas shumë probleme sa i përket sigurimeve sociale me Zvicrën dhe mendoj se është një sukses i Qeverisë që ne ta përmbyllim këtë proces tepër të rëndësishëm që drejtpërdrejt adreson problemet e qytetarëve tanë që kanë punuar atje”, tha kryeministri Mustafa.

 

 

zvicrra

Në këtë qytet të Zvicrës ka më së shumti të huaj

Dhjetë qytete në Zvicër numërojnë më shumë se 50.000 banorë. Vendësit janë duke dominuar në pjesën më të madhe, por përqindja e të huajve ndryshon në masë të madhe, nga 23.4% në Winterthur, në 48.4% në Gjenevë.

Periskopi.com Lajme

Në Cyrih, qyteti më i madh zviceran, statistikat ferederale tregojnë se jetojnë më së shumti të huaj, përkatësisht 124.823 (në vitin 2014). Por, në Gjenevë, ku ka shumë organizata ndërkombëtare, prania e të huajve është më e madhe.

Radio zvicerane (RTS) ka raportuar se në Lokarno, një qytet në kantonin italian në Ticino, me 16.400 banorë, ka më shumë njerëz që vijnë nga kantonet e tjera ose nga jashtë se sa vendës. Proporcioni i të huajve është 35 për qind. Së bashku, këto dy kategori përbëjnë shumicën e popullsisë në krahasim me vendësit, të cilët përbëjnë 48%.

Sipas “swissinfo”, mesatarisht, një e pesta e popullsisë zvicerane ka lindur në qytetet më të populluara jashtë vendit dhe një e gjashta e personave pa shtetësi zvicerane kanë lindur në Zvicër.

pistole-587x396

Refugjatja kosovare qëllohet nga revolja frikësuese në Zvicër

Njëri nga plumbat ose petardat e gjuajtura ka qëlluar kosovaren 37 vjeçare e cila ka pësuar një lëndim të lehtë (djegie), thotë një zëdhënës i policisë

Periskopi.com Lajme

Persona të panjohur kanë gjuajtur me pistoletat e tyre frikësuese në drejtim të një qendre të azilit në Freiburg. Me këtë rast  kanë qëlluar një banore të qendrës, një azilkërkuese 37 vjeçare nga Kosova, e cila ka marrë lëndime të lehta. Policia kriminalistike është duke zhvilluar hetimet, shkruan badischezeitung.de.

Sipas policisë, në natën në mes të enjtes dhe të premtes janë drejtuar tri të shtëna në drejtim të qendrës së azolit, nga një grup prej tre personash të panjohur, transmeton albinfo.ch. Njëri nga plumbat ose petardat e gjuajtura ka qëlluar kosovaren 37 vjeçare e cila ka pësuar një lëndim të lehtë (djegie), thotë një zëdhënës i policisë.

Autoritetet ende nuk mund të thonë asgjë lidhur me prapavijën e të shtënave. Ato janë shkrepur në drejtim të qendrës së azilit, por nuk dihet nëse kjo është bërë në mënyrë të qëllimshme. Është sulmi i parë në një qendër të strehimit të refugjatëve në Freiburg, theksojnë në polici.

Kosovarja 37 vjeçare kishte dëgjuar rreth orës 2.30 të pas mesnatës dy krisma dhe kishte dalë nga ndërtesa së bashku me të birin për të parë se çfarë po ndodhte, përcjell albinfo.ch. Djali i saj 17 vjeçar nuk është qëlluar ndërsa e ëma, e lënduar lehtë, nuk ka pasur nevojë për ndihmën mjekësore.

Policët kanë parë tre persona duke ikur dhe është vënë në ndjekje të tyre por deri më tash pa sukses.

Refugjatja kosovare qëllohet nga revolja frikësuese: lëndohet lehtë

auto_sulmi-france1482052185

Thaçi dënon sulmet në Berlin, Cyrih e Ankara

Sulmet në kryeqendrat evropiane janë sulme kundër civilizimit dhe vlerave që me shumë sakrificë janë ndërtuar. Është detyrë e të gjithë neve që t’i mbrojmë këto vlera, duke lënë një trashëgimi për brezat e ardhshëm.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka thënë presidenti Hashim Thaçi, duke theksuar se populli i Kosovës ndan dhimbjen me familjet, popujt dhe shtetet e Gjermanisë dhe Zvicrës për të vrarët dhe të plagosurit në sulmet në Berlin dhe në Cyrih.

“Njësoj i dënueshëm është edhe akti i vrasjes së diplomatit rus në Ankara. Diplomatët janë ura mes shteteve dhe kombeve, përmes punës së tyre për përmirësimin e komunikimit dhe mirëkuptimit mes popujve. Ata janë çelës i zgjidhjes së problemit e jo vetë problemi”, u shpreh Thaçi.

