xhaka-shaqiri

Xhaka flet para përballjes me Shaqirin

Arsenali dhe Stoke City takohen nesër për të zhvilluar ndeshjen e radhës në Premier Ligë.

Periskopi.com Sporti

Në këtë duel takohen edhe dy futbollistët nga Kosova, Granit Xhaka i Arsenalit dhe Xherdan Shaqiri i Stoke.

Mesfushori i londinezëve ka shkruar në rrjetet sociale se ndihet i lumtur që do të takohet me shokun e tij.

“Stërvitja e fundit para ndeshjes me Stoke Cityn. I lumtur që do të mirëpres shokun tim Xherdanin”, ka shkruar Xhaka. /Periskopi.com

al2cc

Shaqiri rikthehet në Serie A?

Xherdan Shaqiri mund të largohet nga Stoke City që në janar.

Periskopi.com Sporti

Roma e ka ringjallur interesimin për ish-futbollistin e Interit dhe Bayernit të Munichut.

Mediat në Itali shkruajnë se lojtari mund të kthehet në Itali që në janar.

Dëmtimi i Mohamad Salah i cili do të mungojë deri në shkurt të vitit të ardhshëm ka bërë që drejtuesit e Romës të tentojnë rikthimin e Shaqirit në Itali.

Lojtari është lider i Stoke Cityt që me shumë mundësi do të tentojë ta bllokojnë këtë transferim.

Shaqiri kishte një eksperiencë të keqe gjashtëmujore me Interin

XHERDAN SHAQIRI

Shaqiri paralajmëron largimin: Dua ta luaj në Ligën e Kampionëve

Ylli shaqiptar nga Kosova, Xherdan Shaqiri ka pranuar se mund të largohet nga Stoke City.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se dëshiron që të luajë në Ligën e Kampionëve.

“Në moshën 25-vjeçare do të ishte absurde të thosha se unë dua ta përfundoj karrierën në Stoke Cityt. Në këtë moment po ndihem shumë rehat, kam shënuar tre gola”, ka deklaruar Shaqiri.

“Stoke City është super ekip me super trajner dhe mban vendin e nëntë në Premier League. Por sigurisht unë do të luaj në një të ardhme të afërt edhe një herë në Ligën e Kampionëve”, shtoi ai. /Periskopi.com

graniti

Ja si dukeshin Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri kur ishin fëmijë (Foto)

Dy yjet e futbollit nga Kosova, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri janë futbollistë të përmendur në të gjithë botën.

Periskopi.com Sporti

I pari luan për klubin e madh anglez, Arsenal, ndërsa i dyti për skuadrën tjetër nga Premier Liga, Stoke City.

Në të kaluarën ata ishin së bashku pjesë e skuadrës zvicerane Basel.

Këtu mund të shihni se si dukeshin ata kur ishin fëmijë. /Periskopi.com

shaqa

shaqiri

Trajnerët e njohur në ‘luftë’ për shkak të Shaqirit

Trajneri i Stoke Cityt, Mark Hughes i është përgjigjur komenteve të trajnerit të Zvicrës, Ottmar Hitzfeld.

Periskopi.com Sporti

Ky i fundit tha ditë më parë se shpreson që ‘Shaqa’ nuk do të qëndrojë te një skuadër si Stoke.

Mirëpo, Hughes e fton Hitzfieldin që ta shoh një lojë të Stoke’s nga afër.

“Ndoshta Ottmar duhet të vijë dhe të shoh një lojë në fundjavë. Të shohim energjinë e futbollit këtu. Jam i sigurtë se ai do të gëzohet po ta sheh një ndeshje të tillë”, deklaroi Hughes. /Periskopi.com

honduras-v-switzerland-group-e-2014-fifa-world-cup-brazil

Pas Januzaj edhe Xhaka e Shaqiri shprehin ngushllimet e tyre për familjarët e viktimave (Foto)

Mesfushorët shqiptarë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, i ka ngushëlluar familjarët e viktimave të aeroplanit të rrëzuar në Kolumbi.

