Alban Veliu

As burrat nuk i ndalën lotët në varrimin e të riut nga Skenderaj që vdiq në xhami (Video)

Një 24 vjeçar ndërroi jetë një ditë më parë, teksa po kryente rituale fetare në një xhami në kryeqytet.

Periskopi.com Lajme

Alban Veliu kishte ndërruar jetë qysh në fillim të faljes së namazit të Akshamit.

Ata që u takuan atë natë më të rrëfejnë se ai ishte duke u ngutur kur hyri në xhami.

Imami i xhamisë te “4 Llullat”, Husamedin Abazi thotë se kjo metodë e të ndërruarit jetë edhe pse e dhimbshme është nga më të dëshirueshmet për besimtarët.

E pamje është hapur në Polac të Skenderajt, për të riun që ishte student në master në Fakultetin Ekonomik.

Na varrimin e tij lotët nuk u ndalën, edhe burrat u dorëzuan para fjalëve për të./ Klan

BIK-u s’heq dorë nga rindërtimi i xhamisë në Kalanë e Prizrenit

Drejtuesit e Këshillit të Bashkësisë Islame në Prizren ka disa vjet që dërgojnë shkresa në adresë të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve dhe të institucioneve të tjera relevante me kërkesën për rindërtimin e xhamisë në Kalanë e Prizrenit, shkruan sot Koha Ditore.

Periskopi.com Lajme

Deri më tani nuk kanë marrë asnjë përgjigje konkrete rreth kësaj çështjeje, përjashtuar një takim të zhvilluar me anëtarët e Komisionit të MKRS-së për shqyrtimin dhe vlerësimin e kërkesave – projekteve restauruese-konservuese të trashëgimisë kulturore.

Të enjten, KBI-ja në Prizren ka mbajtur mbledhje me të gjithë imamët e kësaj komune, me ç’rast është diskutuar për rindërtimin e xhamisë së Kalasë.

“Të gjithë imamët, në mënyrë unanime, deklaruan këmbëngulësinë për ringritjen e xhamisë së Kalasë, duke thënë se në këtë çështje nuk ka alternativë tjetër”, shkruan në njoftimin e KBI-së, ku po ashtu theksohet se imamët janë zotuar se kjo punë “do të kryhet me izën të Zotit, pasi që xhamia ka qenë në Kala dhe është vullnet i xhematit të Prizrenit, të cilët 99 për qind i përkasin besimit islam”.

Sipas shënimeve në databazën e Trashëgimisë Kulturore të Kosovës, të lansuar nga Ministria e Kulturës, Kalaja e Prizrenit përmban në vete një pjesë të rëndësishme të historisë së lashtë të qytetit.

“Gjatë periudhës osmane, Kalaja zgjerohet duke ndërtuar dhe përforcuar muret fortifikuese, si dhe pasurohet me objekte të reja si hamami, xhamia dhe objekte të tjera për nevojat ushtarake”, shkruan aty.

Incident në një xhami në Francë, sërish kokë derri te dera

Mësohet se pranë një xhamie në qytetin jugor të Francës, Nice, është vendosur kokë derri.

Periskopi.com Lajme

Kanali BFM, njoftoi se policia ka nisur hetimet në lidhje me personat të cilët kanë vendosur kokën e derrit të egër pranë xhamisë.

Imami i xhamisë, Mahmut Benzamia, në deklaratën për shtyp, duke theksuar se janë ballafaquar me një sulm të këtij lloji edhe para hapjes zyrtare të xhamisë në muajin qershor, tha se “Kur erdha mëngjes në xhami kishin lënë një kokë derri. E thirra policinë, e hoqën kokën e derrit dhe e pastruan vendin. Shpresoj që kjo të jetë e fundit.” Benzamia theksoi se do të padisë përgjegjësit.

Policia franceze, kishte kapur 2 sulmues të moshës 40 vjeçare të cilët kishin lënë kokë derri para të njëjtës xhami. Gjykata në Nice, pritet që nesër të jap vendimin e saj në lidhje me personat në fjalë.

Gjatë ndërtimit të xhamisë me kapacitet prej rreth 400-500 personave, me arsye se ka ardhur mbështetje financiare nga Arabia Saudite, ka patur debate të mëdha mes komunës dhe shoqatës së xhamisë.

Në raportin e publikuar nga ana e Këshillit Islamik të Francës (CFCM), ishte njoftuar se në vend janë bërë 429 sulme ndaj muslimanëve, fizike dhe institucionale, shifër e cila ka treguar rritje prej 223 për qind në krahasim me vitin 2014, raporton AA

Ndërsa Shoqata Franceze e Luftës kundër Islamofobisë (CCIF) numrin e sulmeve e kishte përcaktuar si 905, dhe kishte theksuar se gjatë një viti ka pasur rritje prej 18.5 për qind.