“Nuk mund të zmbrapsemi para dhunës, por duhet të qëndrojmë të fortë, të përgatitur dhe vigjilentë në angazhimin tonë për paqe dhe stabilitet”, potencoi ai në fund.

Cili qytet është më i liri në Zvicër?

Në Bazel dhe Gjenevë mbetet pak buxhet kur paguhen të gjitha faturat mujore. Këtë e dëshmon një studim i krahason të gjitha komunat zvicerane.

Periskopi.com Lajme

Përgjigjja e “Credit Suisse” është se në kantonin Uri mbesin më shumë para kur i paguani taksat, premitë e sigurimeve shëndetësore dhe shpenzimet e tjera të lidhura me vendin e banimit. Uri është kantoni që ka mbajtur pozitën lart që nga viti 2011, shkruan “Handelzeitung”, përcjell albinfo.ch.

“Credit Suisse” ka analizuar dhe ka krahasuar koston e jetës në 2.300 komunat zvicerane dhe kantone. Në këtë mënyrë, banka zvicerane ka marrë në konsideratë katër blloqe të mëdha me kosto, të cilat ndikojnë në buxhetin: taksat, kostot e strehimit, shpenzimet për rrugën deri në punë dhe kostot financiare të kujdesit për fëmijët.

Urit, Glarus, Obwalden, Thurgau dhe Appenzelli janë ndër kantonet më të lira për banim.

Në varësi të të ardhurave, avantazhet dhe disavantazhet e një vendbanimi janë të ndryshme: për dikë që fiton shumë, shpenzimet për sigurimin shëndetësor dhe banimi janë më pak të rëndësishme se sa tatimet. Kur një çift me të ardhura prej 100 mijë franga lëviz nga kantoni Zug në kantonin e Neuchâtel-it, fatura tatimore vjetore është pothuajse 11.000 franga e lartë. Nëse të ardhurat janë 300 mijë franga, çifti duhet të paguajë më shumë se 41.000 franga taksa.

Cili qytet është më i liri në Zvicër?

 

Azeminja

Azeminja, shqiptarja shofere e autobusit të gjatë 25 metra nëpër rrugët e Zvicrës (Foto)

Azemine Shaqiri është njëra nga shqiptarët e pakta që kanë zgjedhur udhëtimin e përditshëm me autobusin e saj në të njëjtin itinerar, përreth qendrës së Cyrihut

Periskopi.com Lajme

Azeminja tashmë në këtë rutinë ia ka dalë të mësoj çdo metër të rrugës. Por drejtimi i autobusit fizarmonikë 25 metra i gjatë nëpër rrugët e mëngjesit, kur të gjithë shkojnë në punë kërkon sigurisht përqendrimin më të lartë.

30-vjeçarja nuk e përfytyron sot që të bëjë ndonjë punë tjetër. Kjo në një kohë kur këtë punë e bëjnë më shumë burrat.

“E bëj me shumë dëshirë punën e shoferes tashmë 8 vjet”.

Por si është ndjerë ajo si femër dhe si shqiptare në një vend të huaj, duke guxuar të provojë veten në një arenë të rezervuar për burra? “Do të kisha shumë dëshirë të ketë më shumë shofere femra shqiptare për të treguar se edhe ne kemi aftësitë dhe guximin që të drejtojmë autobusët apo tramvajet e qytetit. Në fillim kisha frikë se po bëj aksidente pasi që ngasja me autobus kërkon përqendrim të madh në krahasim me tramvajet që lëvizin në binarët e tyre, e nuk iu duhet përparësi nga veturat.”, thotë shoferja 30 vjeçare. Shqiptarja me origjinë nga Presheva ka dëshirë që në të ardhmen të drejtojë edhe tramvajet e qytetit

Më parë, ajo ka punuar si shitëse deri në moshën 22-vjecare. Tani punon në Cyrih – që është një qytet metropol por i lehtë për t’u orientuar.

Në profesion asaj i pëlqen kontakti me njerëzit. Përditë Azeminja gëzohet për pasagjerë të këndshëm, që në të shumtën e rasteve janë të moshuar. Edhe më mirë ndjehet me pasagjerët shqiptar, e që pa hezitim i përshëndet në gjuhën shqipe. “Befasohen kur më shohin se jam shofere shqiptare ”, tregon Azeminja. Edhe në jetën private shoferen e autobusit e sheh nganjëherë në timon. Megjithatë ajo udhëton me veturë sa më pak që të mundet – në fakt vetëm për rrugën për në punë dhe për në shtëpi.