Periskopi.com Sporti

Futbollistët zvicëran me prejardhje shqiptare kanë shprehur ngushllimet e tyre përmes rrjeteve të tyre sociale Instagram.

xhaka

“Ngushëllimet dhe lutjet e mia për të gjitha familjet në këtë moment shumë të vështirë. U prehshin në paqe”, ka shkruar Xhaka.

shaqa

“Lutemi për Chapecoense”, shkruan në postimin e Shaqirit. /Periskopi/

shaqiri-flamuri

Shaqiri uron për 28 nëntorin (Foto)

Ylli shqiptar i Premier Ligës, Xherdan Shaqiri ka uruar shqiptarët për festën e 28 nëntorit.

Periskopi.com Sporti

Këtë, ai e bëri nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.

shaqiri-flamuri /Periskopi.com

shaqa

Shaqiri e fiton duelin ndaj Valon Behramit

Xherdan Shaqiri me skuadrën e tij Stoke City ka fituar si mysafirë i Watfordit të Valon Behramit.

Periskopi.com Sporti

Watford ishte nikoqirë i Stoke City në kuadër të Premier Ligës Angleze.

Që të dytët ishin në fushë nga minuta e parë për skuadrat e tij, por që skuadra e Shaqirit ishte ajo që fitojë me rezultat 0-1, me autogolin e Gomes i cili shënoi në portën e tij.

berh
Valon Behrami, Watford

Stoke City me këtë fitore renditet e  me 16 pikë ndërsa Watford mbetet në pozitën e tetë me 18 pikë. Vlen të theksohet se Behrami është ndëshkuar me karton të verdhë. /Periskopi/

XHERDAN SHAQIRI

Shaqiri nuk e harron Kosovën, po përgatitë diçka speciale për të

Pasi luajti me dy ekipe të mëdha si Bayerni i Mynihut dhe Interit, tashmë Xherdan Shaqiri ka filluar të mendojë edhe për futbollin në Kosovë.

Periskopi.com Sporti

Lojtari që aktualisht luan tek Stoke City, ka hapur një akademi moderne futbolli në vendin e tij të lindjes sëbashku me vëllain e tij.
Natyrisht që duke qenë i zënë me futbollin aktiv, me çështjen e akademisë merret vëllai i Xherdanit, Ari.

I pyetur në lidhje me akademinë e futbollit që mban emrin “Prio Soccer”, Ari Shaqiri u shpreh:

“Është një projekt shumë i madh dhe ka filluar me mjaftë sukses në Zvicër fillimisht.

Ka tre muaj që është hapur akademia dhe deri më tani kemi mbi 50 futbollistë të regjistruar.

Ka shumë futbollist të talentuar edhe nga Kosova dhe Shqipëria kemi nxënës të cilët premtojnë shumë për të ardhmen”, deklaroi Shaqiri.

Shaqiri me super-akademi të futbollit (Foto)

Shqiptarët nëpër Evropë po tregohen të suksesshëm thuajse në të gjitha sferat e jetës.

Periskopi.com Sporti

Sa i përket futbollit, Xherdan Shaqiri padyshim që mund të merret shembull nga të rinjtë për suksesin e tij fillimisht me Baselin pastaj edhe me Bayernin ku arriti kulmin duke fituar trofeun më të çmueshëm për klube, Ligën e Kampionëve.

Por një tjetër Shaqiri ka filluar furishëm me suksese në Zvicër, vendi i mundësive për shqiptarët.

Ari Shaqiri, është vëllai i madh i Xherdanit i cili ka filluar të merret me fëmijë dhe ka hapur një akademi të futbollit që e quan ‘Prio Soccer’, që në shqip do të thotë ‘Prioritet futbolli’.

Akademia është hapur tre muaj më parë dhe deri më tani po ka mjaft sukses, pasi në të janë mbi 50 futbollistë.

Në një prononcim për Telegrafin, krijuesi i akademisë ‘Prio Soccer’, Ari Shaqiri tregon për përvojën e tij në këtë drejtim.

