zjarri-650x358

Zjarr i madh përfshinë qendrën tregtare “Viva” në Shtime (Video)

Një zjarrë i madh ka përshirë para disa minutash qendrën tregtare “Viva” në Shtime, i cili ende është duke vazhduar.

Periskopi.com Lajme

Lajmin për Periskopin e ka konfirmuar Basri Shala nga Policia në Ferizaj, që sipas tij nuk raportohet për viktima.

Ai ka thënë se zjarrfikësit janë duke u munduar ta shuajnë zjarrin, por që po hasin në vështirësi pasi flakët janë shumë të mëdha.

“Konfirmoj që ka ndodhur zjarri dhe edhe është duke vazhduar. Zjarrfikësit po mundohet të bëjnë punën e tyre. Ne ndihmë u kanë dalë zjarrfikësit e Ferizajt dhe të Lipjanit, megjithatë është problem që të shuhet zjarri pasi është një flakë shumë e madhe. Rasti ka ndodhur para rreth një ore dhe zjarri ende po vazhdon. Ende nuk dihen shkaktarët e zjarrit”, tha ai.

Zjarri i madh shihet nga largësia edhe në një video të dërguar nga një lexues i Periskopit./Periskopi/

 

Vazhdon lufta me zjarrin në Graubünden

Deri tash nën flakët e zjarrit janë 120 hektarë pyje por aktualisht është arritur që zjarri të izolohet brenda kësaj hapësire, është thënë në një konferencë për media në Chur, Graubünden

Periskopi.com Lajme

Zjarri që ka shpërthyer mbrëmjen e të martës në pyje, në Misox të Kantonit të Graubündenit ende nuk ka arritur të shuhet. Duket se zjarrfikësit dhe të angazhuarit tjerë në shuarjen e zjarrit do të përballen edhe gjatë ditëve në vijim me zjarrin e rrezikshëm.

Deri tash nën flakët e zjarrit janë 120 hektarë pyje por aktualisht është arritur që zjarri të izolohet brenda kësaj hapësire, është thënë në një konferencë për media në Chur, Graubünden. Ndryshe, erërat e fuqishme që po fryjnë rrezikojnë përhapjen më të madhe të zjarrit. Ato po pengojnë helikopterët zjarrfikës dhe kjo është arsyeja përse deri tash zjarrfikësit nuk kanë pasur mundësi të afrohen te vatra e zjarrit.

Tash për tash autostrada A13 vazhdon të jetë e mbyllur për trafikun. Në shkëmbinjtë skaj autostradës, për shkak të temperaturave të larta dhe ujit që përdoret për shuarje, vazhdimisht po shkëputen gurët dhe po pamundësojnë zhvillimin normal të trafikut.

Vazhdon lufta me zjarrin në Graubünden

Sulm ndaj trolejbusëve në Athinë

Një grup personash kanë ndalur tre trelejbusë dhe pasi kanë zbritur udhëtarët brenda, në automjete kanë derdhur lëndë djegëse

Periskopi.com Lajme

Tre trolejbusë në Athinë janë sjellë në gjendje të papërdorshme si pasojë e sulmit me koktej molotovi, raporton Anadolu Agency (AA).

Një grup personash në rrugën Patission në afërsi të lagjes Eksarhia kanë ndalur tre trelejbusë dhe pasi kanë zbritur udhëtarët brenda, në automjete kanë derdhur lëndë djegëse dhe kanë gjuajtur me koktej molotovi.

Pas zjarrit kanë ndërhyrë edhe ekipet zjarrfikëse, ndërsa 3 trolejbusët janë shkatërruar. Ndërkohë, policia ka marrë masa intensive të sigurisë në vend, ndërsa vendi i ngjarjes ka qenë i mbyllur për trafikun për një kohë.

Në lagjen Eksarhia shpeshherë ndodhin përplasje mes policisë dhe grupeve që e quajnë veten si “anarkistë kundër rendit”.

Digjet vetura në mes të rrugës në Prishtinë (Foto)

Një veturë e tipit Audi është kapluar nga flakët në mes të ditës afër stacionit të autobusëve në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Një shikuese e Klan Kosovës ka dërguar videon kur vetura ishte gati e tëra në flakë, afër Qendrës Tregtare Dardha.

Nuk dihen shkaqet që çuan deri tek ndezja e flakëve dhe as nëse është lënduar dikush.

Derisa vetura ishte në flakë kanë mbërritur edhe zjarrfikësit dhe kanë intervenuar për të shuar flakën.

Në vendin e ngjarjes nuk është parë policia.

vetura vetura-ballina

Merr flakë një aeroplan në aeroportin e Çikagos, evakuohen pasagjerët (Video)

Një aeroplan i kompanisë ajrore “American Airlines” ka marrë flakë teksa ndodhej në pistën e Aeroportit ndërkombëtar “O’Hare” të Çikagos.

Periskopi.com Lajme

Të paktën 6 ambulanca janë thirrur me urgjencë për në vendngjarje, ndërkohë që raportohet se aeroplan ka marrë flakë pas shpërthimit të njërës prej rrotave të tij teksa ai po ngrihej në ajër.

Pasagjerë të shumtë nga aeroporti në fjalë kanë nisur hedhjen e fotove dhe videove nëpër media sociale.

Zjarri ka rënë në një avion tregtar, ndërsa pamjet e shtëllungave të dendura të tymit janë regjistruar edhe nga një tjetër avion në lëvizje.

Raportimet e para flasin për evakuimin e të gjithë pasagjerëve në bordin e avionit.

Sipas asaj që thonë dëshmitarë nga vendngjarja, avioni ka marrë flakë menjëherë pasi ka tentuar të ngrihet nga pista, e më pas është rrëzuar, ngjarje e shënuar rreth orës 14:30 me atë lokale.

Ende nuk ka asnjë konfirmim sesa njerëz ndodheshin në avion në atë moment, apo nëse ky incident do të shkaktojë vonesa të fluturimeve të tjera nga “O’Hare”, një prej aeroporteve më të ngarkuara të botës.

Ja si merr flakë një makinë në qendër të Tiranës

Periskopi.com Video