8 vjet në timon të autobusit

“Lexova se po kërkonin shoferë dhe aplikova. Pastaj kalova me sukses të gjitha provimet dhe mora patentën për shofer autobusi në VBZ dhe tani unë mund t’i drejtoj autobusët”, thotë Azemine Shaqiri. 30-vjeçarja nuk e përfytyron sot që të bëjë ndonjë punë tjetër. Kjo në një kohë kur këtë punë e bëjnë më shumë burrat. “E bëj me shumë dëshirë punën e shoferes tashmë 8 vjet”.

img_1158-586x389 img_1165-586x389 img_1166-586x389 img_1167-586x389

Azeminja, në arenën “e rezervuar” për burra

 

Enver Hoxhaj

Hoxhaj në Zvicër dhe Lihtenshtajn, kërkon mbështetje për zhvillim ekonomik dhe investime

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka zhvilluar vizitë zyrtare në Zvicër dhe në Lihtenshtajn. Gjatë kësaj vizite, Hoxhaj është takuar me homologët e tij, ministrat e jashtëm të të dyja shteteve, ku temë kryesore e takimeve ka qenë zhvillimi ekonomik dhe sjellja e investimeve nga këto dy shtete në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Në Zvicër, Hoxhaj ka biseduar edhe për çështjen e pensioneve.

Gjatë qëndrimit në Zvicër, ministri Hoxhaj ka takuar udhëheqësin e Departamentit Federal për Punë të Jashtme, Didier Burkhalter. Ai ka folur për klimën e mirë për investime në Kosovë, me ç’rast ka kërkuar sjelljen e investimeve nga Zvicra në vendin tonë.

“Në takimet që kisha më Ministrin e Punëve të Jashtme të Zvicrës, dhe me ministren e Lihtenshtajnit, biseduam për mbështetjen e këtyre vendeve sa i takon zhvillimit ekonomik dhe sjelljes së investitorëve të rinj në Kosovë, si dhe për mbështetjen në anëtarësimin në organizata ndërkombëtare. Besoj që në të dyja çështjet do të kemi mbështetjen e tyre”, ka thënë Hoxhaj.

Po ashtu, në këtë takim, Hoxhaj ka adresuar edhe çështjen e pensioneve për qytetarët e Kosovës të cilët kanë punuar në Zvicër. Ai ka thënë se shumë shpejt pret vendime pozitive në këtë drejtim.

“Në takimin me homologun tim zviceran kemi adresuar edhe çështjen e pensioneve të qytetarëve të Kosovës që kanë punuar në Zvicër dhe shumë shpejtë presim vendime pozitive në këtë drejtim”, ka përfunduar Hoxhaj.

Gjatë vizitës në Lihtenshtajn Hoxhaj ka takuar homologen e tij Aurelia Frick. Edhe në këtë takim temë kryesore ka qenë zhvillimi ekonomik dhe sjellja e investorëve të rinj nga Lihtenshtajni në Kosovë.

Përveç takimeve me homologët e tij, Hoxhaj ka mbajtur takime edhe me Komisionet për Politikë të Jashtme të të dyja vendeve. Ndërkaq sonte, Hoxhaj do të mbajë ligjeratë në Universitetin e Bernit./ Periskopi

6 4 3 2

Euro

18-vjeçarja nga Kosova mashtron zviceranin 59-vjeçar

Një vajzë 18 vjeçe ka luajtur me dashurinë një burri 59 vjeç, duke e shfrytëzuar financiarisht. Tani ajo dhe tutori i saj janë arrestuar, raporton gazeta zvicerane “Blick”.

Periskopi.com Lajme

Ngjarja ka ndodhur në Uster të Zvicrës, ku vajza ka arritur t’i rrëmbejë atij rreth 2000 franga në emër të dashurisë për interes”.

18­vjeçarja është shqiptare nga Kosova, gjithashtu dhe tutori i saj 40 vjeç.

“Shqiptarja e ka shfrytëzuar 59­vjeçarin për operacione të ndryshme, pagesa dhe për shpenzime të tjera. Të martën e kaluar, 59­vjeçari kuptoi mashtrimin e saj dhe e paraqiti rastin përpara policisë së Uster, që filloi vëzhgimin e çiftit nga Kosova.

Nuk shkoi gjatë dhe 18­vjeçarja i paraqitet përsëri burrit në moshë për t’u takuar dhe qëllim për ta shfrytëzuar ekonomikisht.

Policia në momenti që e pa duke zbritur nga vetura e tutorit, i arrestoi të dy me akuzën “mashtrim për favore seksuale”.