“Është një projekt shumë i madh dhe ka filluar me mjaftë sukses në Zvicër fillimisht. Ka tre muaj që është hapur akademia dhe deri më tani kemi mbi 50 futbollistë të regjistruar”, shprehet Ari Shaqiri për Telegrafin.

Në këtë akademi ka futbollistë të talentuar nga të gjitha nacionalitet, por një numër i madh është edhe i shqiptarëve.

prio-soccer2

Ari tregon se ka shumë talent në këtë akademi dhe beson se një ditë këta futbollistë të rinj mund të bartin fanellën e ndonjë skuadre të madhe evropiane.

“Ka shumë futbollist të talentuar edhe nga Kosova dhe Shqipëria kemi nxënës të cilët premtojnë shumë për të ardhmen”, deklaroi Shaqiri.

Përpos Ari Shaqirit, në këtë akademi janë edhe disa trajnerë profesionist të cilët më parë kanë luajtur edhe për Përfaqësuesen e Zvicrës e skuadra të mëdha zvicerane si Grasshopper apo Zurich.

Stefan Kohler është trajneri kryesor në akademi që më parë ka qenë i rregullt tek Përfaqësuesja e Zvicrës nga mosha U15 deri në U21, ndërsa pas tij vijnë edhe Simon Dunk ish futbollist i Baselit, Kimran Kurtish dhe Fabio Welbers.

Shaqiri ka në plan që këtë akademi ta sjellë edhe në Kosovë për t’i ndihmuar fëmijët kosovar ta tregojnë talentin dhe t’i dërgoj në skuadrat e mëdha evropiane.

“Qëllimi është që këtë akademi ta hap edhe në Kosovë. Jemi duke shqyrtuar mundësinë se në cilin qytet ta hapim. Ne synojmë që t’i ndihmojmë fëmijët kosovar dhe në momentin që do të hapet akademia atëherë përpos që do të angazhojmë trajnerë vendor do të sjellim edhe profesionist nga Zvicra”, deklaroi Shaqiri për Telegrafin.

Por para Xherdanit, ishte Ari ai që ka luajtur në gjigantin zviceran Basel, ku ishte së bashku me yllin e sotëm të Barcelonës, Ivan Rakitic dhe portierin e Kombëtares së Zvicrës, Yann Sommer.

Qëllimi i Arit është që t’i ndihmojë një ditë fëmijët kosovar dhe për këtë ka vendosur që në të ardhmen këtë akademi ta hap në Kosovë pa përfituar ndonjë gjë.

Për të parë më shumë material nga akademia ‘Prio Soccer’, mundeni të futeni edhe në faqen zyrtare www.priosoccer.com. /Telegrafi

shaqiri-xhaka-behrami

Zbulohet, ja çka bënë për Kosovën Shaqiri, Xhaka e Behrami

Samir Ujkani kupton zgjedhjen e emrave si Behrami, Shaqiri e Xhaka. Ai po ashtu ka theksuar se ata ishin të parët që e kanë uruar pas ndeshjes me Finlandën.

Periskopi.com Sporti

Samir Ujkani ka thënë gjithashtu se mirëkupton zgjedhjen e emrave si Behrami, Shaqiri e Xhaka.

“Shaqiri dhe Xhaka janë rritur si unë jashtë vendin, por ndjehen të Kosovës. Unë i njoh ata shumë mirë sepse shihemi gjatë pushimeve në Kosovës”, ka deklaruar Ujkani për SoFoot.com.

“Pat të keq ata nuk e kanë zgjedh Kosovën, por unë i respektoj sepse Zvicra ka dhënë shumë për ta. Ata ishin të parët që më kanë uruar pas ndeshjes me Finlandën”, ka theksuar vushtrriasi.

Ndërkaq, ai pranoi se ekipi përballej me sfida shumë të veçanta.

“Në skuadër ka lojtarë të cilët nuk e flasin mirë gjuhën tonë. Para ndeshjes dëgjojmë këngë popullore me fjalë që flasin për familjen, bashkimin dhe vuajtjen. Të gjithë kanë humbur të paktën një pjesëtar familjeje në këtë luftë, nuk mund ta harrojmë kurrë”, tha ai, duke zbuluar më pas se objektivi që lojtarët kosovarë i kishin vënë vetes ishin të ngjitnin përfaqësuesen mes 100 më të mirave në Botë brenda vitit të ardhshëm”, u shpreh Ujkani.

Në fund, edhe një pyetje për një duel të mundshëm Serbi-Kosovë. “Të flasim pas 20 viteve për këtë, se përndryshe do të duhej të luhej pa tifozë”, janë fjalët kuptimplota të Ujkanit.

xherdan-shaqiri-stoke-premier-league_3764418

Ja me çfarë shkoi Xherdan Shaqiri për të bërë shopping (Foto)

Ylli i Stoke Cityt, Xherdan Shaqiri, si duket që nga transferimi i tij në Angli, jo vetëm që është adaptuar në lojën e tyre por edhe në stilin e jetës.

Periskopi.com Sporti

Ish ylli i Bayernit është fotografuar nga reporterët anglezë, ku është parë me një biçikletë dhe me një veshje elegante. /Periskopi.com/

shakirrri
Xherdan Shaqiri
shaqa

Januzaj dhe Shaqiri nga më të mirët në Premier Ligë

Mediumi i njohur britanik “TalkSport” ka përfshirë dy shqiptarë në 20 futbollistët më të mirë të Premier Ligës në pozitën e mesfushorit ofensiv apo organizativ.

Periskopi.com Sporti

Në 20 më të mirët që luajnë në pozitën që njihet në futboll si pozita me numrin 10 janë përfshirë Adnan Januzaj i Sunderlandit dhe Xherdan Shaqiri i Stoke Cityt.

Januzaj është i fundit në këtë listë.

“Januzaj shkëlqeu nën urdhrat e David Moyesit te Manchester Unitedi tre vjet më parë, andaj tifozët e Sunderlandit janë të lumtur me huazimin e tij. Por ka qenë një start zhgënjyes për reprezentuesin belg, që vështirë se do të tërheqë vëmendjen e Jose Mourinhos”, thuhet në përshkrimin e “TalkSport” për Januzajn, përcjell koha.net.

Januzaj duke festuar golin
Adnan Januzaj, Sunderland

Ndërsa për Shaqirin, që është i 13-i në këtë listë “TalkSport” shkruan se “Ai shkëlqen në ditën e tij, por që nuk është vazhdimësi. Ndeshja e shkëlqyer ndaj Hull Cityt, ku ai realizoi dy golat në fitoren 2 me 0, tregoi se sa i mirë mund të jetë. Mark Hughes ka nevojë për më shumë nga reprezentuesi i Zvicrës”.

Shaqiri duke e udhëhequr topin
Xherdan Shaqiri, Stoke City

Listës i prinë Philippe Coutinho i Liverpoolit, i ndjekur nga Kevin De Bruyne i Cityt dhe Mesut Ozil i Arsenalit.

 

shaqa

Ilda Bejleri shuan heshtjen: Ja e vërteta e lidhjes me Shaqirin (VIDEO)

Ilda Bejleri ka qenë e ftuara e radhës në emisionin INtervieë dhe ka folur si kurrë më parë në lidhje me fitimet e saj në Digitalb, aludimet për një lidhje me Xherdan Shaqirin dhe të dashurin e saj të ri.

Periskopi.com Sporti

Gazetarja simpatike ka folur pa doreza së bashku me Kelvin.

shaqiriri

Shaqiri jashtë skuadrës së Zvicrës

Xherdan Shaqiri është mungesa e madhe dhe më e rëndësishme e kombëtares zvicerane të futbollit për ndeshjet e programuara në datat e lira të FIFA-s në muajin nëntor.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori ofensiv i Stoke që është një prej shtyllave të përfaqësueses së trajnerit Petkovic, u duk se do të rikuperohej nga dëmtimi në muskuj, por situata e tij u rëndua më pas edhe nga një grip që ka detyruar stafin mjekësor të mos japë “ok” për aktivizimin.

Kështu “xhuxhi magjik” siç është pagëzuar nga mediat helvetike, nuk do të luajë në ndeshjen e programuar ndaj Ishujve Faroe, në kualifikueset për Botërorin 2018.

“Loja jonë nuk bazohet në vetëm një apo dy lojtarë. Ne na u desh të luanim ndaj Portugalisë pa Shaqirin, në Hungari pa Granit Xhakën dhe ndaj Andorrës Behrami braktisi fushën. Skuadra jonë duhet gjithmonë të plotësojë këto hapësira boshe dhe të jetë gati”, tha trajneri i Zvicrës, transmeton TCH.

Në krahasim me sfidat e kaluara, është rikthyer në kampin helvetik mbrojtësi Johan Djourou, ndërsa ka vend në listë edhe për kosovarin Shani Tarashaj. Ky i fundit është thirrur në çastet e fundit pas dëmtimit të Embolo.

Zvicra kryeson Grupin B të kualifikueseve të Botërorit me 3 fitore në po kaq ndeshje, ndërsa në vendin e dytë është kampionia e Europës, Portugalia.
Skuadra e plotë e Zvicrës është kjo.

XHERDAN SHAQIRI

Lajm shumë i mirë për Shaqirin

Xherdan Shaqiri ka shumë gjasa që të luajë nesër, pas dëmtimit që e pësoi në fundjavën e kaluar në ndeshjen ndaj Swanseas.

Periskopi.com Sporti

Dëmtimi i anësorit nga Kosova nuk është aspak serioz dhe trajneri i Stoke Cityt, Mark Hughes ka thënë se 25-vjeçari ka gjasa të luajë nesër ndaj West Ham United.

“Ne kemi nevojë të shohim nëse ai mund të bëjë më mirë. Ka mundësi që ai të luajë nesër”, tha Hughes. /Periskopi.com

shaqa

Shaqiri i pa fat, lëndohet përsëri

Xherdan Shaqiri është lënduar në ndeshjen Stoke City – Swansea.

Periskopi.com Sporti

Ylli i Zvicrës u largua në minutën e 26-të, duke liruar vendin për Ramadan Sobhi.

Shaqa mungoi disa javë në fillim të stinorit për shkak të lëndimit, që duket se i është kthyer.

Rezultati aktual është 1 me 1. /Periskopi.com

shaqiri

Konfirmohet: A po largohet Shaqiri nga Stoke?

Ditëve të fundit kanë qarkulluar spekulime që e lidhnin Xherdan Shaqirin me një largim të mundshëm nga Stoke City.

Periskopi.com Sporti

Anësori nga Kosova është përfolur për një kalim te skuadra e njohur italiane, Roma.

Mirëpo, trajneri i Stoke, Mark Hughes thotë se ‘Shaqa’ do të qëndrojë te kjo skuadër.

“Kam dëgjuar për spekulimet por këto mbesin vetëm spekulime. Ai është në formë të mirë dhe jemi të lumtur për të. Shaqiri po kalon momente të mirë këtu dhe është i lumtur dhe i vendosur për të qëndruar me ne”, deklaroi Hughes. /Periskopi.com

XHERDAN SHAQIRI

Shikoni aftësitë e jashtëzakonshme të Xherdan Shaqirit (Video)

Ekzibicionet me top të Xherdan Shaqirit në Premier Ligë gjatë javës së nëntë.

Periskopi.com Sporti
XHERDAN SHAQIRI

FIFA-Shaqiri, lajm i madh (Foto)

Xherdan Shaqiri shkëlqeu me paraqitjen e tij në ndeshjen që Stoke City e zhvilloi ndaj Hull City.

Periskopi.com Sporti

Anësori nga Kosova shënoi dy supergola në këtë sfidë, gjë që rezultoi me përfshirjen e tij në formacionin më të mirë të javës të zgjedhur nga FIFA.

shaqiri-formacioni /Periskopi.com